Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lavička o šokujícím vyřazení: Tlak na Spartu je oprávněný

Sport

  20:54
PRAHA - Už jsou to dva dny, ale na trenérovi sparťanských fotbalistů Vítězslavu Lavičkovi je pořád znát velké zklamání. Jeho tým si letos nezahraje evropské poháry... "Moc nás to mrzí," zopakoval během rozhovoru několikrát. Zároveň ovšem věří, že spolu se svými svěřenci těžké chvíle překonají.

Sparta (Vítězslav Lavička a Daniel Křetínský) foto: ČTK

Ve čtvrtek po zápase s Häckenem jste vypadal opravdu zdrceně. Můžete popsat, co jste v tu chvíli prožíval?
Obrovské zklamání, což na mně asi bylo vidět. Mrzí mě to za celou Spartu, za naše fanoušky. Je to škoda. Velká škoda.

Podobné pocity převládají i teď s dvoudenním odstupem?
Hlavně v pátek to byla taková doznívající kocovina. Člověk se vyspí a postupně mu všechno dochází.

Četl jste v pátek a v sobotu noviny?
Radši ne.

Záměrně?
Ano. Ale některé informace z novin se ke mně stejně donesly.

Takže asi víte, že spousta lidí se za vás postavila. Měl jste i vy sám povzbudivé zprávy?
Musím říct, že jsem jich dostal poměrně dost. Ať už formou esemesek, nebo e-mailů. To mě samozřejmě v téhle situaci povzbudilo a potěšilo. Ale fakt je ten, že jsme odvedli špatnou práci. A já se té své zodpovědnosti nezříkám.

Hodně kritiky míří na sportovního ředitele Jaroslava Hřebíka, který vám prý zasahuje do práce. Jak to je?
Není spravedlivé a přesné to takhle prezentovat. Jarda Hřebík z pověření vedení klubu zodpovídá za sportovní koncepci celé Sparty. Ale přímou zodpovědnost a s tím spojené rozhodovací pravomoce směrem k áčku nemá. Samozřejmě spolu komunikujeme - máme spolu férový vztah, i když ne na všechno máme stejný názor. Nebylo by dobře tento výsledek k Jardovi vztahovat.

Má přímý vliv na áčko?
Přímý vliv nemá. Funguje jako jakási zpětná vazba. Za celou dobu, co jsem ve Spartě, jsem se nedostal do situace, kdy bych od něho slyšel nějaké rozhodovací stanovisko směrem k "A" týmu. To nikdy nenastalo. Říká mi svůj názor, který je někdy shodný s tím mým a v některých případech je zase odlišný, ale nikdy to nebyl diktát. To jsme si vyjasnili už před mým loňským příchodem do Sparty.

Letní posily jste si vybíral sám se svým realizačním týmem?
Posily jsme vybírali společně s realizačním týmem a také Jarda Hřebík - vzhledem ke své funkci - k tomu měl právo říci svůj názor. Ale konečné rozhodnutí je na mně jako na trenérovi áčka.

Takže za vyřazení z Evropské ligy nesete přímou zodpovědnost jen vy, váš realizační tým a samotní hráči?
Ano. Už ve čtvrtek po zápase jsem řekl, že jsem pod tím podepsaný jako hlavní trenér a téhle zodpovědnosti se nezříkám.

Proč to proti Häckenu nevyšlo?
V celkovém kontextu nastal největší problém v prvním zápase. Z aktivního způsobu hry v prvním poločase jsme měli vytěžit víc. Když jsme se pak dostali do dvoubrankového vedení, tak nastala chyba. Měli jsme být obezřetnější, třeba i na úkor fotbalové krásy. Soupeř nejdřív po naší hloupé ztrátě snížil a pak po standardní situaci vyrovnal.

A v odvetě?
Měli jsme šance, které jsme neproměnili. K tomu, abychom postoupili, jsme potřebovali ještě víc aktivity a kvality v útočné fázi. Soupeř postupně, jak jsme hru otevírali, měl prostor na brejky. Ale s tímto rizikem jsme do toho druhého poločasu šli. Náš tlak byl bohužel takový jalový, neefektivní.

Do kdy jste věřil, že to dobře dopadne?
Do poslední chvíle. I potom, co jsme dostali gól, tak jsme se tlačili s absolutním rizikem do šestnáctky soupeře. Věřil jsem, že vyrovnáme a výsledek ještě otočíme. Byl bych špatný trenér, kdybych nevěřil do poslední chvíle.

O fanoušcích

"Z toho, jak nás drtivá většina fanoušků podporuje, jsem měl dobrý pocit. Ale jsem si samozřejmě vědom, že tahle situace může vést i k některým negativním reakcím. Proto chci ještě jednou sparťanské veřejnosti vzkázat, že mně i celému týmu je to moc líto. Sparta by v těchto těžkých časech měla ukázat, že je klubem, který je silný. A fanoušci, kteří při nás stáli, by nás měli podpořit i teď, přestože cítí oprávněné zklamání. Moc bych si přál, aby naplnili slogan "My jsme Sparta"."

Potěšilo vás vůbec něco v tom dvojzápase?
Jen negativa tam nebyla. Líbilo se mi, jak jsme hráli v prvním poločase domácího zápasu. Byli jsme aktivní a jediné, co mi scházelo, byl větší gólový efekt. V odvetě mě potěšil návrat Ládi Krejčího po delší době. Pracoval nad očekávání - byl aktivní a dostal se i do dvou šancí. Sám se pak po zápase celému týmu omlouval. A nesmíme zapomenout na brankáře Tomáše Vaclíka, který nás svými zákroky držel ve hře o postup až do poslední chvíle.

