Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Médium, nebo šarlatán? Američané znají pravdu o chobotnici Paulovi

Sport

  12:15aktualizováno  15:00
NEW YORK/BERLÍN - Pokud máte nějaký důvod věřit, že se ve vypouklé hlavě chobotnice Paula skrývá věštecká křišťálová koule, varujeme vás. Tenhle článek vás může zklamat. Jste na to připraveni? napsal zpravodajský server CNN.

Chobotnice Paul si vybírá potravu před finále Nizozemsko-Španělsko. foto: Reuters

Někteří námořní biologové a experti uvádějí, že je víc než pravděpodobné, že Paul nemá vůbec žádné věštecké schopnosti. Pravděpodobnější podle nich je, že se jednoduše naučil poznat německou vlajku.

BUDOUCNOST PAULA

Španělští obchodníci hodlají vykoupit z německého akvária zvířecí celebritu Paula. Za chobotnici s věšteckým nadáním nabízejí 30 tisíc eur (asi 760 tisíc korun), aby ho použili jako maskota pro svůj festival gastronomie zaměřené na mořské speciality včetně chobotnic.

Festival se koná každoročně v srpnu v malém městečku Carballiňo poblíž galicijského Ourense. Právě chobotnice je v Galicii národním jídlem.

Nejčastěji se upravuje ve stylu "pulpo á feira", tedy vařené plátky chobotnice posypané červenou paprikou a solí a polité olivovým olejem, které se podávají s chlebem a červeným vínem.

"My ale nechceme Paula sníst. Nadále by u nás mohl věštit fotbalové výsledky. Třeba našeho místního týmu," řekl zástupce rybářské společnosti v Carballiňu Manuel Pozo.

Pokud akvárium v Oberhausenu odmítne Paula prodat, pořadatelé festivalu doufají, že se jim podaří si slavnou chobotnici alespoň vypůjčit. Chobotnice Paul je ve Španělsku populární poté, co před semifinále mistrovství světa ve fotbale prostřednictvím svého výběru nádoby s potravou předpověděla, že Španělé porazí Německo.

Následně Španěly určila i jako vítěze nedělního finále s Nizozemskem. Dosud se v průběhu šampionátu nemýlila ani v jednom ze šesti pokusů. V minulosti se její předpověď nevyplnila pouze v jednom případě.

Dvouletý sameček chobotnice, který se narodil v Anglii a nyní žije v německém akváriu, se stal fenoménem právě skončeného mistrovství světa ve fotbale, když přesně předpověděl vítěze všech šesti zápasů německého národního týmu - a jako bonus ještě výsledek nedělního finálového zápasu mezi Nizozemskem a Španělskem.

"Má sérii, o jaké si mnozí gambleři mohou nechat jen zdát," říká Tony LaCasse, mluvčí New England Aquarium. "Paul má za sebou podivuhodnou řadu správných tipů, ale upřímně řečeno pochybuji, že má nějaké mimosmyslové schopnosti." Během každého "věštění" spustí ošetřovatelé do Paulovy nádrže dvě plastikové nádoby naplněné mušlemi s vlajkou soupeřících týmů na boku.

Z které nádoby se Paul nakrmí, ten tým vyhraje. Médium s osmi chapadly se drželo jedné linie a během několika prvních předpovědí pravidelně vlezlo do německé nádoby. Zoufalé výkřiky přihlížejících chobotnice vyvolala až v semifinále, kdy po krátkém zaváhání nad německou nádobou vlezla do druhé, španělské - a Španělsko zápas skutečně vyhrálo 1:0. Jako vítěze finálového zápasu Paul opět určil Španělsko.

Chobotnice patří mezi nejinteligentnější mořské tvory na světě, říká Mike Henley, ošetřovatel zvířat ve Smithsonian National Zoo. Jsou svou podstatou lovci a bystře se učí, takže rychle přijdou na to, jak manévrovat a oklamat kořist. V zajetí je ale často třeba je naučit, aby přijímaly připravenou potravu, dodává Henley.

LaCasse říká, že v New England Aquarium dávají námořní biologové často chobotnicím plexisklové krabice s různými uzávěry, víky a záklopkami, aby zjistili, zda z nich budou schopny dostat ven potravu. A právě tato schopnost věci rychle pochopit může být vysvětlením, proč Paul neustále vybírá vítězný tým.

"Když se podíváte na jeho sérii předpovědí, tak se zdá, že může jít o naučený úkol," říká Jean Boalová, profesorka námořní biologie Pensylvánské univerzity. Boalová, která s hlavonožci pracuje déle než dvacet let, věří, že Paulův první tip mohl být šťastnou náhodou, a že od té doby, tedy od Eura 2008, vybíral německou vlajku, protože se to jednoduše naučil.

Chobotnice Paul tipuje zápas o třetí místo.

"Chobotnice jsou vůči lidem velmi vnímavé. Je možné je vycvičit; dokonce i nechtěně," dodává Boalová. Ale co případy, kdy Paul německou vlajku nevybere? Součástí procesu učení, vysvětluje Boalová, je i to, že "jednou za čas si mohou vybrat něco jiného".

Je tedy jen možné, že Paula přitahuje červená a žlutá na německé a španělské vlajce? Ne, odpovídají odborníci. Chobotnice sice skvěle vidí, ale jsou barvoslepé. "Nemají barevné vidění, ale jsou schopné vidět různé odstíny šedé," říká Richard Learner, kurátor oddělení ryb v baltimorském National Aquarium ve státě Maryland.

Po nedělním finále mezi Španělskem a Nizozemskem už je jasné, že i v tomto případě chobotnice vybrala správný výsledek, když vítězství přiřkla Španělsku. "Bude zajímavé sledovat, co udělá příště," říká Henley. "Má prostě vždycky kliku. Měli bychom ho vzít do Las Vegas."

PAUL ODCHÁZÍ DO DŮCHODU

Chobotnice Paul, která se proslavila předpovídáním přesných výsledků fotbalového mistrovství světa v Jihoafrické republice, končí s věšteckou kariérou a odchází do důchodu.

"Bude teď dělat to, co má nejraději. Hrát si s chovateli a dělat radost dětem, které se na něj přijdou podívat," citovala agentura AP mluvčí Mořského světa v německém Oberhausenu Tanju Munzigovou. Zřejmě tak padla možnost, že si Paul udělá výlet do Španělska, kde projevili přání, aby se stal maskotem gastronomického festivalu v městečku Carballiňo.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...