3. listopadu 2011 10:40 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Messi brzy dožene Pelého, prorokuje Masopust

Josef Masopust. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Masopust. | foto: ČTK

PRAHA Umění Lionela Messiho v utkání proti Plzni si nemohl nechat ujít. A ještě včera neskrýval nadšení. „Splnil moje očekávání, byl úžasný,“ pravil Josef Masopust, osmdesátiletá legenda českého fotbalu, majitel Zlatého míče pro nejlepšího hráče Evropy za rok 1962.

LN: Co jste říkal výkonu Barcelony, který korunoval právě Messi?
Barcelona hrála pěkně, ale Messi je opravdový kouzelník. Co umí s balonem, jak se pohybuje v trestném území, s jakou jistotou proměňuje šance… Někdo má pět šancí a stěží využije jedinou, ale když se Messi dostane do dvou, jednu promění. Byl úžasný.

LN: Messi je označován za nejlepšího fotbalistu světa – snese srovnání s Pelém, podle mnohých králem historie světového fotbalu, proti kterému jste si dvakrát zahrál?
Kdybychom brali v potaz výkony Messiho v dresu Barcelony, tak ano; tam si hráči sedli a jejich hra vypadá skoro jako stereotyp. V argentinské reprezentaci však tolik kvalitních spoluhráčů nemá a dosud se v ní tolik neprosazoval. Kdežto Pelé byl výborný v Santosu i v reprezentaci, s níž získal tři tituly mistra světa. A nevezl se v ní, také v dresu Brazílie byl tahounem.

ČTĚTE TAKÉ

LN: V čem jsou si podle vás Messi a Pelé podobní a v čem se liší?
V práci s míčem už se vyrovnávají, v tom jsou téměř nastejno. Podobní jsou si i v tom, že Pelé hrál až na závěr kariéry, kdy působil v Cosmosu New York, celou dobu v Santosu, zatímco Messi zůstává věrný Barceloně. A ještě něco – zatímco Messi je výraznější levák, Pelé uměl skvěle kopat oběma nohama.

LN: Fotbal se ale dost zrychlil – není role Messiho o to těžší?
Všechno má vývoj, tudíž i fotbal. Pelé byl taky rychlý a věřím, že by se prosadil i dnes, navíc výtečně hlavičkoval. Byť v tomto směru Messi nezůstává o mnoho pozadu.

LN: Kdy tedy Messi Pelého dožene?
Pokud zůstane v Barceloně, tak to dlouho trvat nebude, v takovém týmu se může pořád zlepšovat. Brzy se stane super jedničkou, byť tři Pelého tituly asi dohnat nemůže.