Mohamed Salah a Sadio Mané se radují z gólu. | foto: Reuters

Liverpool utekl v Salcburku hrobníkovi z lopaty, loňský semifinalista Ajax v soutěži končí

•   20:50aktualizováno  23:52
salcburk - Fotbalisté Liverpoolu postoupili do osmifinále Ligy mistrů. Angličtí obhájci trofeje v závěrečném šestém kole skupiny E zvítězili v Salcburku 2:0 a postupují z prvního místa. Účast mezi nejlepší šestnáctkou elitní soutěže si dnes vybojovaly také Neapol, Chelsea, Valencie, Lyon a Dortmund.

Slavia i přes obrovské šance a přesilovku prohrála v Dortmundu 1:2, ten jde dál na úkor Interu

Inter Milán na závěr „slávistické“ skupiny F doma podlehl Barceloně 1:2, skončil třetí a na jaře ho čeká Evropská liga. Druhé postupové místo obsadila Borussia díky vítězství 2:1 nad Slavií.

Liverpool, kterému k postupu stačila remíza, v Salcburku rozhodl až ve druhém poločase.

Mezi 57. a 58. minutou se slepenými góly prosadili Naby Keita a Muhammad Salah, jenž předtím několik velkých šancí zahodil. „Reds“ prodloužili sérii bez porážky na 18 soutěžních duelů.

Až v šestém utkání ve skupině vyšel naprázdno devatenáctiletý útočník Salcburku Erling Haaland, který je s osmi brankami druhým nejlepším střelcem tohoto ročníku Ligy mistrů po Robertu Lewandowském z Bayernu Michov (10).

Rakouští šampioni si na jaře zahrají Evropskou ligu.

Neapolský útočník Arkadiusz Milik v zápase proti Genku otevřel skóre už ve třetí minutě. Gól mu velkou chybou daroval Maarten Vandevoordt, jenž se v 17 letech a 287 dnech stal nejmladším brankářem v utkání Ligy mistrů.

Dosavadní rekord od října 2017 držel Mile Svilar z Benficy, kterému tehdy bylo 18 let a 52 dnů.

Polský útočník zvýšil v 26. minutě a o dvanáct minut později Milik završil hattrick z pokutového kopu. Druhou penaltu čtvrt hodiny před koncem proměnil Dries Mertens a stylově oslavil 300. soutěžní zápas za Neapol.

Její hráči se tak možná rozloučili s trenérem Carlem Ancelottim, který podle italských médií může brzy na lavičce skončit.

Interu neuznali tři góly a v LM končí

Barcelona měla zaručené vítězství ve skupině a do Milána neodcestovali hvězdný kapitán Lionel Messi nebo klíčový stoper Gerard Piqué.

Katalánský tým s většinou obvyklých náhradníků ale ve 23. minutě otevřel skóre, když Carles Pérez zblízka využil nahrávku Artura Vidala. Minutu před pauzou srovnal přesnou střelou Romelu Lukaku.

Po hodině hry belgického kanonýra ve velké šanci vychytal brankář Neto a dva góly domácího Lautara Martíneze neplatily kvůli ofsajdu.

V 86. minutě o nečekaném barcelonském triumfu rozhodl další povedenou ranou střídající Ansu Fati. Talentovaný útočník se stal nejmladším střelcem v historii soutěže v 17 letech a 40 dnech.

Valencie v přímém souboji porazila Ajax

Chelsea k výhře nad již vyřazeným Lille nakročila v první půli, kdy se prosadili Tammy Abraham a kapitán César Azpilicueta.

V 78. minutě zápas zdramatizoval Loic Rémy, jenž se trefil proti bývalému klubu. „Blues“ ale už výsledek 2:1 udrželi.

Valencie v přímém souboji o další postupové místo ze skupiny H nečekaně zvítězila na stadionu semifinalisty minulého ročníku Ligy mistrů Ajaxu Amsterodam 1:0 díky Rodrigově brance z 24. minuty.

Fotbalisté Dortmundu se radují z gólu proti Slavii.
Milan Škoda (uprostřed) se raduje s Tomášem Součkem z gólu na 1:1.

Lyonu k postupu ze skupiny G stačila domácí remíza 2:2 s už jistým osmifinalistou Lipskem, na jehož lavičce zůstal reprezentační útočník Patrik Schick.

Francouzský tým do další fáze LM posunula i porážka Petrohradu 0:3 na hřišti Benficy Lisabon.

Výsledky 6. kola:

Skupina E:

Neapol - Genk 4:0 (3:0)
Branky: 3., 26. a 38. z pen. Milik, 75. Mertens z pen. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun - Kalkavan (video, všichni Tur.).

Salcburk - Liverpool 0:2 (0:0)
Branky: 57. Keita, 58. Salah. Rozhodčí: Makkelie - Diks, Steegstra - Kamphuis (video, všichni Niz.).

Inter Milán - FC Barcelona 1:2 (1:1)
Branky: 44. Lukaku - 23. C. Pérez, 86. Fati. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Van Boekel (video, všichni Niz.).

Borussia Dortmund - Slavia Praha 2:1 (1:1)

1.FC Barcelona64209:414
2.Dortmund63128:810
3.Inter Milán621310:9
4.Slavia Praha60244:102

Skupina G:

Benfica Lisabon - Zenit Petrohrad 3:0 (0:0)
Branky: 47. Cervi, 58. Pizzi z pen., 79. vlastní Azmún. Rozhodčí: Mateu Lahoz - Cebrián Devís, Del Palomar - Hernández (video, všichni Šp.). ČK: 56. Douglas Santos (Zenit).

Lyon - Lipsko 2:2 (0:2)
Branky: 50. Aouar, 82. Depay - 9. Forsberg z pen., 33. Werner z pen. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn - Attwell (video, všichni Angl.).

1.Lipsko632110:811
2.Lyon62229:88
3.Benfica Lisabon621310:117
4.Zenit Petrohrad62137:97

Skupina H:

Chelsea - Lille 2:1 (2:0)
Branky: 19. Abraham. 35. Azpilicueta - 78. Rémy. Rozhodčí: Sidiropulos - Kostaras, Dimitriadis (všichni Řec.) - Dankert (video, Něm.).

Ajax Amsterodam - Valencie 0:1 (0:1)
Branka: 24. Rodrigo. Rozhodčí: Turpin - Danos, Gringore - Letexier (video, všichni Fr.). ČK: 90.+4 Gabriel (Valencie).