Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miroslav Klose je jiný, ale může být nejlepší v historii mistrovství světa

Sport

  11:00
PRAHA - Na končícím mistrovství světa v Jihoafrické republice může skončit romantické vzhlížení k fotbalistům s umem od boha. Stačí, aby v dnešním boji o třetí místo alespoň jednou skóroval německý útočník Miroslav Klose do uruguayské sítě.

Argentina - Německo (Kloseho radost). foto: Reuters

Pokud kanonýr nastoupí i přes bolesti zad a dokáže se trefit hned dvakrát, překoná dosud nejlepšího střelce historie šampionátů Ronalda. Brazilce, který dal na třech turnajích (1998, 2002 a 2006) celkem patnáct gólů.

Až za Ronaldem zůstal Pelé (12 gólů), Just Fontaine (13) či Gerd Müller (14). Všichni čtyři ale byli legendami své doby nebo alespoň země, kterou reprezentovali. Spojovaly je neuvěřitelný čuch na góly, rychlost a výbušnost. Generace fanoušků si po zdech vylepovaly jejich fotografie a obdivovaly je.

První dva už Klose překonal, třetího dorovnal, a pokud dnes za sebe odsune i Ronalda, stane se nejúspěšnějším z nich. Přesto však v jejich společnosti působí jako pěst na oko. "Miroslav je jiný," ví německý kouč Joachim Löw.

Dvaatřicetiletý Klose se svými předchůdci sdílí jen zabijácký střelecký instinkt. Nevyniká technikou, dynamikou ani pohlednými kličkami. Je to hráč do vápna, má výborný výběr místa a obvykle jen doráží přihrávky spoluhráčů.

Argentina - Německo (Klose střílí branku).

Čtrnáct jeho dosavadních gólů na mistrovství světa padlo ze vzdálenosti několika metrů, polovina z nich byly hlavičky. Jen doklepává míče do brány. K úspěchům to však rodákovi z polské Opole stačí. Před čtyřmi lety si na šampionátu vysloužil Zlatou kopačku pro nejlepšího kanonýra turnaje.

"Je prostě skvělý. Na mezinárodní úrovni se mu vždycky dařilo, protože je neustále hladový po gólech," tvrdí Löw, jenž na svého svěřence nedá dopustit.

Ani když se vytáhlému forvardovi tolik nedaří na klubové scéně. V dresu Bayernu Mnichov marně vzpomíná na formu z Werderu Brémy, kde se o góly pral s útočným parťákem Ivanem Klasničem.

Klose ovšem myslí na příjemnější věci. Dnes má totiž pravděpodobně poslední šanci zapsat se mezi velikány. Těžko si představit, že by si ve svém věku zahrál i na dalším, už čtvrtém šampionátu.

"Když jsem před šesti lety mluvil s Ronaldem, nenapadlo mě, že bych ho někdy mohl překonat. Teď mi k tomu chybí pouze dvě trefy," přiznává Klose.

VYJIMEČNÍ STŘELCI MISTROVSTVÍ SVĚTA

Ronaldo (15 gólů)
Přezdívá se mu "tlouštík", ale málokdo zapomněl, že Ronaldo býval postrachem fotbalových brankářů. Během tří světových šampionátů nastřílel patnáct gólů, což se zatím nikomu jinému nepovedlo. Časem ale doplatil na špatnou životosprávu adnes hraje v rodné Brazílii.

Gerd Müller (14 gólů)
Těžko byste v šedesátých asedmdesátých letech hledali lepšího kanonýra než Němce Gerda Müllera. Když na mistrovství světa 1970 vstřelil deset gólů a o čtyři roky později další čtyři, zapsal se mezi legendy a doma mu začali říkat "národní bombarďák".

Just Fontaine (13 gólů)
Narodil se v Maroku, ale na MS 1958 zářil ve francouzském dresu. Nikomu se dosud nepovedlo to, co tehdy "Justovi" – trefit se hned třináctkrát na jediném šampionátu. Alespoň jeden gól tehdy zaznamenal vkaždém z pěti odehraných zápasů.