5. září 2014 10:21 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Na trenéra Vrbu nebudu vytvářet tlak, pravil šéf svazu Pelta před kvalifikací

Jablonec owner, Miroslav Pelta, the new FAČR head | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablonec owner, Miroslav Pelta, the new FAČR head | foto: © FAČRČeská pozice

PRAHA Přestože česká reprezentace pod trenérem Pavlem Vrbou ještě nevyhrála, šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta nepanikaří. „Trenérovi nemůžu nic vyčítat. Vybírá nejlepší hráče, i když výběr je omezený. Nebudu na něj vytvářet tlak,“ řekl po porážce 0:1 v přípravném duelu s USA.

V úterý začíná kvalifikace mistrovství Evropy. Dal jste Pavlu Vrbovi úkol, kolik musí za podzim získat bodů?
Takhle vůbec neuvažuju. Začínáme se silným Nizozemskem, jednoduché to nebude ani s Tureckem a Kazachstán šel v posledních letech také nahoru. Když po těchto třech zápasech budeme mít čtyři a více bodů, tak budu spokojený.

Jak vidíte šance v úterý proti Nizozemsku?
Doufám, že kvalifikaci zahájíme bodem. Někdo možná řekne, že jsem snílek, ale fotbal někdy nemá logiku. Myslím, že by to v úterý mohlo platit.

Na mistrovství postoupí takřka polovina států. Patří Česko do té lepší poloviny Evropy?
To si povíme po podzimu, po čtyřech zápasech. Pak uvidíme, jak na tom jsme. Český fotbal si dnes může být jistý možná tak v zápasech s Gibraltarem, Andorrou nebo San Marinem, ale ostatní země jdou nahoru. Do fotbalu všude investují velké prostředky, a tak se týmy vyrovnávají.

Jak je pro vás postup na mistrovství důležitý z ekonomického hlediska?
Důležité je to, že se nám podařilo uzavřít nové smlouvy s našimi partnery. Když na mistrovství Evropy postoupíme, tak to bude přidaná hodnota. Pak bychom třeba mohli schovat peníze na horší časy.

ČTĚTE TAKÉ

A když nepostoupíte?
Tak bychom tomu museli přizpůsobit rozpočtovou politiku.

UEFA dává za postup velké prémie, že?
Je to ve stovkách milionů korun, přes tři sta milionů. To je částka, která je v hospodaření každé sportovní asociace významná. Zároveň by se postup projevil i jinde. Například tím, že by do českých klubů přiteklo víc peněz za přestupy. A ty by se pak dál refinancovaly v rámci českého fotbalu.

Jste zatím spokojený s působením Pavla Vrby u národního týmu?
Když vidím jeho pracovní nasazení... On i další lidé z realizačního týmu se tomu opravdu věnují naplno. Fungují na tisíc procent. Ale rozhodovat budou výsledky. V úterý startujeme naostro. V naší skupině se musíme porvat o druhé postupové místo. Férově musíme říct, že Holandsko má větší kvalitu.

Už jste schválili prémie pro reprezentanty?
Hráčům vyplácíme poměrnou část za zápasy, ale ta významná částka je až za postup na mistrovství Evropy. Prostě aby se nestalo, že budeme platit a platit, ale pak na mistrovství nepostoupíme. Prémie jsou poměrně vysoké, ale jsou vázané na konkrétní úspěch.

Petr Šedivý