Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malý židovský tým dobývá Londýn. Ignoruje nepřátelství i nadávky

Sport

  15:28
LONDÝN/PRAHA - V Anglii žije podle statistik 285 tisíc Židů. Dvě třetiny z nich pak bydlí v Londýně. A ti, kteří mají rádi fotbal, většinou fandí prvoligovému klubu Tottenham Hotspur. Poslední dobou však stále více pozornosti přitahuje tým London Maccabi Lions, za který mohou hrát pouze Židé. Malý amatérský klub se totiž pomalu drápe vzhůru hierarchií anglických soutěží.
Fotbal - ilustrační foto

Fotbal - ilustrační foto foto: ČTK

"Naším cílem bylo vytvořit fotbalový tým ze skupiny lidí se stejnou vírou, kde se budou všichni cítit dobře," vysvětluje ideu zakladatel a prezident klubu David Kyte. "Lvové", jak se týmu přezdívá po biblickém kmeni z Izraele, nyní vyhráli desátou nejvyšší ze 24 lig v zemi a slaví postup už tři kola před koncem sezony. Loni dokonce zvítězili ve dvou zápasech prestižního Anglického poháru FA Cupu.

Dlouho přitom pod názvem Maccabi Association London hrávali s ostatními židovskými týmy pouze nedělní ligu. Až od roku 2000 nastupuje tým z Rowley Lane v oficiálních anglických soutěžích. Čelil kvůli tomu kritice britských Židů, protože najednou hrával zápasy i v sobotu, která je svátečním dnem (Šabatem). Do výběru může vstoupit každý, kdo vyznává židovskou víru.

A nezáleží na tom, jestli se narodil v židovské rodině nebo přesvědčení přijal až v dospělosti. "Na hřišti se necítím jako zástupce židovské víry. Ale věřím v její ideály a záleží mi na ní," vysvětluje v rozhovoru pro New York Times kapitán "Lvů" Guy Morris, který vyrůstal v nábožensky rozpolcené rodině a není tradičním Židem.

Klub proto občas čelí kritice židovské obce, že jeho hráči nejsou dostatečnými Židy. "Naším cílem přece není vytvořit další uzavřenou náboženskou skupinu. Naše poselství je opačné," zlobí se Morris.

Obrana proti nadávkám? Otázka, jaké to je prohrát s bandou Židů

O oblékání dresu s Davidovou hvězdou ve znaku je obrovský zájem. Někteří fotbalisté dojíždějí až z 270 kilometrů vzdáleného Manchesteru. Přitom musí platit členské příspěvky 150 liber, pokud chtějí hrát v základní sestavě.

"Spousta kluků pracuje na prestižních manažerských pozicích, často pro ně bývá složité uvolnit se na večerní utkání uprostřed týdne. Nejhůře se vyrovnáváme s tím, že několikrát hrajeme ve stejném složení, ale pak musíme udělat devět změn," popisuje trenér Tony Gold.

"Lvové" se momentálně skládají z 26 juniorských týmů a sedmi dospělých, které hrají různé soutěže. Díky velké a stále se rozšiřující hráčské základně však klub přitahuje i mnoho nepřátelských reakcí. Zvlášť v případech, kdy potkává převážně muslimské či katolické týmy.

Zdaleka největší nevraživost a předsudky však panují u mládežnických výběrů. "Říkáme mladým fotbalistům, aby předvedli to nejlepší, co v nich je, a ignorovali nadávky. A pokud vyhrají, mohou soupeři potřást rukou a zeptat se ho, jaké to je prohrát s bandou Židů," vysvětluje Gold.