Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Luhový ke Spartě: Žádné překvapení, viděli jsme realitu

Sport

  10:00
PRAHA - Hlavně žádnou shovívavost. Selhání Sparty vnímá bývalý fotbalový reprezentant Milan Luhový (47) jako logické vyústění současné situace v českém fotbale.

Sparta - Žilina (Brabec a Hoheneder). foto: ČTK

Překvapilo vás, že Sparta za Žilinou tolik zaostávala?
Nebral jsem to jako překvapení. Ukázala se pravá tvář fotbalové reality. Každý soudný člověk to musel vidět podobně.

Mohl zápas ze strany Sparty dopadnout jinak?
Ano, mohla prohrát ještě větším rozdílem. To je velice ostudné v konfrontaci s mužstvem, kde působí několik hráčů, kteří se v české lize neprosadili. Je zarážející, kam až klesla.

DÁLE ČTĚTE

Do sestavy Sparta zařadila řadu náhradníků. Neměli by prokázat vyšší kvalitu?
Nezajímá mě, jestli jsou to náhradníci. Spíš se divím, proč vůbec museli nastoupit. Pak se dopátráme podstaty problému. Bylo by lepší zaměřit se na chlapce, kteří do soutěže dorazili jako její záchrana, a nedisciplinovaností poškodí vlastního zaměstnavatele, který vyvíjí velké úsilí, aby jim zaplatil miliony korun.

Jak se dá disciplína ve Spartě napravit? Pomůžou jen pokuty?
Myslíte, že nemůžou být bolestivé? Když dáte půl milionu za jeden prohřešek a k tomu vám řeknou: Příště si klidně plivni za dvojnásobek – plivl byste si?

Já určitě ne. Narážíte asi na kapitána Řepku, který má za plivnutí distanc v lize a teď bude chybět kvůli kartám také v odvetě se Žilinou. Jak hodnotíte jeho roli?
Z Řepky se dělá monstrum, ale on nikoho neohrožuje zdravotně, nikoho nekope ani nezraňuje. Na jeho místě pomůžou jenom pokuty. To ale utíkáme od problému.

Sparta - Žilina (Brabec a Řepka).

Odkud se tedy nedisciplinovanost bere?
Vychází z prostředí, kterým je nedisciplinovaný člověk obklopený. Když bude cítit strach, nedovolí si udělat něco, co by ho poškodilo. Záleží i na šéfovi a respektu, jaký má.

Je to problém Sparty?
Je, a obrovský. Sparta v tom ale není samotná. Nedisciplinovanost je vidět napříč celou soutěží. Aby se tyto věci odbouraly, je potřeba mít ve vedení "gaunera", který se bude chovat vůči nedisciplinovaným lidem stejně, jako oni postupují vůči svému zaměstnavateli.

Jak rychle se může současná situace vylepšit?
Problémem českého fotbalu je, že se od devadesátých let nerozvíjí, a v poslední době se navíc veškeré dění hodnotí pozitivně, i když výsledky jdou dolů. Zarazilo mě, že v televizi zaznělo od komentátorů během zápasu se Žilinou: Doufám, že se na mě nebudou hráči zlobit... a následoval takový polokritický názor. Pokud se omlouváte předem, že chcete něco takového vyslovit, je to další důvod, proč se tu fotbal nehýbe. Bez tlaku neuděláte výsledek, to potvrdí každý, kdo pracuje ve skutečně konkurenčním prostředí. Proč byste se jinak měli snažit? Všechno je krásné a super. Trochu zašumí kritika a jedeme dál.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...