Na Spartu teď bude obrovský tlak ze strany fanoušků i médií. Jak tento špatný začátek může ovlivnit další měsíce?
Ten tlak je oprávněný. A jaký to bude mít vliv? To jsou teď jen spekulace. Moc bych si přál, abychom dali tu nejpádnější odpověď už v neděli proti Jablonci.

Nebojíte se, že vyřazení z evropských pohárů může narušit dobrý vztah s fanoušky, který se v poslední době ve Spartě vytvořil?
Z toho, jak nás drtivá většina fanoušků podporuje, jsem měl dobrý pocit. Ale jsem si samozřejmě vědom, že tahle situace může vést i k některým negativním reakcím. Proto chci ještě jednou sparťanské veřejnosti vzkázat, že mně i celému týmu je to moc líto. Sparta by v těchto těžkých časech měla ukázat, že je klubem, který je silný. A fanoušci, kteří při nás stáli, by nás měli podpořit i teď, přestože cítí oprávněné zklamání. Moc bych si přál, aby naplnili slogan "My jsme Sparta".

Plní toto heslo i tým? Jste jednotní? Neexistují nějaké partičky staří - mladí?
S těmito názory nesouhlasím. Trenéřinu dělám už opravdu hodně dlouho. Nemyslím, že současná Sparta se nějakým způsobem liší od toho, co jsem zažil při minulých angažmá.

Z letních posil se zatím nejlépe ukazuje Costa. Co zbylí dva noví hráči? Odvádí Lukáš Pauschek to, co jste od něj čekali?
Sparta ho sledovala hodně dlouho. Přišel jako mladý hráč s předpoklady pro moderní fotbal. V tuhle chvíli jeho působení v klubu možná je za očekáváním. Ale on sám si dobře uvědomuje, co musí udělat pro to, aby jeho adaptace proběhla co možná nejrychleji.

A Kamil Vacek?
Pracuje velmi tvrdě a potivě. Malinko je na něm znát, že v Itálii nehrál pravidelně, ale dostává se do toho rychle. Navíc je rozumný, takže se s ním snažíme komunikovat a vytvořit mu takové podmínky, aby ten hendikep co nejdřív smazal. Věřím, že brzy bude v optimální formě a pohodě.

Před začátkem sezony se hodně mluvilo o Marku Matějovském, který nakonec zůstal v základní sestavě. Jak se tedy změnila jeho role ve Spartě?
Marek nenosí kapitánskou pásku, ale jinak se jeho role nějakým zásadním způsobem nezměnila. Pořád patří k nejzkušenějším hráčům v kádru. Navíc je nositelem kreativity pro naši útočnou hru a má přirozenou pozici a respekt v kabině.

Nemrzí vás teď zpětně odchod útočníka Léonarda Kweukeho? Nehodil by se vám v tom druhém zápase?
To jsou spekulace. Když hrajete postupným útokem, tak Léo je nebezpečný pro každou obranu. Ale v průběhu jara jsem na něm pozoroval, že ve Spartě ztrácí motivaci. To byl hlavní důvod, proč jsme mu umožnili najít si nové angažmá.

Neomladili jste tým až moc?
Respektuju názor každého. Chci k tomu říct jen to, že skladba hráčského kádru je nikdy nekončící proces. Do kádru a do sestavy se snažíme zapracovat mladé hráče, ale vždycky je to po zvážení všech okolností. Navíc tam musí být správná míra rovnováhy. To znamená, že kolem mladých musí být ti zkušenější, kteří ve vypjatých situacích mají ty mladé usměrňovat. A i takové hráče v týmu máme.

Ale papírově se opravdu může zdát, že lavička náhradníků nemá takovou sílu.
Papírově... Proti Häckenu jsme taky byli papírový favorit a jak to dopadlo. Souhlasím, že máme mladý kádr, ale to je něčím podložené. Když hráč prokáže svou výkonnost, pracovitost a chuť se zlepšovat, tak má dveře otevřené.

Vedení klubu se v pátek za celý tým postavilo s tím, že nějaké důsledky z vyřazení vyvodí až v polovině srpna. Napadlo vás po zápase, že to taky mohl být váš poslední zápas na lavičce Sparty?
Hned po závěrečném hvizdu mi to hlavou blesklo, ale pak mi myšlenky utekly jiným směrem.

Jak hráče v téhle situaci povzbudit?
Už nám zbyla jen liga a domácí pohár. Aktuálně potřebujeme zmobilizovat všechny síly na nedělní zápas proti Jablonci, který je ambiciózní a přijede namotivovaný. Čeká nás těžké utkání, ale já týmu věřím. I v téhle situaci jsme schopní zvednout hlavu a ukázat všem, že Sparta má dobrý tým.

Je právě zápas proti Jablonci možností, jak se odrazit dál?
Bylo by to tak nejlepší.

Měl jste k hráčům nějaký zvláštní proslov?
V pátek jsem se vrátil k tomu, co jsme ve čtvrtek proti Häckenu předvedli.

Povzbuzoval jste hráče?
Spíš tam byla kritická slova. Povzbuzení přišlo až na závěr. Sezona začíná a i přes tohle velké zklamání chceme jít dál.

Jak tedy hráče nakopnout, aby do utkání s Jabloncem nešli s černou náladou?
To by bylo to nejhorší, kdybychom tu frustraci přenesli do nedělního zápasu. Teď je na nás na trenérech, aby hráči přepnuli a z toho nezdaru se oklepali.

Když Sparta před dvěma lety vypadla z předkola Evropské ligy proti Vasluji, tak v lize vytvořila devítizápasovou sérii výher...
V té době jsem ve Spartě nebyl, ale tohle je paralela, která je hodná následování.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!