Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Myslím, že Horník je vyléčenej, říká Pelta

Sport

  11:30
PRAHA - Jako funkcionář prorazil na mezinárodní scéně – ovšem na nečekaném místě. Málokdo předpokládal, že se Miroslav Pelta (47) stane zrovna členem komise FIFA pro plážový fotbal, kam ho čerstvě dosadilo vedení světového fotbalu.

Miroslav Pelta. foto: ČTK

Šéf Fotbalové asociace ČR musí také nasměrovat pozornost k domácím záležitostem. Druhý nejvýše postavený muž českého fotbalu Dalibor Kučera byl totiž minulý týden policií obviněn z korupce v případu souvisejícím s jeho podnikatelskými aktivitami. Do fotbalového dění se navíc vrací Ivan Horník. Ústřední postavě nejrozsáhlejší úplatkářské aféry v historii soud zrušil zákaz činnosti.

LN Před loňskými volbami další kandidáti hrozili, že v případě vašeho úspěchu mezinárodní pozice českého fotbalu oslabí. Jaký dojem máte z kontaktů s UEFA a FIFA po svém zvolení?
Dostat se do jakékoliv komise UEFA či FIFA se dá brát jako velký úspěch českého fotbalu. V komisi plážového fotbalu jsem nováčkem, kromě toho jsme získali zastoupení také v lékařské komisi. Od svého zvolení jsem už také mluvil osobně s panem Platinim (šéf UEFA – pozn. red.) i panem Blatterem (šéf FIFA – pozn. red.). Komunikace na obou úrovních je dobrá, z toho mám dobrý pocit. Není proto důvod, abychom vyklízeli jakékoliv pozice. Věřím, že naše zastoupení bude do budoucna ještě sílit.

LN Trochu zarážející je, že jste se dostal zrovna do komise plážového fotbalu. V minulosti jsem nezaznamenal, že byste s ním byl jakkoliv spojován.
Plážový fotbal má svoje místo ve světovém fotbale, i když my s ním nemáme tolik zkušeností.

LN Co obnáší taková funkce?
Zatím jsem obdržel jmenování od výkonného výboru FIFA. Teď budou párkrát do roka následovat další schůzky. Určitě chci být přítomen jako člen komise na významných akcích. Příští rok nás čeká mistrovství světa na Tahiti.

PSALI JSME:

LN Navštívil jste vlastně někdy zápas plážového fotbalu?
Ne. Teprve budu mít premiéru, ale těším se na to.

LN Není to tedy celé spíš politické rozhodnutí?
Vždycky tomu tak částečně je.

LN Váš předchůdce Ivan Hašek zkoušel kandidovat do výkonného výboru UEFA. Budete se pokoušet o něco podobného?
Mám v hlavě hodně věcí, ale z mého mandátu teď zbývá jen rok. Pokud bych se rozhodl kandidovat znovu a byl úspěšný v dalších volbách, můžu až teprve potom začít myslet, jaké budou moje další kroky. Zatím se koncentruju na to, abych uchopil svoji současnou pozici. Už jsem poznal, že s tím bude hodně práce – časově i psychicky je to hodně náročné. Musím říct, že to není žádná sranda.

LN Jak vnímají na úrovni UEFA či FIFA, že druhý nejvýše postavený muž českého fotbalu Dalibor Kučera je stíhaný kvůli korupci?
Možná mají nějaký mediální monitoring. Určitě to není dobrá zpráva, ale bylo by předčasné tvrdit, že by to nějak řešili. Dokud není člověk odsouzený pravomocně, musíme u něj respektovat presumpci neviny. Mám ale maximální zájem, aby podobných kauz ubylo. Po Jardovi Johnovi (kustod reprezentace byl obviněný policií z krádeže bagru – pozn. red.) přišla další nepříjemná zpráva, nicméně musíme hlavně pracovat s fakty. Časem si s tím určitě poradíme.

LN Již zmíněný kustod reprezentace John své pozice po zveřejnění případu vzdal sám. Nebudete k podobnému postupu vyzývat i Kučeru?
U Jardy Johna nastala trochu jiná situace. Na konci roku mu končila smlouva se svazem, nenabídli jsme mu její prodloužení, zatímco pan Kučera zastává volenou funkci. 7. února máme naplánované zasedání výkonného výboru, budeme tam chtít slyšet jeho postoj a čekat na vyjádření, jestli chce pokračovat, nebo do vyřešení radši třeba pozastaví výkon funkce. Nechám to trochu na něm. Je to také místopředseda za Moravu, takže i tam si to budou muset chlapi mezi sebou vyjasnit.

Miroslav Pelta.

LN V posledních dnech se často mluví také o návratu Ivana Horníka. Jak byste vnímal situaci, kdyby se nejvýraznější postava korupční aféry začala znovu angažovat v českém fotbale?
Dostal nemalý trest, jenže podmínka mu vypršela a zákaz činnosti mu soud zkrátil o polovinu. Je potřeba dát člověku v životě druhou šanci. Ivan Horník teď bude pod veřejnou kontrolou a myslím, že je vyléčenej. Po sportovní stránce byl také mimořádně zdatný manažer a už jsem zaslechl, že má nabídku odněkud z třetí ligy. Pokud mu někdo dá šanci, měli by jí dostat, i když ne všichni s tím budou asi souhlasit. Udělal velké chyby a byl za ně náležitě potrestaný. Trest má ale teď za sebou a já ho nebudu nikomu zakazovat, ani pracovat na tom, aby ho někdo nepřijali. To říkám zcela férově.

LN Nebojíte se negativního ohlasu veřejnosti bez ohledu na to, že pominuly formální důvody, proč by měl Horník mimo fotbal zůstat?
V aféře bylo obviněných a potrestaných dost lidí a ani u jednoho z nich nedošlo k opakování nějakého nedovoleného skutku. Je pravda, že Ivan Horník byl hlavní postavou, ale také dostal nejvyšší trest. Jestli se vrátí, nebo ne, to už záleží na něm. Úplně stejně jsem o tom mluvil dřív a nebudu teď populisticky říkat, že bych ho nerad potkal v nějaké funkci.

LN Setkali jste se během víkendového zápasu Tipsport ligy. Mluvili jste spolu?
Není důvod, proč se s ním nepobavit a dělat, že ho nevidím.

LN Dovedete si představit, že by Ivan Horník za vašeho působení pracoval i přímo pro fotbalovou asociaci?
To je za mého působení vyloučené.

LN Z jakého důvodu?
Nebylo by úplně šťastné, aby člověk, který měl takové problémy, pracoval přímo pro svaz nebo reprezentaci. Veřejností i médii by to bylo jistě negativně vnímané.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat