Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LM čeká: při losu nehrozí Plzni žádný postrach

Sport

  8:34
PRAHA - Na cestě za poklady Ligy mistrů jim zbývá překonat poslední překážku. Fotbalisté Plzně se ve 12 hodin dozvědí, jakou bude mít podobu. Do losu ve švýcarském Nyonu půjdou jako nenasazený tým v mistrovské části, a tak nehrozí, že narazí na klub z věhlasných soutěží v Anglii, Německu či Španělsku.

Radost fotbalistů Kodaně. foto: ČTK

"Pro menší země je to spravedlivější způsob. Loni se chytila Žilina na úkor Sparty, letos bychom to rádi dokázali i my," věří kouč Pavel Vrba. Na jaké soupeře tedy může český mistr narazit?

FC Kodaň. Asi nejobtížnější z možných soupeřů. Dánská liga udělala v posledních pěti letech pokrok a nemalou zásluhu na tom má právě FC Kodaň. V současnosti nejúspěšnějšímu klubu v zemi schází jediný triumf, aby dorovnal rekordní počet deseti titulů městského rivala Bröndby. Týmu, za který ještě nedávno nastupovali Češi Libor Sionko a Zdeněk Pospěch, se naposledy v Lize mistrů podařilo poprvé postoupit do osmifinále.
V LM: 2x (2006/07, 2010/11).

BATE Borisov. Od roku 2006 nemá Borisov v Bělorusku konkurenci, a dokonce o sobě dal vědět i na evropské scéně. Dnes už bývalý český záložník Pavel Nedvěd by mohl vyprávět, jak jeho slavný Juventus Turín uhrál na podzim 2008 se zelenáčem základní skupiny Ligy mistrů jen dvě remízy. Loni Borisov vybojoval pro běloruský fotbal další milník, když se kvalifikoval také do Evropské ligy.
V LM: 1x (2008/09).

Maccabi Haifa. Izraelské lize dlouho vládly týmy z Tel Avivu, ale v poslední době je válcuje Maccabi Haifa. Sedm ze svých dvanácti mistrovských titulů nasbíralo od roku 2000 a před devíti lety se stalo také izraelským debutantem v základní skupině Ligy mistrů. V klubu zanechal výraznou českou stopu trenér Dušan Uhrin starší, který v roce 1999 dovedl Maccabi Haifa do čtvrtfinále tehdejšího Poháru vítězů pohárů.
V LM: 2x (2002/03, 2009/10). 

Dinamo Záhřeb. Nejúspěšnější chorvatský klub s možná nejobávanějšími fanoušky vyhrál od rozdělení Jugoslávie dvanáct titulů a nikdy nesestoupil. Nejlepší období v evropských pohárech zažilo Dinamo v letech 1998 až 2000. Dvě sezony po sobě tehdy postoupilo do základní skupiny Ligy mistrů a především v té první neudělalo ostudu. Tým z chorvatské metropole porazil třeba Ajax Amsterdam či Porto, ale dál postoupit nedokázal. Na jeho soupisce se objevily budoucí hvězdy jako Luka Modrič, Eduardo či Niko Kranjčar.
V LM: 2x (1998/99, 1999/00).

APOEL Nikósie. APOEL je symbolem kyperského fotbalu, jehož prestiž každým rokem roste. Doma je nejpopulárnějším klubem a s 21 mistrovskými trofejemi také nejúspěšnějším. Není náhoda, že si před dvěma lety poprvé zahrál základní skupinu Ligy mistrů s Portem, Chelsea a Atlétikem Madrid. Jeho sílu poznal loni i Jablonec, na jehož úkor kyperský klub postoupil v Evropské lize.
V LM: 1x (2009/10).

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...