Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

LFA chce ligu dohrát, kvůli Karviné posunula termíny. Sestoupit by z ligy mohly dva týmy

Hráči Karviné a Opavy při standardní situaci. foto: ČTK

Navzdory nákaze novým koronavirem v týmu Karviné chce Ligová fotbalová asociace (LFA) dohrát první ligu. Posunula poslední dvě kola skupiny o záchranu a baráž o nejvyšší soutěž, která by měla vyvrcholit odvetami 1. srpna. LFA o tom informovala v tiskové zprávě po dnešním zasedání ligového výboru.
  18:05

Skupina o záchranu se měla podle původního plánu dohrát dnes a baráž pak 19. července. Předposlední čtvrté kolo skupiny o záchranu se posunulo na 23. července a páté kolo by se mělo uskutečnit o tři dny později. První zápasy baráže se odehrají 29. července a odvety pak první srpnový den.

Zbytek nadstavby zatím výskyt koronaviru v týmu Karviné neovlivní. Ve středu posledním kolem vyvrcholí skupina o titul, kterou už jistě vyhraje obhájce trofeje Slavia Praha. Podle plánu se také v neděli odehraje kvalifikační utkání o Evropskou ligu mezi pátým týmem skupiny o titul a vítězem skupiny o Evropu. Pokud by se ale nedohrála skupina o záchranu, šel by podle řádů do pohárů pátý celek.

Na 17. července ligový výbor svolal grémium profesionálních klubů, které se bude situací v Karviné zabývat. Slezané jsou od závěru minulého týdnu ve čtrnáctidenní karanténě poté, co se v klubu objevily čtyři případy nákazy koronavirem, z toho tři hráči a jeden člen vedení. Před zasedáním grémia podstoupí hráči a členové realizačního týmu Karviné plošné testy na covid-19, aby měly kluby aktuální informace o epidemiologické situaci v mužstvu.

Slezanům skončí karanténa 16. července a na přípravu na čtvrté kolo nadstavby budou mít týden. „Všichni členové ligového výboru jednoznačně preferují sportovní ukončení profesionálních soutěží a chtějí vyčerpat všechny možnosti k dohrání soutěžního ročníku na hřišti. I vzhledem k tomu se rozhodl upravit termínovou listinu tak, aby měl karvinský klub dostatečnou lhůtu na tréninkovou přípravu po skončení nastolené karantény,“ uvedla LFA v prohlášení.

„Vedení LFA je připraveno poskytnout klubu Karviná maximální součinnost a podporu, aby bylo možné stávající ročník dokončit sportovní cestou při respektování oprávněných potřeb klubu samotného i jejich soupeřů. V souvislosti s tím bude vedení LFA rovněž iniciovat jednání s vedením hygienické stanice Moravskoslezského kraje o případných dalších podmínkách, za kterých bude moci klub dohrát soutěžní ročník,“ dodala asociace.

Grémium bude příští pátek řešit dopady případného nedohrání sezony. Z první ligy za běžných okolností po zavedení nadstavby přímo sestupuje jen poslední tým. Celky na 14. a 15. místě čeká dvojutkání baráže s druhým a třetím týmem druhé ligy.

Pokud by se skupina o záchranu nedokončila, podle aktuálních řádů by z nejvyšší soutěže nikdo nesestoupil, z druhé ligy by šel mezi elitu jen vítěz a baráž by se zrušila. V případě, že nebude možné sehrát baráž, z nejvyšší soutěže sestoupí poslední dvě mužstva a nahradí je dva nejlepší kluby z kompletně dohrané druhé ligy.

Karviné patří dvě kola před koncem nadstavby v šestičlenné skupině o záchranu čtvrté místo, které stejně jako pátá příčka znamená baráž. O dva body zpět jsou Opava a poslední Příbram.

Autor: