26. května 2010 15:08, aktualizováno  17:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Místopředseda fotbalového svazu záhadně zmizel. Hledá ho policie

Bývalý místopředseda fotbalového svazu Miroslav Kříž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý místopředseda fotbalového svazu Miroslav Kříž. | foto: ČTK

PRAHA Policie již několik dní pátrá po místopředsedovi Českomoravského fotbalového svazu a podnikateli Miroslavu Křížovi. Ten údajně zmizel přímo z obchodní schůzky.

Informovala o tom agentura Mediafax. Pražská policie přijala oznámení o zmizení 22. května. Kříž minulý čtvrtek údajně zmizel přímo z obchodní schůzky, na které byl s majitelem Baníku Ostrava Tomášem Peterou a jeho známou. V průběhu večeře měl telefonát, od Petery odešel s tím, že musí dojít něco zařídit, a už se nevrátil. Policie LN pouze potvrdila, že vyhlásila pátrání po 52letém muži.

Petera však ČTK řekl, že se s Křížem potkal na pracovní schůzce

Miroslav Kříž (*8.7.1958)

Současně je třetím místopředsedou ČMFS (za kluby Gambrinus ligy a druhé ligy); člen komise pro agenty hráčů ČMFS.

Byl a v drtivé většině stále je předsedou nebo členem dozorčích rad řady akciových společností (Plzeňská sportovní, AP TRUST, I.F. REAL, Castle of Health, Thun Trade, EMPORUM, Brinsleys, Thun
1794, Plzeňský golf park, ZV - Nástroje), jednatelem Internail, s.r.o., členem představenstva marketingové agentury fotbalového svazu STES, předsedou představenstva SUNCORE ENERGY; je rovněž členem dozorčí rady společnosti Bohemians Real, která mimo jiné vlastní stadion v Praze-Vršovicích (Bohemians 1905).

Do svých 33 let hrál a organizoval soutěže v sálové kopané. Ve volbách nového vedení ČMFS v červnu 2009 porazil rozdílem šesti hlasů
dosavadního místopředsedu Jaroslava Vacka. Před pěti lety se stal prvním mužem fotbalové Viktorie Plzeň; klub se pod jeho vedením stabilizoval a trvale usadil v první lize. Po zvolení místopředsedou ČMFS se vzdal funkce předsedy dozorčí rady FC Viktoria Plzeň a.s., stále je ale brán za majitele plzeňského klubu.

Je náruživým hráčem golfu, prezidentem golfového klubu v
Plzni-Dýšině a spolumajitelem tamního hřiště; je podruhé ženatý, má čtyři děti a střídavě žije ve Spojených státech, v Praze a v Plzni.

až v sobotu. "S Miroslavem Křížem jsem se sešel v sobotu večer v restauraci Chagall v Praze. Projednávali jsme přestupy hráčů mezi Plzní a Ostravou a sledovali přitom fotbalový zápas Turecko - Česko. Naše schůzka skončila po 19. hodině, Kříž odešel a já s několika známými dokoukal finále Ligy mistrů a pak odjel domů. Že je Miroslav Kříž nezvěstný, jsem se dozvěděl včera (v úterý) od zástupců plzeňského fotbalového klubu," uvedl Petera.

"Věřím, že se jeho zmizení brzy vysvětlí jako nedorozumění, protože mě s ním pojí nejen sportovně-obchodní, ale i přátelské vztahy," dodal Petera.

Svaz ani Plzeň neví, kam Kříž zmizel
Kam Kříž zmizel ale nikdo neví. "O ničem nevím," řekl LN Jindřich Rajchl, jeden z místopředsedů svazu. Ostatní z vedení českého fotbalu jsou nyní v letadle na cestě z USA, v Praze dosedl speciál s výpravou okolo 19. hodiny.

Kříž byl majoritní majitel prvoligového fotbalového klubu FC Viktoria Plzeň. Potom, co ho loni v létě zvolili místopředsedou svazu, se všech funkcí v plzeňském klubu vzdal. Krátce nato na něj finanční úřad uvalil exekuci, ale Kříž dluhy ve výši pěti milionů korun uhradil a předseda svazu Ivan Hašek mu vyslovil důvěru.

Místopředseda svazu je mimo jiné členem dozorčí rady společnosti Bohemians Real, která vlastní stadion v Ďolíčku.

O Křížovi nevědí ani činovníci plzeňského klubu. "Pan Kříž mi pouze řekl, že odletí služebně do zahraničí, ale neřekl kam a kdy se vrátí. Dál jsem to neřešil," řekl agentuře Mediafax Adolf Šádek, generální ředitel FC Viktoria Plzeň a předseda představenstva. O tom, že je Kříž někde v zahraničí, mluvili v úterý i další pracovníci klubu.

Kříž není prvním fotbalovým činovníkem, který zmizel. V polovině 90. let se stal obětí únosu tehdejší předseda ČMFS František Chvalovský. Toho unesli přímo z pražské obory Hvězda, kde si byl zaběhat. Únosci ho drželi několik hodin, v noci ho pak propustili u karlovarské silnice nedaleko Prahy. Přestože byli útočníci odsouzeni, nikdy neprozradili, kdo si únos objednal.

Lidovky.cz

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz