Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Los kvalifikace Eura: Hlavně nedostat do bojů o Evropu Španěly

Sport

  9:00
PRAHA - Mohla to být jen jedna z­mnoha zpráv, která pomůže ukrátit čekání na světový šampionát. Jenže při neúčasti českého týmu v Jižní Africe je z losování kvalifikace na mistrovství Evropy 2012 rázem událost číslo jedna.

Reprezentace se chystá na Belgii foto: ČTK

Fotbalová reprezentace se zítra dozví jména soupeřů a "jízdní řád" nadcházející kvalifikace. Přesně 853 dní před zahájením Eura, které hostí Polsko a Ukrajina.

Los kvalifikace Eura 2012

Losování kvalifikace na mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině začíná ve Varšavě zítra ve 12.00 a v přímém přenosu ho vysílá stanice Eurosport.

on-line na www.lidovky.cz sledujte ZDE

"Přemýšlel jsem nad soupeři, ale žádnou vysněnou skupinu v hlavě nemám. Los stejně neovlivním," říká český trenér Michal Bílek.

Jeho tým přitom kvůli mizerným výsledkům klesl do druhého losovacího koše a není zrovna v ideální situaci. S jistotou se sice vyhne Řecku, Švédsku, Švýcarsku, Srbsku, Turecku, Dánsku, Rumunsku a Slovensku, ale reálně hrozí souboje se Španělskem, Anglií nebo Itálií.

A to je zlá zpráva. Ze skupiny totiž přímo postoupí jen její vítěz.

"Ať to dopadne jakkoliv, hlavně si musíme vzít ponaučení z minulého losu. Kvůli přijatelné skupině zavládla euforie, a vidíte – stejně jsme nepostoupili," varuje Bílek. Právě hladký postup na Euro 2012 by ostatně měl být reparátem za neúčast na letošním šampionátu v Jihoafrické republice.

Důkazem, že Bílek a spol. neberou losování na lehkou váhu, je i­fakt, že do Varšavy, kde losování zítra v poledne proběhne, vyrazila z Česka pětičlenná delegace v čele s šéfem svazu Ivanem Haškem.

"Vím jistě, že bych se rád vyhnul Anglii a Španělsku. Španělé v­kvalifikaci neztratili ani bod a hráli skvěle," prozrazuje český kouč jména obávaných soupeřů.

Dvojice týmů, která může zkomplikovat Česku cestu na turnaj, by však paradoxně prospěla svazové pokladně. A ta to nutně potřebuje.

"Vzhledem k prodeji televizních práv je v současnosti ekonomicky nejzajímavější Španělsko a Německo. Hned po nich následuje Anglie, Itálie nebo Francie," říká David Dušek, ředitel svazové marketingové organizace STES.

Dušek tak bude zítra ve schizofrenní situaci. Jako fanoušek si bude přát co nejschůdnější skupinu, ale zároveň bude doufat v co nejatraktivnější soupeře. Jinak řečeno: ty nejsilnější.

Rozdíl mezi zajímavou a neatraktivní skupinou totiž může podle něj v příjmech znamenat až desítky milionů korun. "Musím financovat fotbal, takže se na to musím dívat hlavně přes ta čísla. To je paradox mého povolání," usmívá se Dušek.

Kromě jmen soupeřů přitom zatím není jasný ani jejich počet – šest skupin totiž bude šestičlenných, zbylé tři pětičlenné.

"Radši bych byl v té pětičlenné. Třeba loni proti San Marinu se zranil Kadlec a byl pak dva měsíce mimo. Takového zápasu bych se radši vyvaroval," míní Bílek.

Jasno naopak nemá v tom, jestli bude chtít hrát hned v prvním termínu, tedy na začátku září. "Záleží na soupeřích. Jednat o tom začneme až po losování," dodává trenér.

Losovací koše

Koš 1: Španělsko, Německo, Nizozemsko, Itálie, Anglie, Chorvatsko, Portugalsko, Francie, Rusko

Koš 2: Řecko, ČESKO, Švédsko, Švýcarsko, Srbsko, Turecko, Dánsko, Slovensko, Rumunsko

Koš 3: Izrael, Bulharsko, Finsko, Norsko, Irsko, Skotsko, Severní Irsko, Rakousko, Bosna a Hercegovina

Koš 4: Slovinsko, Lotyšsko, Maďarsko, Litva, Bělorusko, Belgie, Wales, Makedonie, Kypr

Koš 5: Černá Hora, Albánie, Estonsko, Gruzie, Moldavsko, Island, Arménie, Kazachstán, Lichtenštejnsko

Koš 6: Ázerbájdžán, Lucembursko, Malta, Faerské ostrovy, Andorra, San Marino

Skupina snů podle LN

ČESKO, Chorvatsko, Rakousko, Wales, Lichtenštejnsko, San Marino

Skupina smrti podle LN

ČESKO, Španělsko, Irsko, Slovinsko, Černá Hora, Ázerbájdžán

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!