20. listopadu 2008 16:56 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Maradona věří, že tým krizi překonal

Maradona má k úsměvům zatím důvod. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maradona má k úsměvům zatím důvod. | foto: ČTK

GLASGOW Jeden z nejlepších fotbalistů historie Diego Maradona prožil úspěšnou premiéru na lavičce argentinské reprezentace a po výhře 1:0 v přípravném utkání ve Skotsku věří, že krize jihoamerického týmu je zažehnána. Své svěřence chválil hlavně za povedený vstup do utkání.

Maradona začal s "oživováním" argentinského týmu symbolicky v místech, kde otevřel svoji báječnou hráčskou kariéru. Na stadionu v Hampden Parku dal před 29 lety jako osmnáctiletý mladíček svůj první reprezentační gól a nastartoval tím mnohaleté období, v němž kraloval světovému fotbalu. Něco podobného by rád dokázal i ve funkci argentinského kouče.

Nejprve však musí Maradona fotbalové velmoci opět dodat sebevědomí, neboť před středečním zápasem vyhrála jen jediné z posledních osmi utkání. Trápení vyvrcholilo říjnovou kvalifikační porážkou v Chile, po níž skončil předchozí kouč Alfio Basile.

"Po dnešku je Chile za námi. Bylo snadné překonat menší krizi. Zápas v Chile byl pro nás pro všechny zlomovým bodem. Vložili jsme do nápravy spoustu úsilí a hledali jsme důvody, proč není tým schopný vyhrávat," líčil Maradona po výhře ve Skotsku, která prý Argentině znovu dodala sebedůvěru.

"Podařilo se nám zbavit se strachu a poraženeckých nálad. Prvních 25 minut jsme měli brilantních a myslím, že celkově je to naprosto spravedlivý výsledek," mínil legendární fotbalista. "Zápas přinesl mnoho skvělých výkonů, které mě naplňují vírou v budoucnost. S těmito hráči můžeme s optimismem koukat dopředu," uvedl Maradona.

Svoji premiéru v roli reprezentačního kouče prožíval nezvykle chladně a místo obvyklých emotivních gest se většinu času choulil zachumlaný na střídačce. Přiznal, že stále musel myslet na svoji dceru Gianninu, která byla kvůli komplikacím při těhotenství převezena do nemocnice. "Kluci mi ale v nelehké situaci moc pomohli," děkoval svým svěřencům Maradona, jenž ihned po zápase odletěl za dcerou do Španělska, kam už v úterý pustil jejího partnera a útočníka Atlétika Madrid Sergia Agüera.

Další velkou dávku sebevědomí získali Angličané. Kouzlo italského trenéra Fabia Capella nepřestalo fungovat ani v Německu, kde Albion zvítězil v prestižním souboji odvěkých rivalů 2:1. Znovu se tak potvrdilo, že ve vzájemných soubojích je domácí prostředí spíše nevýhodou. Už počtvrté za sebou vyhrál hostující tým.

Capello si pochvaloval, že Angličané uspěli i bez většiny hráčů obvyklé základní sestavy. "Předvedli jsme úžasný týmový výkon. Když jsem začínal svoji práci, říkal jsem, že musíme oživit naše sebevědomí. Hráči mi rozuměli a my to vidíme během zápasů a tréninků. Dnešek byl dalším krokem vpřed," liboval si Capello.

Němcům se středeční zápas příliš nepovedl a od náročných fanoušků v Berlíně si několikrát vyslechli pískot. "Zaslouženě jsme prohráli, Anglie byla lepší," uznal kouč Joachim Löw. "Pozitivní pro mě bylo, že ve druhé půli jsme začali lépe kombinovat, ale celkově to byl špatný den," dodal německý trenér.

Úsměvy na všechny strany mohl rozdávat italský kouč Marcello Lippi, jemuž se podařilo vyrovnat rekord Španěla Clementeho a Argentince Basileho v neporazitelnosti. Celek z Apeninského poloostrova díky remíze v Řecku neprohrál už 31 zápasů v řadě. "Tahle záležitost se se mnou táhla už nějaký čas a jsme samozřejmě potěšený, že se to povedlo. Ale největším úspěchem stejně bylo vítězství na mistrovství světa," připomněl Lippi italský triumf z roku 2006.

ČTK

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz