Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liberec i Plzeň začnou doma. Na koho mohou v osmifinále narazit?

Sport

  11:14
Tottenham, Lyon, Benfica Lisabon, Fiorentina, Neapol, Šachtar Doněck či Frankfurt. Atraktivní silné soupeře mohou dostat české kluby v úvodním kole vyřazovací fáze Evropské ligy. Na Plzeň a Liberec při losu v pondělí 16. prosince však číhají i neoblíbení soupeři z východního bloku Razgrad nebo Kazaň.

Radost fotbalistů Plzně do jarní fáze Evropské ligy foto: ČTK

Česko vyšle do jarních pohárových bojů opět dva týmy. V minulé sezoně se ve vyřazovací fázi Sparta statečně prala s Chelsea, pozdějším vítězem. Plzeň smetla Neapol, v osmifinále ji zastavilo Fenerbahce.

Podle rozdělení při losu to i letos může být atraktivní podívaná.

Účastníci vyřazovací fáze Evropské ligy (los v pondělí od 13:00)

Nasazené týmy:
Valencie, Ludogorec Razgrad, Salcburk, Kazaň, Fiorentina, Frankfurt (V. Kadlec), Genk, Tottenham, Sevilla, Lyon, Trabzonspor, Alkmaar,  Neapol, Benfica, Šachtar Doněck (Hübschman), Basilej.

Nenasazené týmy:
Plzeň, Liberec
, Swansea, Oděsa, Esbjerg, Maribor, Dněpropetrovsk (Mazuch, Laštůvka), Maccabi Tel Aviv, Machačkala, Dynamo Kyjev, Betis Sevilla, Lazio Řím,  PAOK Soluň (Necid) Ajax Amsterdam, Juventus Turín, Porto.

V pondělí v Nyonu bude v osudí dvaatřicet týmů. Jsou mezi nimi zástupci elitních soutěží z Anglie, Francie, Španělska, Německa a Itálie.

Rozdělení pro los se tentokrát neurčuje podle koeficientů, ale rozhodují podzimní výsledky. Kluby jsou rozdělené na šestnáct nasazených a stejný počet nenasazených.

Liberec jako druhý tým základní skupiny Evropské ligy je mezi nenasazenými. To platí i pro Plzeň, která se do Evropské ligy dostala jako nejhorší tým z třetích příček Ligy mistrů. Spolu s ní jsou mezi nenasazenými i další tři nejméně úspěšné týmy z třetích míst Ligy mistrů - Juventus, Ajax a Porto.

Nasazeni jsou vítězové skupin Evropské ligy a čtyři nejlepší týmy ze třetích příček Ligy mistrů.

Platí, že se nemohou utkat týmy z jedné země a mužstva, která spolu bojovala v základní skupině Evropské ligy. Z českých zástupců se omezení týká pouze Liberce. Ten nemůže narazit na FC Sevillu.

Nasazené týmy odvetu odehrají doma, takže je jisté, že Liberec i Plzeň začnou boj o osmifinále na vlastních hřištích. Termíny jsou 20. února 2014, odvety o týden později.
Pro Plzeň by bylo pikantní, pokud by se znovu utkala s Neapolí, kterou v minulé sezoně porazila 3:0 v Itálii a 2:0 doma.

Zajímaví by byli i soupeři s českými hráči: Šachtar Doněck s Tomášem Hübschmanem nebo Frankfurt s Václavem Kadlecem.

Asi nejméně si v Plzni i v Liberci přejí Kazaň z Ruska. Neatraktivní a silný soupeř by byl i bulharský Ludogorec Razgrad. Nejpřijatelnější by byl asi belgický Genk.
Pro fanoušky by vedle německého Frankfurtu bylo nejbližší cestování k zápasům do Salcburku.

Autor: