11. června 2008 13:38 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Lob byl momentální nápad

Karel Poborský je stále spjat s reprezntací.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Poborský je stále spjat s reprezntací. | foto: ČTK

SEEFLED Ještě po dvanácti letech nejde na gól, který jsem dal Portugalcům ve čtvrtfinále Eura 1996, zapomenout. Před naším dalším vzájemným zápasem na mistrovství Evropy mi ho spousta lidí stále připomíná doslova ze všech stran.


V posledních dnech začínají telefonovat portugalští novináři a o mojí trefě přijel natáčet do Seefeldu televizní štáb UEFA. Hodně mě také potěšilo, že moji trefu vybrali fanoušci v nedávné anketě za nejhezčí gól v historii evropských šampionátů.


Jak myšlenka přelobovat portugalského brankáře Baiu vlastně vznikla? Nijak jsem to neplánoval. Šlo prostě o momentální nápad.
Podstatné bylo, že nám pomohla na cestě do finále turnaje, na který jsme tehdy do Anglie přijeli jako úplný outsider.


To všechno je už minulost. Letos jsem na mistrovství poprvé v jiné než hráčské roli. Jako vedoucí mužstva mám možnost si turnaj víc užít, není potřeba se tolik koncentrovat.


A k utkání, které nás v Ženevě čeká...


Těžko říct, jak se Portugalci změnili. Stejně jako v českém týmu i u nich proběhla kompletní generační obměna, ale jejich síla zůstala stejná.


Pořád platí, že Portugalci jsou mnohem nebezpečnější směrem dopředu než při bránění. Hodně se mluví o Cristianu Ronaldovi jako jejich největší hvězdě. Podle mě nemá cenu ho bránit nějak osobně. Chce to podat kolektivní výkon a potom opět můžeme uspět.


Kluky v kabině vůbec nenabádám, aby zkoušeli nějaké podobné kousky jako já. Budu rád za jakýkoliv gól, který povede k vítězství.

Karel Poborský pro, Lidové noviny