16. září 2015 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Indická fotbalová liga? Stovky milionů diváků a největší luxus, říká Čmovš

Pavel Čmovš v národním dresu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Čmovš v národním dresu. | foto: www.goal.com

Je jediným českým fotbalistou v soutěži, kterou sledují stovky milionů lidí. Pavel Čmovš se podruhé vydal do Indie, kde bude až do prosince působit mezi světovými hvězdami v luxusní Superlize.

V Bombaji je pozdě večer, ale Čmovš se teprve dostal na hotel a chystal se na večeři. Kvůli vysokým teplotám trénuje jeho tým až od osmi večer.

„Loni všechno perfektně šlapalo. Když jsem letos dostal nabídku, dlouho jsem se nerozhodoval,“ popisoval bývalý mládežnický reprezentant po telefonu.

Podmínky pro hráče jsou prý ještě lepší než loni. Je to tak?
Loni to všechno bylo pod hlavičkou společnosti IMG, zatímco letos to kluby převzaly samy. Vylepšila se spousta věcí. Už loni se nás kluby ptaly, co bychom chtěli zlepšit, a všechno splnily. Šlape to neuvěřitelně.

Jak to vypadá v praxi?
Mám štěstí, že Bombaj je jedno z největších a nejlepších indických měst. Máme hotel hned nad luxusním nákupním střediskem, takže můžeme kdykoliv na kafe, do restaurace, kouknout po obchodech, zajít do kina... Hotel je luxusní. Člověk může nonstop na masáž, do bazénu, do fitka, do restaurace. A ti lidé, co jsou kolem týmu!

Ano?
Na pětadvacet hráčů je zhruba čtyřicet členů realizačního týmu. Každý má na starosti něco. Člověk si na tréninku nemusí ani sáhnout pro flašku, protože mu někdo hned nabídne tři druhy pití. Opravdu se nám snaží vytvořit ten největší komfort.

Pavel Čmovš v dresu Mumbai FC.

Pavel Čmovš v dresu Mumbai FC.

Do zmíněného kina chodíte?
Většina filmů je v angličtině, navíc dávají i evropské a americké filmy. Člověk alespoň není zavřený tři měsíce na hotelu a nemusí jet podle přesného režimu. Je to hodně volné a člověk si ve svém osobním volnu může dělat, co chce.

Klub dokonce vlastní slavný indický herec Ranbir Kapoor.
Chodí na všechny zápasy, když zrovna nenatáčí. Je na svůj klub hrdý. Snaží se nám vyjít ve všem vstříc. Tím, že máme takového majitele, jsou super i všechny reklamní akce.

Je to v Indii velká hvězda?
Je to takový indický Brad Pitt. Ani nemůže jít po ulici, jak je tady oblíbený. Hraje v devadesáti procentech velkých filmů, které produkuje Bollywood.

Superliga

Soutěž má pozvednout úroveň fotbalu v Indii. Využívá k tomu světové hvězdy, kterým nabízí luxusní podmínky. Letos zlákala například Nicolase Anelku, Florenta Maloudu, Johna Arneho Riiseho, Adriana Mutua, Lúcia, Héldera Postigu či trenéry Marka Materazziho, Roberta Carlose nebo Zika. Další známá jména ještě můžou přibýt, protože liga startuje až na začátku října (a končí v prosinci).

První ročník Superligy, kterou vyhrála Kalkata, skončil diváckým úspěchem. Úvodní zápas sledovalo v televizi 75 milionů lidí (jen v Indii), dohromady se sledovanost celého ročníku vyšplhala na 429 milionů diváků. To je jen o něco méně než nejsledovanější soutěž v zemi, tedy kriketovou ligu. A zároveň o hodně víc než fotbalové mistrovství světa.

Další miliony lidí sledují soutěž v Evropě, Americe a Austrálii.

Liga má rovněž vysokou návštěvnost přímo na stadionech. Průměr byl v loňském ročníku skoro

27 000 diváků.

Čmovš je jediným Čechem v soutěži.

Bombaj má třináct milionů obyvatel. Jak se vám v takovém mraveništi žije?
Nad tím jsem přemýšlel loni, ale letos už jsem se jenom těšil. Je to rozmanité město. Člověk si může vybrat něco luxusního, stejně tak se může podívat do chudších míst.

Je v okrajových částech města bída?
Společnost tady přemýšlí jinak. Chudí lidé jsou takhle zaškatulkovaní a prostě tak žijou. Každopádně výlet do slumu je zajímavý. Ti lidé jsou přátelští, rozhodně ne nepříjemní. Nikde nebyl problém. Člověk se nemusí bát, stejně jako v celé Bombaji.

Ani nebezpečných zvířat? Tomáš Josl loni popisoval, jak se jim na hřišti plazila kobra.
Ale to nebylo v Bombaji. Někde se to asi stát může, i když já jsem rád, že jsem to štěstí neměl.

