13. listopadu 2014 11:34, aktualizováno  13:57 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Volby pořadatelů MS 2018 a 2022 podle FIFA korupce neovlivnila

Radost katarské delegace. Vyhrála pořádání mistrovství světa 2022 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost katarské delegace. Vyhrála pořádání mistrovství světa 2022 | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Fotbalová mistrovství světa v letech 2018 a 2022 se uskuteční podle původních plánů v Rusku a v Kataru. Vyšetřování údajné korupce neodhalilo podle zprávy, kterou zveřejnila etická komise FIFA, dostatečné důvody pro znovuotevření volebního procesu a výběr nového pořadatele.

Dlouho očekávané shrnutí výsledků vyšetřování komise Michaela Garcii, která se podezřením z uplácení při volbách zabývala 18 měsíců, zveřejnil na 42 stránkách šéf etické komise FIFA Hans-Joachim Eckert. Konstatoval, že k několika incidentům sice došlo, nepoškodily ale bezúhonnost volebního procesu jako celku.

Garcia, jenž požadoval úplné odtajnění své zprávy a její kompletní zveřejnění, se hodlá kvůli vypracovanému shrnutí a rozhodnutí uzavřít vyšetřování korupce obrátit na odvolací komisi FIFA. Zpráva etické komise podle něho obsahuje množství závažně neúplných a chybných interpretací faktů a závěrů, k nimž došla jeho vyšetřovací komise.

Obvinění z korupce a uzavírání volebních paktů, která se objevila okamžitě po zvolení Kataru pořadatelem MS 2022, se podle Eckerta nepodařilo prokázat. Porušování pravidel, které se podařilo zjistit, je podle něho daleko od hranice, která by vyžadovala vyhlášení nových voleb.

Eckert zároveň vyzval Garciu, aby zahájil kroky potřebné k navrhovanému soudnímu stíhání jednotlivců z řad FIFA a organizačních výborů, kteří se provinili. Pochybení se podle něho dopustili mimo jiné členové anglické kandidatury pro rok 2018, „náznaky problematického chování“ se prý objevily i u kandidatury Austrálie na rok 2022.

ČTĚTE TAKÉ

Celkem jde o zástupce 11 národních federací včetně katarské, vždy prý ale šlo jen o prohřešky malého rozsahu. „Posuzování volebního procesu mistrovství světa FIFA 2018/2022 je proto pro etickou komisi uzavřeno,“ konstatoval Eckert.

Vyšetřování neodhalilo žádné důkazy o porušení pravidel na straně Ruska, ve zprávě se ale konstatuje, že komise neměla k dispozici všechny požadované dokumenty. Zástupci ruské kandidatury totiž dodali k prověření jen omezenou část dokumentace.

„Což vysvětlili tím, že počítače, které používali, měli jen pronajaté a po skončení volebního procesu je vrátili,“ uvádí se ve zprávě. Majitel techniky prý potvrdil, že počítače byly v mezidobí zničeny.

Právo uspořádat mistrovství světa 2018 získalo v roce 2010 překvapivě Rusko před Anglií a společnými projekty Nizozemska s Belgií a Španělska s Portugalskem. Turnaj 2022 přidělila FIFA Kataru, který dostal rovněž překvapivě přednost před kandidaturami USA, Koreje, Japonska a Austrálie.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!