Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Beckham: fotbalové MS Kataru patří. Ale jinak se ve FIFA dějí nechutné věci

Sport

  15:40aktualizováno  16:52
PRAHA - Mělo by se mistrovství světa v roce 2022 skutečně konat v Kataru? Nebo by mu měla FIFA kvůli podezření z korupce pořadatelství odebrat? Názory fotbalových osobností nejsou jednotné. Třeba David Beckham navrhuje: Nic neměňte, šampionát by se měl hrát na pobřeží Perského zálivu, jak bylo původně v plánu.

David Beckham na Wimbledonu foto: Reuters

Katar, stejně jako Rusko, pořadatele příštího mistrovství, vyšetřují švýcarské a americké úřady kvůli podezření z korupce při volbě místa konání turnaje. A už dříve se začalo spekulovat o problémech, které mohou během šampionátu nastat.

Tím největším byly vysoké teploty, v Kataru v létě bývá běžně až padesát stupňů celsia. Proto se nakonec konání šampionátu výjimečně přesunulo na zimní období, což vyvolalo další vlnu kritiky. Beckham ale nesouhlasí s tím, aby se pořadatel šampionátu měnil.

„Ať už ke korupci došlo, nebo ne, tyhle země byly zvolené. Lidé by se přes to měli přenést,“ prohlásil v rozhovoru pro vánoční vysílání stanice Radio Times.

David Beckham na Wimbledonu. Po levé ruce sedí jeho syn Romeo.
Fotbalista Paris St. Germain David Beckham s trofejí pro vítěze francouzské ligy

„Jde o to, přinést vrcholnou fotbalovou akci do nových zemí. U tohohle plánu bychom měli zůstat. Věřím, že pořadatelé to zvládnou, že všechno bude fungovat.“

Neznamená to však, že by Beckham byl smířený s tím, co se nyní děje ve světové fotbalové federaci FIFA.

Několik jejích čelních představitelů čelí obvinění z korupce a celá organizace ztrácí kredit. I v očích bývalé hvězdy Manchesteru United nebo Realu Madrid.

„Když vidím, jakým způsobem ti lidé fotbal řídili, jak se o něj starali, ničí mě to. Je to nechutné,“ odsoudil jednání některých funkcionářů. „Ve FIFA je takový nepořádek, že určitě chvíli zabere, než se dají věci do pořádku.“

Možná i vzhledem k problémům, které fotbal musí v posledních měsících řešit, Beckham přiznal, že naživo raději sleduje jiný sport.

Další Blatterův průšvih? Zajímá se o něj FBI kvůli korupčnímu skandálu z 90. let

„Miluju ragby. Díval jsem se na mistrovství světa přímo z tribuny stadionu Twickenham a užil jsem si to víc než sledování fotbalu,“ netajil. „Lidé při ragby vedle sebe dokážou sedět bez nenávisti.“

Také proto se Beckham snaží zlepšit obraz fotbalu. V minulých měsících si zahrál na všech sedmi světových kontinentech: do míče kopal na Antarktidě, v amazonském deštném pralese nebo v argentinském slumu.

„Fotbal si vysloužil hodně negativní publicity,“ uznal. „Jde mi o to, abych ukázal, že může udělat také hodně dobrého.“

Autor:

Pronájem bytu 1+kk, 34m2 - Mladá Boleslav II
Pronájem bytu 1+kk, 34m2 - Mladá Boleslav II

tř. Václava Klementa, Mladá Boleslav - Mladá Boleslav II
15 000 Kč/měsíc