29. ledna 2015 14:01 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sedm let do fotbalového svátku. Katar řeší stadiony, alkohol i termín

V Kataru začala velká sláva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Kataru začala velká sláva. | foto: Reuters

DAUHÁ (Od našeho zpravodaje) Katar a fotbalové mistrovství. Sen, či pošetilá volba? Uvidí se za sedm let, ale zajímat se je dobré už nyní.

Ikona mezi fotbalovými trenéry Pep Guardiola bez přemýšlení pravil: „Myslím, že Katar šampionát zvládne. Jsem optimista.“

Optimismus však může být i opiem lidstva, proto se na vizi mistrovství světa v poušti dívejme i v kontextu dalších Guardiolových slov, která pronesl na závěr soustředění Bayernu: „V Dauhá jsem po pěti letech a je to úplně jiné město.“

Ano, země se za příštích sedm let přestaví k nepoznání - není to přehánění, pokud na vlastní oči vidíte, že park za pár dní změní status z rozpracovaného na hotový.

Hledět do budoucnosti je tak velmi ošidné - jediné, co se tak dá udělat, je odhadovat vývoj na základě momentálně dostupných informací a osobních dojmů z místa. Tady je několik klíčových témat.

1) Stadiony

„Budou fantasticky vybavené, bez chyby. Tréninkové plochy, vířivky, bazény - všechno, co si vzpomenete,“ říká trenér Milan Máčala, jenž působí v Perském zálivu už 21 let a nyní vede katarské Al-Ahlí. Příští rok bude hotov momentálně jeřáby obklopený Khalifa International Stadium, celkem bude přebudováno či od základů vyroste deset arén, pět v Dauhá. S finančními možnostmi země netřeba pochybovat, že by nesplnily Máčalovu charakteristiku.

Fotbalové MS v Kataru

Kdy? 
Jistý je zatím jen rok 2022. V létě jsou proti vedra, reálně vypadají varianty leden/únor či závěr podzimu v listopadu/prosinci.

Kde? 
Na deseti luxusních stadionech, pět bude v Dauhá.

Výtky? 
Objevují se obvinění z korupce při kandidatuře i to, že dělníci připomínají moderní otroky.

2) Podmínky pro dělníky

Věc, kvůli které země čelí velké kritice. Dostat se na staveniště je nemožné, ale Katar si uvědomuje, že jde o potenciální problém - i šéf Mezinárodní házenkářské federace Hassan Moustafa při zahájení MS až okatě zdůrazňoval, že při výstavbě arén pro tuto akci byly pracovní podmínky v pořádku. Osobní postřeh: když vidíte imigrantské dělníky, jak v poušti tahají lanem stavební materiál, je jich člověku až líto (byť jsou v zemi dobrovolně) - a to je leden teplotami milosrdný!

3) Podmínky pro fanoušky

Neodhadnutelné. Nynější Dauhá je mix pompézních budov a asijského dopravního chaosu - přesuny mohou být úmorné, řidiči agresivní, „rychlotaxikáři“ z řad přistěhovalců neznají po pár dnech za volantem ani cestu k hotelům a zkoušejí, kolik riálů lze z cizinců dostat. Každý den vyrůstají další ubytovací kapacity a do roku 2022 se změní i dopravní síť, přibude metro. V současném stavu by fotbal neměl šanci na pozitivní ohlasy, budoucnost ukáže.

4) Klima

Úvod ledna je pro házenkářský šampionát prý „nejošklivější“ v roce, noci jsou chladné, teploty padají ke 14 stupňům. V létě je přes den i o třicet víc! Ale nechme mluvit Máčalu: „Pořád říkám, že horko se nedá natrénovat. Ale na stadionech bude vše klimatizované - pár zápasů jsme takhle hráli. Když to zapnou, je na hřišti 24 či 25 stupňů. Až pro lidi nahoře na tribunách jsou teploty vyšší.“ Obrovská vedra spolu s vlhkem by paralyzovala vše mimo fotbal. Místní se shodují: jasnou jedničkou v počasí jsou listopad a prosinec.

5) Handrkování o termín

Bahrajnský šejch Salman Bin Ibrahim Al-Chalífa, šéf asijského fotbalu, na lednovém kontinentálním šampionátu uvedl: „Je jasné, že se turnaj musí každopádně odehrát na podzim či v zimě.“ Představa ledna nebo února, a tedy kolize se zimní olympiádou 2022 je nemyslitelná, už kvůli zájmům sponzorů a televizních molochů; dvě megaakce za rok v téměř totožné době by byly kontraproduktivní. K podzimní i zimní variantě bude třeba domluvit výjimky s evropskými ligami, aby přerušily obvyklý zápasový program. Dají se čekat velmi tvrdá jednání.

ČTĚTE TAKÉ

6) Alkohol

Fotbal bez piva, žádný fotbal? Katar bude jiný. Alkohol nyní lze koupit jen v luxusních hotelech či v licencovaném obchodě, tam je však třeba potvrzení zaměstnavatele. Katar nepatří k ryze konzervativním islámským zemím, a pokud nezmění směr, projde za sedm let progresivním posunem. Nikdo z cizinců žijících v Dauhá si však netroufá odhadnout, zda bude progres takový, aby Katařané udělali výjimku a vyčlenili „alkoholové zóny“ na stadionech či v jejich okolí.

7) Návštěvnost

Při házené bídná, ale fotbal je úplně jiný fenomén a na východní polovině planety obzvlášť. Příklad: zatímco na místní ligy bývá poloprázdno, závěrečná příprava Bayernu v Rijádu vyprodala šedesátitisícovou arénu. Země takzvaného GCC - Klubu zálivových zemí - sdílejí volný pohyb občanů i fotbalovou vášeň. Je možné, že místo davů Britů a Holanďanů budou hvězdám roku 2022 tleskat Saúdové, obyvatelé Emirátů či nadšenci z Bahrajnu. Ale prázdno by být nemělo.

Nebo se i tato předpověď zmýlí? Odpovědi na fotbalové otázky ohledně dosud nejspecifičtějšího světového šampionátu historie se definitivně vyjeví až za sedm let.

Miroslav Němý