Loni jste byl v týmu s Janem Štohanzlem, ale letos jste v Indii sám. Nestýská se vám i přes ten luxus po české společnosti?
V zahraničí jsem většinou byl sám, takže už jsem zvyklý. Nevadí mi to, i když to loni s Honzou Štohanzlem bylo super. Ale jsem tady hlavně kvůli fotbalu, takže nevadí, že jsem tady letos sám.

Na druhou stranu Indie není Rumunsko nebo Nizozemsko, odkud to do Česka byl kousek.
To je pravda, Indie je hodně daleko, ale ten servis Evropu daleko předčí. Jsem spokojený. Je tady i hodně cizinců. V týmu nás je dvanáct, takže půlka kádru. Všichni mluví anglicky, žádný problém.

Přítelkyně, s níž plánujete svatbu, přiletí na návštěvu?
Byla tady už loni. Dokonce jsme po skončení soutěže zůstali na dovolenou. A letos dorazí ještě na delší dobu. Třeba tři týdny tady a pak zase dva týdny v Česku. Může tady fungovat úplně v pohodě.

Nevadí vám doprava do vzdálených měst?
Klub koupil nový autobus, zase se to posunulo o krok dál. Ale kromě Puné, které je asi tři hodiny cesty, na zápasy létáme. Klub má smlouvu s Jet Airways, což je indická letecká společnost, která létá i do Evropy. Cestování je komfortní, úplně v pohodě.

Jak vás berou Indové?
Loni to zpočátku bylo takové chladné, ale pak začal boom. Když jsme se letos vrátili do Bombaje, tak nás lidi na letišti poznávali a spousta jich na nás čekala. Fanoušci chodí i na tréninky. Zájem lidí je větší než loni.

Pavel Čmovš

Pětadvacetiletý obránce v Česku prošel Plzní a Slavií, ale v nejvyšší soutěži nenastoupil ani jednou. V létě 2010 přestoupil do nizozemského Nijmegenu, ze kterého rok hostoval ve druholigovém Veendamu.

Jaro 2014 strávil v Levski Sofia a podzim poprvé v Indii. Letos na jaře působil v Rapidu Bukurešť, odkud se vrátil do indické Superligy. Hrát bude opět za Bombaj.

Střední obránce byl členem mládežnických reprezentací - například za jedenadvacítku nastoupil v deseti zápasech. Nominaci do áčka ještě nedostal.

Zastupuje ho hráčský agent Jiří Müller.

Máte za sebou třítýdenní soustředění v Dubaji, teď vás čeká ještě příprava přímo v Indii. Váš tým trénuje slavný francouzský útočník Nicolas Anelka. Jaký je?
Klidný, tichý, pokorný. Obětuje všechen čas fotbalu, protože chce být úspěšný. Vyhrával jako hráč, a stejně tak chce vyhrávat jako trenér. Navíc tady má dobré asistenty. Jeden z nich, Óscar Bruzón, už v Indii trénoval, takže zná mentalitu jak evropských, tak indických hráčů. Skvěle se doplňují.

Může být z Anelky stejně dobrý trenér, jako byl fotbalista?
Myslím, že ano. Těží ze zkušeností, které během kariéry nasbíral. Hlavně pro indické kluky je vzorem. Všichni ho respektují. U nás navíc působí jako hrající trenér.

Jde kvalita ligy přirovnat k nějaké evropské soutěži?
Neřekl bych, že to má menší kvalitu než soutěže, ve kterých jsem hrál v Evropě. Je to specifické tím, že na hřišti musí být pět indických hráčů. Záleží, aby byl tým dobře sehraný, nebláznil a hrál, co potřebuje.

Loni jste skončili sedmí, tři body od postupu do play-off. Jaké máte cíle letos?
Ty nejvyšší ambice jsme měli už loni. Chtěli bychom alespoň do semifinále. Liga se hraje každý třetí nebo čtvrtý den, zápasy rychle navazují. Takže je důležité zůstat zdravý a ve formě. A my letos máme rozmanitější tým než loni, kdy jsme neměli některé posty zdvojené.

Vy máte pozici ve středu obrany jistou?
Těžko říct. Dělám všechno pro to, abych měl. A doufám, že mít budu.

Petr Šedivý

Fotbalové soutěže

Premier League - 38. kolo

13.5. Burnley 1 : 2 Bournemouth
13.5. Crystal Palace 2 : 0 West Bromwich
13.5. Huddersfield 0 : 1 Arsenal
13.5. Liverpool 4 : 0 Brighton
13.5. Man United 1 : 0 Watford
13.5. Newcastle 3 : 0 Chelsea
13.5. Southampton 0 : 1 Man City
13.5. Swansea 1 : 2 Stoke
13.5. Tottenham 5 : 4 Leicester
13.5. West Ham 3 : 1 Everton

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Manchester City FC 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United FC 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur FC 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63