Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Moje myšlenka neumřela, těší Panenku po Pirlově penaltě

Sport

  22:00
PRAHA - Nejzmiňovanějším českým fotbalistou na mistrovství Evropy je po víkendu Antonín Panenka (63). Za popularitu mistra Evropy 1976 může penalta, kterou italský záložník Andrea Pirlo přispěl k vyřazení Anglie v nedělním čtvrtfinále. Pirlo zvolil stejný způsob provedení, kterým se proslavil před 36 lety vynálezce "vršovického dloubáku."

Fotbalový internacionál Antonín Panenka ukazuje státní vyznamenání, které obdržel 28.10. z rukou prezidenta republiky Václava Klause jako teprve druhý fotbalista v historii. foto: ČTK

Jak vám bylo, když Pirlo kopnul penaltu lehkým obloučkem doprostřed?
Potěšilo mě, že moje myšlenka neumřela a pokračují v ní další hráči. Také mě to utvrdilo v názoru, že taková penalta znamená velkou zbraň. Když se dobře provede, má téměř stoprocentní úspěšnost..

Co je pro její úspěšné provedení nejdůležitější?
Musíte dostat brankáře, kam potřebujete. Svým pohybem i rozběhem ho musíte přesvědčit, že penaltu kopnu normálně. Potom je to naprosto jednoduché.

Je k tomu potřeba dlouhodobý nácvik?
To určitě ano. Ono to vlastně vůbec riskantně není, pokud si ji vyzkoušíte dopředu. Může se podařit, i když vás potká náhlá myšlenky, ale míra možného neúspěchu tím roste.

Funguje nejlépe v nejvíce vypjatých momentech?
To je právě správná situace. Brankář si při něm nemyslí, že by si mohl hráč něco takového dovolit.

Ptají se vás fotbalisté i dnes na návod, jak se naučit "vršovický dloubák"?
Už ne. Každý má nějaký svůj směr, který prosazuje. Mladí hráči o takové věci dnes už nemají zájem, protože mají až moc přehnané sebevědomí.

Kolik ohlasů jste zaznamenal po Pirlově penaltě?
Bylo jich hodně. Ze Španělska, Itálie, Německa, Rakouska, dokonce i z Ruska. Přiznám se, že jsem z toho až překvapený. Vlastně od rána nedělám nic jiného a jen telefonuju.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!