2. července 2018 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Maladci, maladci! radovali se ruští fotbalisté v kabině. Jen trenér neslavil

Vítězné gesto gólmana a zároveň kapitána Rusů Igora Akinfejeva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězné gesto gólmana a zároveň kapitána Rusů Igora Akinfejeva. | foto: Reuters

MOSKVA Při rozhodující penaltě se vrhl na pravou stranu, ale levou nohou ještě dokázal střelu španělského útočníka Iaga Aspase vykopnout. Pak už se jen rozběhl vstříc nadšeným spoluhráčům, sklouzl se po mokrém trávníku a užíval si vítězné emoce. Brankář Igor Akinfejev, ruský fotbalový hrdina.

Maladci! Maladci! Maladci! ozývalo se z tribun stadionu v moskevských Lužnikách i v ruské kabině. A následně také na Rudém náměstí v Moskvě, kde národ slavil nečekané vítězství.

Stalo se to: Rusko vyřadilo na penalty favorita ze Španělska a zahraje si čtvrtfinále mistrovství světa.

„Fantazie,“ zářil Akinfejev. „Celý druhý poločas jsme tvrdě bojovali, věřili jsme, doufali jsme v penalty a měli jsme štěstí. Díky bohu za to,“ pokračoval.

01.července 2018 v 19:08, příspěvek archivován: 01.července 2018 v 21:46

Победная раздевалка @TeamRussia Всех с победой!! https://t.co/Y7cmInTgsd

Rusové hráli přesně to, na co měli a zvládli to perfektně. Bránili, bránili, bránili. 

„S každým hráčem jsem mluvil individuálně a přesvědčoval jsem je, že jiným způsobem nemáme šanci Španělsko vyřadit,“ tvrdil kouč Stanislav Čerčesov.

A měl pravdu.

S pěti obránci Rusové zavřeli vlastní pokutové území tak pečlivě, že se do něj Španělé za celý zápas skoro nedostali. A když náhodou ano, brankář Akinfejev, muž zápasu, byl připravený.

„Kdepak muž zápasu. Ta cena patří celému týmu a hlavně našim fanouškům,“ tvrdil po utkání, které Rusové dohráli na hranici vyčerpání. A někteří možná spíš za ní.

„Holt si budeme muset víc odpočinout,“ prohlásil suše trenér Čerčesov. Vůbec bylo zajímavé ho sledovat...

Ruský hrdina Igor Akinfejev.
Igor Akinfejev vyráží pokus Kokého..

Na penaltu Arťoma Dzjuby v průběhu první půle se nedíval. A když Akinfejev v rozstřelu vychytal vítězství, zůstal stát, ani se nehnul.

„Všechny emoce zůstaly na hřišti. Jsem na tým nesmírně hrdý, ale teď už přemýšlím nad příštím zápasem,“ vysvětloval v zaplněném tiskovém sále novinářům. Ti ruští mu aplaudovali a také Čerčesov jim s krátce zatleskal.

Ale zachoval si kamennou tvář.

Sám bývalý brankář se přitom ve vypjatých momentech vždy vyžíval. Kdysi v dresu Spartaku Moskva vychytal Real Madrid v Lize mistrů. Psal se rok 1991 a na straně poražených byl tehdy i mladý Fernando Hierro.

O sedmadvacet let později se potkali znovu. A Čerčesov vítězí dál.

Ve čtvrtfinále jeho tým narazí na Chorvatsko, nebo Dánsko.

jicJiří Čihák

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.