Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

LFA řeší s ministerstvem dohrání ligy. Otazník visí nad hygienou i případnými nemocnými hráči

Fotbalisté druholigového Hradce Králové trénují na hradeckém Malšovickém stadionu foto: ČTK

Praha - V úterý se bude rozhodovat o tom, zda se znovu rozběhnou první a druhá fotbalová liga, které před polovinou března přerušila pandemie nového koronaviru. Kluby musí na ligovém grémiu v Praze odsouhlasit prodloužení sezony přes 30. června, kdy za normálních okolností oficiálně končí ročník.
  14:51

Ligový výbor Ligové fotbalové asociace, která řídí profesionální soutěže, na konci dubna vzhledem k uvolňování vládních opatření proti koronaviru schválil znovuzahájení sezony bez diváků od 25. května. Jelikož by se ale ročník nestihl dohrát do 30. června, musí jeho prodloužení odsouhlasit grémium, tedy jednání všech 32 klubů první a druhé ligy. LFA navrhuje, aby se sezona dohrála do poloviny července.

Rozhodovat bude každá ze soutěží zvlášť - k pokračování obou je tedy potřeba nadpoloviční počet devíti hlasů. Podle zákulisních zpráv i informací ČTK je většina týmů první i druhé ligy pro dohrání sezony.

Srdjan Plavšič přichází na první společný trénink prvoligového fotbalového...
Guélor Kanga na prvním společném tréninku prvoligového fotbalového klubu AC...

„Věřím, že zvítězí možnost dohrát stávající ročník na hřišti a ne u kulatého stolu. Na kluby netlačím, snažím se jasně vysvětlovat argumenty, proč je dobré a důležité ligu dohrát,“ řekl předseda LFA Dušan Svoboda.

První ligu po nekompletních 24 kolech vede obhájce titulu Slavia Praha o osm bodů před Plzní. Zbývá odehrát šest kol základní části, nadstavbu, která je pro většinu týmu pětikolová, a baráž o nejvyšší soutěž.

Hlasovat pro pokračování sezony s největší pravděpodobností nakonec bude i Slavia, která má ale řadu výhrad. Šéf klubu Jaroslav Tvrdík upozornil hlavně na zdravotní rizika.

LFA jedná o hygienických podmínkách při zápasech s ministerstvem zdravotnictvío. Stále není jasné hlavně to, jak by se postupovalo v případě pozitivního testu na koronavirus v některém z klubů. Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který je koordinátorem ministerské skupiny pro uvolňování přijatých opatření, by muselo celé mužstvo do dvoutýdenní karantény. Svoboda však uvedl, že by celý tým do karantény nešel. Jasno také není třeba o přesném počtu osob, které budou při utkáních na stadionu.

Svoboda upozornil, že pokud by kluby v současné situaci, kdy je pandemie v Česku na ústupu, dohrání soutěže odmítly, mohla by být ohrožena česká účast v příští sezoně evropských pohárů. „Když nám stát vytvoří podmínky pro dohrání a my se toho dobrovolně zřekneme, obrovsky riskujeme,“ podotkl Svoboda.

V současné situaci podle něj není možná ani varianta, že by se dohrála jen základní část a nadstavba se zrušila. Ztrátu LFA v případně předčasného ukončení sezony vyčíslil na 80 až 90 milionů korun. K dohrání soutěže v kompletní podobě i s nadstavbou vyzvali hlavní sponzoři a partneři ligy společnosti O2 TV a Fortuna.

Na grémiu se také bude volit větší část ligového výboru včetně nového předsedy. Jediným dosud známým kandidátem je stávající šéf Svoboda, kterého dlouhodobě kritizuje Slavia. Tvrdík by chtěl volby odložit o tři až šest měsíců. Grémium se uskuteční v úterý od 14:00 v prostorách pražské haly O2 universum, kde se budou moci při dodržení všech vládních opatření proti šíření koronaviru sejít všichni funkcionáři na jednom místě.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat