Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Křetínský do Plzně? Majitel fotbalové Sparty chce údajně majetkově vstoupit do konkurenčního klubu

Daniel Křetínský. foto: ČTK

Praha - Daniel Křetínský, jeden z nejbohatších Čechů a šéf fotbalové Sparty, má údajně zájem o další klub. Podle informací CNN Prima News chce majetkově vstoupit do Viktorie Plzeň, jejíž současný vlastník Adolf Šádek hledá silného partnera či někoho, kdo by klub převzal.
  12:19

Než se v roce 2015 na scéně objevila Slavia s čínskými majiteli v zádech, Sparta a Plzeň byly několik let velkými rivaly, kteří bojovali o titul.

Vzájemná utkání chvílemi přerostla v nenávist, rivalita došla až do soudní síně v kauze tzv. Křetínského kabely.

Plzeň však v posledním ročníku skončila pátá, což je její nejhorší umístění od historického titulu v roce 2011.

Daniel Křetínský.
Hotel bude stát na místě dnešního tréninkového hřiště Sparty.

Až v posledním kole si zajistila účast v kvalifikaci o Konferenční ligu a nelze přehlédnout, že své pozice mezi elitními českými kluby pomalu opouští.

Současný majitel Adolf Šádek, který klub koupil teprve v polovině letošního března od Tomáše Paclíka, má v plánu svoji budoucnost spojit spíše se Zbrojovkou Brno. Tam ho táhne především vztah s dcerou Václava Bartoňka, současného vlastníka Zbrojovky.

„V souvislosti s Plzní se mluvilo o podnikateli, mecenáši a plzeňském patriotovi ze slavné generace pivovarníků Ivanu Hlaváčkovi. Do hry podle všeho vstoupil Daniel Křetínský. Chce mít vliv na chod obou klubů z nejužší špičky české ligy,“ píše se na webu CNN Prima News.

Ovšem oficiálně by Křetínský rozhodovací pravomoc v obou klubech mít nemohl. Už třeba kvůli tomu, že Evropská fotbalová unie (UEFA) nepustí dva týmy s jedním vlastníkem do stejné pohárové soutěže. „Střet zájmů“ je ošetřený i v řádech Ligové fotbalové asociace (LFA), která první ligu řídí.

„Zda by ve Viktorii působil jako tichý společník, nebo ji ovládal přes svůj holding, není zcela jasné,“ informuje CNN Prima News.

„Tato zpráva kolem mě neprošla. Je to spíše otázka na pana Křetínského a jeho holding EPH,“ poznamenal sparťanský mluvčí Ondřej Kasík.

„Nebudeme to komentovat,“ prohlásil Daniel Častvaj, mluvčí holdingu EPH, která patří Křetínskému.

„Tyto informace, které se objevují, se nezakládají na pravdě, proto je nebudeme komentovat,“ reagoval plzeňský mluvčí Václav Hanzlík.

Křetínský má množství podnikatelských aktivit především co se týče výroby energie či médií. Nejvíc je však vnímán jako šéf Sparty, historicky nejúspěšnějšího českého klubu.

Plzeňský vzmach mezi českou elitu pomáhala kolem roku 2008 nastartovat právě Sparta, která tam posílala nepotřebné hráče. Horváth, Kolář, Petržela, Limberský či Rezek se později stali strůjci historického titulu v roce 2011 a následných dalších úspěchů, což byly postupy do Ligy mistrů a další mistrovské triumfy.

Když tenkrát Plzeň nedokázala za přestupy částky splácet, Křetínský chtěl dluh vyměnit právě za majetkový vstup do klubu. S příchodem nového vlastníka Tomáše Paclíka to však Viktoria odmítla a závazky 

Autor:

Pronájem bytu 3+kk, 104m2, Brandýs nad Labem
Pronájem bytu 3+kk, 104m2, Brandýs nad Labem

Ivana Olbrachta, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
18 000 Kč/měsíc