8. prosince 2011 13:48 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Mrkající hráč, palec nahoru. Uplácelo se?

Fotbalista Dinama Záhřeb mrká na útočníka Lyonu a ukazuje mu palce nahoru při porážce 1:7 chorvatského klubu v Lize mistrů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalista Dinama Záhřeb mrká na útočníka Lyonu a ukazuje mu palce nahoru při porážce 1:7 chorvatského klubu v Lize mistrů | foto: Reprofoto

PRAHA Jde to podle plánu, mrknul obránce Domagoj Vida na Bafétimbiho Gomise a ukázal mu vztyčený palec. I tak by se dala interpretovat gesta fotbalisty Dinama Záhřeb, který místo smutných pohledů do země věnoval střelci čtyř gólů přátelský úsměv. Chorvatský tým odcházel o poločase do šaten za stavu 1:1, po přestávce během půl hodiny inkasoval šestkrát. Bylo to až podezřele moc rychlých gólů.


Konečný výsledek 7:1 znamenal, že Lyon postupuje do další fáze Ligy mistrů na úkor nizozemského Ajaxu Amsterodam, který prohrál s Realem Madrid 0:3. Před posledním utkáním základní skupiny musel francouzský tým nad Dinamem Záhřeb - jemuž o nic už nešlo - smazat sedmibrankový rozdíl ve skóre, aby v případě porážky Nizozemců v soutěži pokračoval. Proto mu experti dávali minimální šance.

Podivnosti a nepravděpodobnosti celé situaci navíc nepřidává ani fakt, že rozhodčí Ajaxu neuznal dva regulérní góly. Opakované záběry dosvědčují, že ani v jednom případě nešlo o ofsajd. Sudí je přesto odmávali.

Okamžitě po skončení obou utkání se vynořilo podezření, zda výsledky nebyly předem dohodnuté. 

Video ze zápasu, které zachytilo mrkajícího Vidu, něčemu podobnému nasvědčuje. Klidně ale také mohlo jít jen o nevinnou přátelskou konverzaci mezi dvěma fotbalisty. Obránce mohl například reagovat na omluvu Gomise po jednom z mnoha vzájemných soubojů. Proč si to ale říkali až ve chvíli, kdy odnášeli míč z brány, zůstává záhadou.

Také trenér Ajaxu Frank de Boer nevěří, že šlo jen o shodu náhod. "Asistent mi vyprávěl, že padlo strašně moc gólů až nečekaně rychle. I pro Záhřeb je neobvyklé, aby v tak věhlasné soutěži inkasoval šestkrát za půl hodiny. UEFA by měla vyšetřit, jestli se v zákulisí neodehrálo něco ilegálního," žádal kouč.

Poškozují naše jméno, zlobí se v Záhřebu

I španělský list Marca napsal, že každá střela Lyonu skončila v bráně a druhý poločas označil za přinejmenším bizarní. "To je vážně nefér, měli jsme postoupit my," zlobil se obránce Ajaxu Gregory van der Wiel. Průběžné zprávy z Chorvatska vyvolávaly v týmu paniku. "V životě by mě nenapadlo, že tam Lyon může vyhrát takovým rozdílem. U nás bylo do konce zápasu pět minut a někdo zakřičel, že Lyon vede už 6:1, že jsme venku," vyprávěl gólman Kenneth Vermeer.

Některá nizozemská média šla tak daleko, že Dinamo, které v Lize mistrů neuhrálo ani bod, obviňují z korupce a přijímání úplatků. Deník De Telegraaf vydal dokonce článek s názvem "Mrkající hráč, který rád riskuje."

Jako první zareagoval francouzský Úřad pro regulaci internetových sázek a rozjel vlastní vyšetřování. Po proveření však ohlásil, že na sázkách nenašel nic neobvyklého. Zápas mezitím prověřila už i samotná UEFA. Její systém pro odhalování podezřelých výskedků žádný problém neobjevil. "Systém neukázal žádné podezřelé vzorce v sázkách na středeční zápas, které by ospravedlnily vedení jakéhokoli vyšetřování v této věci," uvedla v prohlášení.

Dinamo na ostudný debakl zareagovalo tím, že hned po utkání odvolalo trenéra Krunoslava Jurčiče. "Je to nejhorší porážka v historii klubu. Moc nás to mrzí a bolí," omlouval se fanouškům prezident Zdravko Mamič.

Klub však během dnešního odpoledne vydal prohlášení, že o uplácení nemůže být řeč. "Žádáme všechny sportovní novináře a redakce, aby se neúčastnili tohoto tendenčního honu. Pouze tím poškozují Dinamo Záhřeb. Na hřišti vyhrál lepší tým, který byl navíc motivovaný tím, že musel kvůli postupu dát spoustu gólů. Pokud to bude pokračovat, podnikneme kvůli poškozování dobrého jména klubu právní kroky," stálo v dokumentu.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.