„Rozbili jsme probíhající rvačku,“ potvrdil pro jiný tamní list Ekstrabladet.
Podle serveru politiken.dk šlo pravděpodobně o domluvený konflikt. Fotografie ukazují, že policie v civilu použila proti několika lidem obušky. Oba tábory na sobě měly kukly a chrániče zubů.
„Aktuálně shromažďujeme faktické informace a jsme v kontaktu s dánskou stranou. Musíme si nejdříve udělat detailní obrázek o tom, co všechno se v Kodani skutečně stalo,“ reagoval na dotaz iDNES.cz Ondřej Kasík, ředitel komunikace Sparty.
08/08/2023, FC København🇩🇰 vs Sparta Praha🇨🇿.
— 𝐂𝐚𝐬𝐮𝐚𝐥 𝐔𝐥𝐭𝐫𝐚 𝐎𝐟𝐟𝐢𝐜𝐢𝐚𝐥 (@thecasualultra) August 8, 2023
Info KBH: Sparta attacked us outside Sektion 12 with 30-40 good Sparta guys. We were outside with 7 guys. Short intense fight. Police broke us up. BIG respect to Sparta guys pic.twitter.com/2DqbzVAx26
„V souladu se zákonem jsme zadrželi 39 českých fanoušků,“ uvedl Bangsgaard. V Dánsku mohou pořádkové složky zadržet problémové osoby až na šest hodin, aby se předešlo dalším přestupkům.
„Je možné, že někteří budou následně obviněni. Ale nejdříve musíme projít dostupné záznamy,“ řekl.
Z násilí měl být obviněn jeden ze dvou Čechů, kteří pronikli až na domácí tribunu A. Video zachytilo, jak jej policie odvádí ze stadionu.
To udenlandske personer - formentlig tjekkiske - havde forvildet sig ind på A-tribunen. Her optrådte den ene voldeligt.
— Copenhagen Sundays (@CphSundays) August 8, 2023
Han blev tilbageholdt og siden anholdt. Han bliver i morgen fremstillet i dommervagten, sigtet for vold.
Ellers ingen anholdte efter kampen.
📹 CS#fcklive pic.twitter.com/tC0D1MJFc0
Po utkání museli hostující fanoušci vyčkat ve svém sektoru ještě další půlhodinu. Policie tak chtěla zabránit dalším nepříjemnostem. „Dostali jsme informaci, že po zápase mohou nastat potíže, a tak jsme se rozhodli české fanoušky pozdržet, dokud se zbytek bezpečně nedostane ven,“ uvedl zástupce komisaře.
Pak byli sparťanští příznivci naloženi do autobusů a odvezeni ze stadionu. „Proběhlo to poměrně v klidu,“ dodal Bangsgaard.
Některé z autobusů však měly vysklená okna, jak ukazují fotky hostujících fandů na sociálních sítích. Do Kodaně vyjelo na pět set sparťanů, ve skoro třicetitisícové návštěvě nezapadli.
„Důležité je, že se fanoušci postupně vracejí do Čech, někteří už dokonce dorazili,“ doplnil Kasík.
Awaydays 🤷♂️ #SpartaOnTour pic.twitter.com/Fb19fPOdu2
— Petr (@petrmottl) August 8, 2023
Není to poprvé, co se určitá část příznivců Sparty prezentovala v negativním světle.
Třeba během obou zápasů druhého předkola Evropské ligy se Suboticou (2018) – v Srbsku se nevhodně chovali jedinci v sektoru hostí, na Letné někteří rovnou vtrhli na trávník a přerušili utkání.
Za zranění pořadatelů v Miláně o dvě sezony dříve pak Sparta platila pokutu 1,2 milionu korun.
Na podzim 2014 při zápase Evropské ligy na hřišti Slovanu Bratislava se přímo na tribunách porvaly oba tábory, i když na vině kromě nich byl také nevyhovující stadion a nedostatečná pořadatelská služba. UEFA ale hlavní vinu kladla Spartě a jejím fanouškům.
Kvůli jejich chování má ale letenský klub problémy dlouhodobě, a to už od osmdesátých let minulého století. Třeba v roce 1989 musela proti CSKA Sofia hrát v Trnavě, protože jí UEFA za výtržnosti v předchozím utkání proti Fenerbahce zavřela stadion a nařídila duel odehrát 300 kilometrů od Prahy.
Není ale jediná, kdo se v Kodani dostal do potíží. Před pěti lety se přímo na stadionu během skupinového zápasu Evropské ligy (1:0) nevhodně chovali příznivci Slavie. Klub platil půlmilionovou pokutu a jeho fanoušci nesměli na výjezd do Bordeaux.
„Nejdříve obrovská radost z výsledku a potom strašný stud po dění na tribunách. Odprezentovali jsme SKS jako bandu ožralých neandrtálců, příště už srdečné přivítání nečekejme. Nikdy jsem se necítil trapněji,“ napsal tenkrát na twitteru generální sekretář Slavie Jiří Vrba.