Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Messi není lídrem. Připomíná začátky Jágra

Sport

  17:06
PRAHA - Lionel Messi je titulován nejlepším fotbalistou planety. V Barceloně střílí jednu branku za druhou, sbírá klubové i individuální trofeje. Jenže jakmile nastoupí za národní tým, fanoušci jej nepoznávají. Na právě probíhajícím mistrovství Jižní Ameriky, které hostí Argentina, po dvou remízách domácího výběru fanoušci na Messiho dokonce pískali. Nedaří se ani Argentině, ani Messimu.

Lionel Messi. foto: ČTK

Argentinci spoléhají na Lionela Messiho, ale reprezentace dlouhodobě nepodává adekvátní výkony, a tak se vlna kritiky valí na hlavu rodáka z Rosaria, největšího města provincie Santa Fe. Lionel Messi. V argentinské reprezentaci se mu tolik nedaří. "Messi ale nemá povahu na to, aby herně pozvedl reprezentaci Argentiny. Messi je introvert zahleděný do sebe. Je to famózní sólista, ale na to, aby týmu vtiskl tvář, nemá schopnosti," řekl pro Lidovky.cz na adresu držitele Zlatého míče fotbalový expert Josef Csaplár. "Messi ani Barcelonu netáhne. Tu herně dirigují Xavi a Iniesta,"

Na Csaplárova slova oponuje sportovní psycholog Marian Jelínek v rozhovoru pro serever Lidových novin. "Typologie osobnosti podle mého soudu nehraje až takovou roli. Lídrem se sportovec stane, když se ocitne v zóně, lidově řečeno dosáhne sportovního orgasmu. Prostě když zbourá hranice své osobnosti."

Faktem ale je, že čtyřiadvacetiletý Messi musí respektovat přirozenou hierarchii týmu. Nastupuje vedle mnohem zkušenějších borců, kterými jsou například Zanetti, Cambiasso, Mascherano či Tevéz.

"Podívejte se například na Jaromíra Jágra. Byl kapitánem v Pittsburghu a Washingtonu a týmy nikam nedovedl, nedařilo se mu ani v národním týmu. Neuměl mužstvo strhnout. Koncentroval se na sebe. Nebyl egoista, ale

Messi na dvou frontách:

V Barceloně: 215 utkání, 176 gólů
V reprezentaci: 44, 14

Messimu v Barceloně stačí na vstřelení gólu 1,2 utkání. Kdežto v národním dresu 4,1.

zastával názor, že týmu může pomoci jen na ledě, řeči v šatně nikdy nic nevyhrají," vzpomíná Jágrův dlouholetý osobní trenér a blízký přítel Marian Jelínek.

Z Messiho sálá emoční klid. Nedává najevo téměř žádné emoce, neoplácí, nevzteká se, v tom připomíná Jágra. Jenže český hokejista tento klid pozitivně změnil a začal se "bít" za tým. V té chvíli se stal pravým lídrem. "To je přerod, který u velkých sportovců musí nastat, aby se stali skutečnými tahouny svých celků," popisuje Jelínek.

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat