Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pelta se setkal s ministrem vnitra. A chce seznam problémových fanoušků

Sport

  17:03
PRAHA - Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta by chtěl od příští sezony zavést seznamy problémových fanoušků. Oznámil to po středečním jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem, na němž se dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která má mimo jiné za úkol vyhodnotit, jestli je stávající legislativa pro boj s chuligány dostatečná.

Ministr vnitra Milan Chovanec (vpravo) a předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta na tiskové konferenci po jednání k problematice bezpečnosti při fotbalových utkáních. foto: ČTK

"Databázi potřebujeme, abychom věděli, kdo na stadionech dělá problémy," řekl Pelta na tiskové konferenci. "Víme, že nejde o tisíce fanoušků a chtěli bychom, aby práce vytvořené skupiny měla konkrétní efekt v příští sezoně," dodal.

Ministerstvo vnitra k vytvoření podobných seznamů vyzvalo kluby a FAČR v minulosti už několikrát, nikdy však nevznikly. "Od soudu sice dostaneme informace, že ten a ten fanoušek má zákaz vstupu na stadion, ale už ty lidi neumíme zkontrolovat. Proč? Na to neumím odpovědět," řekl Pelta.

"Vytvoření podobné databáze není práce policie, ale klubů a FAČR, pokud boj s chuligány myslí vážně," uvedl Chovanec. "V roce 2008 jsme jim vydali brožuru, kde bylo napsáno, jak postupovat. Jednalo se o tom i v roce 2010, ale všechno vyznělo do ztracena," prohlásil ministr.

Fanoušci při zápase Baníku Ostrava a Sparty tropili výtržnosti.

"Možná jsme na to netlačili tak, jak bychom měli, a ne všechny kluby k tomu přistupovaly zodpovědně," uvedl Pelta s tím, že vytvoření databáze potížistů nahradí dříve prosazované zavedení čipových karet a s nimi spojenou registraci běžných příznivců. "Rozhodli jsme se jít jinou cestou, protože nechceme obtěžovat poctivé a slušné fanoušky," řekl Chovanec.

Pracovní skupina pro boj s chuligány se sejde poprvé za měsíc. Kromě odborníků z FAČR a ministerstva vnitra v ní budou i zástupci ministerstva spravedlnosti a také školství, mládeže a tělovýchovy.

"Jsou tam proto, abychom tam měli odborníky na legislativu, kdybychom došli k závěru, že je potřeba měnit," řekl Chovanec. "A také proto, že ne všechny kluby mají finance na to, aby zaplatily zpřísněná bezpečnostní opatření. Proto také budeme řešit, jestli jim můžeme v rámci už existujících programů na podporu sportu pomoci," uvedl Chovanec.

Pelta na ministerstvu jednal v reakci na nedávné události při ligovém utkání Ostravy se Spartou, které po poločasové přestávce na dvacet minut narušilo řádění výtržníků na tribunách. Baník za to od disciplinární komise dostal pokutu 300 tisíc korun a podmíněné uzavření hlediště na Bazalech na dva zápasy.

Autoři: ,