Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magický sprej zaujal evropské šéfy fotbalu. Použijí ho i v Lize mistrů

Sport

  12:45
PRAHA - Taky se vám líbí magický sprej na fotbalovém mistrovství světa, který rozhodčí používají při přímých kopech kvůli dohadům ohledně vzdálenosti zdi od míče? V tom případě se můžete těšit, že ho uvidíte v sezoně také v evropských pohárech.

Novinka pro MS - mizící sprej foto: Reprofoto

Rozhodčí vytáhne z kapsy záhadnou lahvičku, z níž nastříká jakousi pěnu na holení před balon. Pak odkrokuje určenou vzdálenost a sprejem pak označí, kde mají stát hráči. Magický sprej po chvíli zmizí...

Někteří reagují podrážděně, ale fanoušci jsou z nového vynálezu u vytržení. Autor patentu Heine Allemagne tvrdí, že jeho firma uzavřela dohodu s UEFA. "Dohodli jsme se, že UEFA bude sprej používat ve svých soutěžích," citovala Allemagna agentura Reuters.

Takže je možné, že se novinky dočkají evropští fanoušci už v předkolech Ligy mistrů a Evropské ligy, kde budou bojovat i Sparta, Plzeň, Liberec a Mladá Boleslav.

"Někteří lidé jsou konzervativní, ale věřím, že na ně udělalo dojem, co na světovém šampionátu viděli. A to včetně zástupců Premier League," dodal vynálezce s tím, že právě anglická liga je nyní dalším cílem expanze jeho firmy.

UEFA sprej testovala už na letošním mistrovství Evropy hráčů do 17 let. Třiačtyřicetiletý Brazilec Allemagne vyrábí sprej z rostlinného oleje. Poprvé ho rozhodčí použili v soutěžním zápase v roce 2000 v Belo Horizonte a následně si Allemagne nechal rychle mizící sprej patentovat.

Pomůcka se rychle rozšířila po jihoamerickém kontinentu, kde byla využita ve více než 18 tisících zápasů. V roce 2012 ji schválila mezinárodní pravidlová komise a používat ji tak může dobrovolně každá liga. Letos se poprvé představila i na mistrovství světa v Brazílii a stala se globálním hitem.

Na šampionátu v Brazílii se používá vylepšená verze spreje, se kterou Allemagnovi pomáhá Argentinec Pablo Silva. Původní sprej se jmenoval Spuni, nyní nese název 9,15 Fair Play. Proč? Je to odkaz na vzdálenost 9,15 metru, kterou musí zeď při přímém kopu dodržovat od míče.

Jeden sprej vyjde na tři libry (asi 103 korun). FIFA si jich pro mistrovství světa objednala 320. "Já ale nemám komerční ambice. Mně jde hlavně o to, abych vytvořil produkt pro fotbal, který bude perfektně fungovat a pomůže rozhodčím," řekl Allemagne. "Nápad jsem dostal ve chvíli, kdy jsem v autě poslouchal zápas v rádiu a komentátor mluvil o tom, jak zeď nedodržuje vzdálenost. Řekl jsem si, že s tím zkusím něco udělat."

Těší ho, že sprej splnil účel. "Ubylo dohadů kolem vzdálenosti zdí, což zrychluje hru. Také ubylo žlutých karet, hráči respektují čáru," dodal Allemagne.

Jenže na druhou stranu ubylo gólů z přímých kopů. Během mistrovství světa z nich zatím před semifinále hráči skórovali čtyřikrát.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...