9. listopadu 2011 11:53 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Na dresech chybí orlice. Jde o boj proti padělkům

Kapitán českých fotbalistů Tomáš Rosický v novém dresu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapitán českých fotbalistů Tomáš Rosický v novém dresu | foto: FAČR

PRAHA Pro někoho jde o detail, pro jiného o významnou změnu. Na dresu fotbalové reprezentace, který hráči představí při pátečním zápase s Černou Horou, chybí státní znak.

Poprvé od rozdělení Československa na hrudích nezahlédnete dvojici českých lvů spolu s moravskou a slezskou orlicí. Tedy znak, který se vyskytuje na úřadech, bankovkách či uniformách policistů. Zbyl jen jeden upravený lev.

Ačkoliv podle platné legislativy bylo možné znak na dresech ponechat, vedení Fotbalové asociace ČR zvolilo před baráží o Euro 2012 jiný postup. "Státní znak se sice na dresech používat může, my jsme si ale podobně jako řada zemí vytvořili vlastní znak reprezentace," vysvětlil pro LN místopředseda FAČR Jindřich Rajchl. Není to neobvyklý jev, v Německu nebo Španělsku nosí hráči také emblém fotbalové asociace místo státního znaku.

ON-LINE ROZHOVOR:

Důvod změny je jednoduchý. Nošení znaku bylo z legislativního hlediska u hráčů v pořádku, problémy nastaly při prodeji replik dresů pro fanoušky.

Vlajku přesunuli za krk

Podle Rajchla nešlo za současných pořádků postupovat proti padělkům, které se objevují na trhu. "U dresu s velkým státním znakem nešlo uplatnit ochrannou známku. Teď budeme mít lepší pozici v boji se stánkaři, kteří nelegálně prodávají kopie českých dresů."

Znak letos měnila také fotbalová asociace, která dosud využívala velký státní znak v kombinaci s míčem. To však bylo v rozporu se zákonem, a proto přišla se lvem, který zdobí také novou verzi dresu. Hodně připomíná malý státní znak. "Jenže nový znak nesmí být ze zákona zaměnitelný se státním znakem. Nechali jsme si vypracovat studii, podle které je v pořádku," vysvětlil Rajchl.

INFOGRAFIKA:

Nepatrné odlišnosti najdete až při bližším pohledu. "Některé atributy jsou barevně zmatené. Koruna, jazyk a zbroj neboli drápy by měly být zlaté a na dresu jsou bílé. Dvojitý ocas by měl být spletený a ve fotbalové verzi je dělený," popsal místopředseda Heraldické společnosti v Praze Jan Loch. S novou změnou nesouhlasí. "Kdyby záleželo na mně, nepovolil bych to. Reprezentace spočívá i v prezentaci státních symbolů." Povinnost užívat velký státní znak při reprezentačních zápasech však nelze nijak vynutit.

Tvůrci dresu jsou přesvědčení, že z nového provedení nebudou dotčeni fanoušci z Moravy a Slezska. Na prsou se nachází nejen svislý modrý pruh s logem fotbalové reprezentace, ale také šachovnice se světle a tmavě červenými plochami odkazující k moravské orlici. Ke změně došlo v umístění vlajky, která se nyní nachází vzadu za krkem. Podle fotbalového vzoru se zatím nezachovají hokejisté, velký státní znak si na dresech nechají. "Neuvažovali jsme o změně, na druhou stranu se začínáme ve spolupráci s naším marketingovým partnerem bavit o tom, jak dresy ochránit před šedou ekonomikou," uvedl generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban.

Anketa

Líbí se vám nové dresy fotbalové reprezentace?

Ano 1265
Ne 4554
Je mi to jedno 791

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.