Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav

jen za 89 Kč/měsíc

Dortmund - Real 0:2, gigant se trápil, pak finále rozhodli Carvajal a Vinícius

Fotbalisté Realu Madrid slaví zisk poháru v Lize mistrů. foto: Reuters

Šesté finále od roku 2014, šestý triumf. Fotbalisté Realu Madrid to opět dokázali a vyhráli Ligu mistrů, celkově už popatnácté. V anglickém Wembley porazili Borussii Dortmund 2:0, ačkoliv se v zápase dlouho trápili. Zápas rozhodli v závěrečné čtvrthodině Carvajal a Vinícius.
  20:38aktualizováno  23:37

Patnáct trofejí je naprostý unikát, nejblíže je AC Milán se sedmi triumfy. Že Real finálové zápasy zkrátka umí, dokazuje i obdivuhodná statistika: v novodobé Ligy mistrů hrál o ušatý pohár devětkrát a vždy uspěl.

ONLINE

podrobná online reportáž

Rekordmanem je i trenér Ancelotti, který v soutěži uspěl už popáté, dvakrát s AC Milán a třikrát s Realem.

Naopak Dortmund po jedenácti letech prohrál své druhé finále ve Wembley, tehdy nestačil na Bayern Mnichov. Od vítězství v roce 1997 tak na další úspěch v milionářské soutěži čeká.

Tentokrát byl ale dlouho lepším týmem, na Real se výborně takticky připravil. Jenže čtvrthodinu před koncem neuhlídal na bližší tyči Carvajala, který zakončil Kroosův roh za záda gólmana Kobela. Kroos, který po sezoně ukončí kariéru, si nemohl vysnít lepší scénář.

Německý tým vypadl ze hry, přežil několik obrovských šancí, ale v 83. minutě špatně rozehrál a díry v obraně využil po kombinaci s Bellinghamem Vinícius přesným zakončením podél Kobela.

„Je to nejlepší večer v mém životě. Sezona se dá označit za dokonalou. Lépe jsem si ji vysnít nemohl. Je to ohromná týmová práce,“ řekl Bellingham, který před sezonou právě z Dortmundu přišel.

Dani Carvajal odhlavičkoval míč do brány Dortmundu.

V závěru sice snížil Füllkrug, ale jeho trefa kvůli ofsajdu neplatila. A pak už mohla propuknout euforie na jedné straně a smutek na té druhé.

Kromě úvodu zápasu, který byl nervózní i kvůli vběhnutí několika fanoušků na hrací plochu, se hrál velmi pohledný fotbal, ani jeden z týmů se nebál chodit ve větším počtu hráčů dopředu.

První náznak šance měl po čtvrthodině na kopačce Brandt, který na malém vápně pálil hodně nepřesně, na druhé straně vzápětí Vinícius vysoko přestřelil bránu.

Od té doby byl Dortmund lepším týmem. Tradiční zbraní, tedy přihrávkami za obranu, si vytvořili první dvě obrovské šance. Nejprve Adeyemi pádil sám na Courtoise, těsně před ním si hodil míč do strany, ale z úhlu už zakončit nedokázal. O chvíli později čekal na hraně ofsajdu, možná těsně za ní, Füllkrug, který podél Courtoise trefil pouze tyč.

Niclas Füllkrug z Dortmundu ve velké šanci.

Dortmund se dostal do tempa, Real jako by znervózněl, vůbec se mu nedařilo dostat ke své hře. Jediný náznak šance měl po úniku Viníciuse, který z levé strany hledal Bellinghama, ale tomu chyběl krok. Španělský tým si v první půli nepřipsal jedinou střelu na bránu.

To Courtois se na druhé straně nenudil, vychytal Adeyemiho pokus z úhlu i Sabitzerovu ránu ze střední vzdálenosti. Dortmund byl aktivnější, vycházel z pevné obrany, napadal, nedovolil Realu takřka nic. Toni Kroos, tradiční režisér hry Realu, nedostal od Sabitzera ani metr prostoru navíc.

„Musím být upřímný, Dortmund byl v prvním poločase lepší. Mohl vést o dva nebo tři góly,“ prohlásil Bellingham.

Do druhé půle nastoupil Real viditelně povzbuzený poločasovým proslovem trenéra Ancelottiho, který nemohl být spokojený.

Brankář Borussie Dortmund Gregor Kobel likviduje šance ve finále Ligy mistrů.

Krátce po změně stran mohl skóre otevřít Kroos, ale jeho pokus z přímého kopu z rohu vápna zlikvidoval skvělým zákrokem Kobel. Další šanci měl Carvajal, který si na zadní tyči seběhl pro centr Vinicíiuse, ale jeho střelu z voleje Kobel lapil.

Že by ale Real získal převahu se rozhodně říct nedalo, hra se spíše vyrovnala a hrozily oba týmy. Po hodině hry musel opět zasahovat i Courtois, když likvidoval hlavičku Füllkruga do středu brány.

Tempo postupně upadalo, především aktivně hrajícímu Dortmundu jako by trochu docházely síly. A chvíli na to německý tým dvakrát inkasoval.

„Teď jsme zklamaní, což je po zápase, v němž jsme měli takovou šanci, normální. Proti Realu Madrid si pravděpodobně nevytvoříte tolik příležitostí. My je ale měli a měli jsme z nich vytěžit víc. Stoprocentně je to ale obrovský úspěch, že jsme se do finále dostali. Dokázali jsme, že umíme hrát na špičkové mezinárodní úrovni,“ prohlásil Kobel.