14. října 2011 18:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Michal Kadlec: Obránci si svoje góly víc pamatují

Česko (Kadlec) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko (Kadlec) | foto: ČTK

Až budou v Černé Hoře zkoumat svého soupeře před baráží, jedno jméno si určitě výrazně zatrhnou. Obránce Michal Kadlec (26) si pozornost zaslouží. Nejen kvůli stabilním výkonům, ale také jako penaltový střelec, na kterého je spolehnutí. V kvalifikaci se postaral o třetinu všech českých gólů.

LN Dá se říct, kdo bude v baráži favoritem?
Těžko. Myslím, že los dopadl lépe, než kdyby nás potkali Turci nebo Bosna. Vyšla druhá nejschůdnější varianta, i když vyloženě lehké soupeře v baráži nenajdete. Nicméně se budeme snažit postoupit. Negativní variantu je lepší si radši vůbec nepřipouštět.

Góly za národní tým: syn překonal otce

MIROSLAV KADLEC
-
bilance v reprezentaci: 64 startů/2 góly 
- věk: 47 let 
- post: obránce
Kapitán vicemistrů Evropy 1996, účastník MS 1990. Na klubové úrovni se nejvíc zapsal v Kaiserslauternu, kde během osmi let získal dva německé tituly. Kariéru ukončil v roce 2002.

MICHAL KADLEC 
- bilance v reprezentaci: 30 startů/7 gólů 
- věk: 26 let 
- post: obránce
Nejlepší střelec české reprezentace v kvalifikaci o Euro 2012. Jeho kariéra za otcovou příliš nezaostává. Po úspěšném angažmá ve Spartě si vydobyl stabilní pozici v bundesligovém Leverkusenu.

LN Do baráže půjdete jako nejlepší český střelec reprezentace v kvalifikaci. Jak se vám to jako obránci poslouchá?
Je to nezvyklé, že ano? Můžou za to hlavně tři penalty, ale ty se přece také musí dát. Klíčový pro mě zůstává výsledný týmový úspěch.

LN Jak moc vám pomáhají vstřelené góly zvyšovat sebevědomí, přestože to není váš hlavní úkol na hřišti?
Přidá to na pohodě. Obránci mají dnes za úkol podporovat útok, i když se očekává, že budou spíš na góly nahrávat. Každý gól si pamatujeme daleko víc než útočník, který je sází jako na běžícím páse.

LN Kdy jste se stal první volbou pro zahrávání penalt v reprezentaci? V prvním utkání ve skupině proti Litvě se jí ujal Milan Baroš a nedal...
Po Litvě neexistovalo nějaké pevně dané pořadí. K nácviku penalt jsme se vrátili až před nedávným zápasem ve Skotsku. Trenér Bílek mi na tréninku řekl, ať si jich jdu pár zkusit, ale přesně určený jsem nebyl. Když ta situace na konci utkání nastala, nikdo se k míči zrovna netlačil. Já si kvůli tomu předchozímu nácviku ale věřil.

LN Máte nějaký zaručený způsob, jak při penaltě uspět?
Není dobré jít na penaltu a do toho teprve přemýšlet, jak ji zahrajete. To zbytečně rozptyluje, podle mě je soustředění absolutně nejdůležitější. Lepší je vědět dopředu, co provedete, a nezačít to řešit až v momentu, kdy se rozbíháte.

LN Je to účinná metoda? Stalo se, že vám penaltu někdo chytil?
Na tréninku určitě, ale v zápase... To se stalo naposledy někdy v dorostu.

LN V počtu reprezentačních gólů jste už jasně překonal i svého otce. Všiml jste si toho?
Hned jsem mu zavolal, když se to povedlo. Ještě se mu dorovnat v počtu startů. Neříkám, že je to nějaká motivace, která by mě hnala dopředu, ale bylo by to pěkné.

LN Váš otec šel na penaltu, až když nebylo zbytí. To se mu přihodilo třeba v semifinále Eura 1996, kdy ukončil rozstřel v šesté sérii. Vtomhle si moc podobní nejste...
On byl spíš specialistou na trestňáky. Už mi několikrát povídal: Kde na to bereš nervy?

LN Jste jediným hráčem v reprezentaci, který v kvalifikaci nevynechal ani minutu. Cítíte, že už patříte mezi přirozené lídry?
Jsem rád, že jsem toho mohl tolik odehrát. Záleží to na víc faktorech - může přijít zranění nebo nějaké nešťastné karty. Na jiných nechám hodnocení, jestli jsem lídr, nebo ne. Nerad chválím sám sebe. Vyšší zodpovědnost se určitě projevuje, ale tu přebírá každý, kdo se dostane na trávník.


NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?