6. září 2016 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Na Severní Iry jen 11 tisíc diváků? Takový zápas vůbec do Prahy nepatří, říká expert

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Česko vs. Severní Irsko (fanoušci Severního Irska). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko vs. Severní Irsko (fanoušci Severního Irska). | foto: MAFRA

PRAHA V neděli večer na fotbal nepůjdu, ráno vstávám do práce. Tak znělo zdůvodnění řady fanoušků, kteří zůstali při vstupu českých fotbalistů do kvalifikace o MS 2018 proti Severnímu Irsku (0:0) radši u televizních obrazovek a nevypravili se přímo na stadion na pražské Letné. Výsledkem tak byla ostudná návštěva 10 731 diváků.

Jenže aspektů, proč přišla na souboj dvou účastníků Eura 2016 jen mírně nadpoloviční kapacita stadionu je mnohem víc. Vždyť například ani na středečním přípravném zápase proti Arménii (3:0) nebylo v Mladé Boleslavi vyprodáno (4351 diváků z kapacity 5000).

Nový trenér Karel Jarolím i jeho svěřenci totiž doplatili na mizerný výkon na zmíněném Euru ve Francii pod vedením Pavla Vrby. Vždyť na generálku před Eurem proti Koreji přišlo v červnu do pražského Edenu přes 16 tisíc diváků.

„Třeba jsou ještě diváci naštvaní za to Euro,“ přiznal krajní obránce Pavel Kadeřábek.

„Přišlo deset tisíc, co k tomu říct. Kdybychom vyhráli, tak jsme je přilákali na příště... Je škoda, že nebylo plno, ale neovlivníme to,“ smutnil jeho někdejší spoluhráč ze Sparty, záložník Ladislav Krejčí.

Takový zápas do Prahy nepatří

Podle marketingového experta Davida Duška, bývalého šéfa firmy STES, která dělá dlouhá léta marketing Fotbalové asociaci ČR, bylo největší chybou, že byl zápas uspořádán v Praze.

„V Praze je obrovská přesycenost velkými akcemi, vždyť třeba přímo proti fotbalu šel koncert Red Hot Chili Peppers. Lidi tu mají každý týden nějakou velkou akci, je podle mě velká chyba dávat zápas se Severními Iry do Prahy. V Ostravě nebo Olomouci by vyprodáno bylo,“ myslí si Dušek.

„Jiná záležitost je zápas s Německem, který se vyprodá sám, protože je nejen obrovským lákadlem pro Čechy, ale i německé cestovní kanceláře. Jiné lákadlo pro diváky v Praze není se vší úctou k ostatním zemím ve skupině,“ doplnil.

Přitom FAČR se diváky snažila nalákat poměrně levnými vstupenkami (od 200 do 400 korun), což ale podle Duška není řešení..

„Podívejte se třeba na zápas s Ruskem před Světovým pohárem v hokeji. Nejlevnější lístek stojí 1500 korun a přesto na něj přijde víc lidí než na fotbal. Lidé v Praze chodí na jména a zápas se Severním Irskem vám je neposkytne,“ myslí si Dušek.

Jarolím: Fanoušky potřebujeme hned

Jako by pořadatel, tedy FAČR tušila, že nebude vyprodáno, proto vyslala za jednu branky zhruba desítku bubeníků, kteří měli navozovat atmosféru na stadionu. Ani tento tah se však nevydařil.

Ostrůvky českých fanoušků rozeseté po celém stadionu s přehledem přeřvali nadšení ostrované, kteří od první do poslední minuty a pak i dlouho po zápase zpívali své chorály, včetně nejúspěšnějšího fotbalového hitu současnosti Will Grigg’s on fire (Will Grigg je ve formě).

Nový trenér české fotbalové reprezentace Karel Jarolím.
Zklamaný Vladimír Darida v závěru odmítl vyrovnání.

„Já ty bubeníky nevnímal, neslyšel jsem nic. Určitě by ale bylo příjemnější, kdyby byl plný stadion. Možná lidi čekají, jak se to vyvine. Kdyby se nám první zápas povedl, tak by třeba příště přišli. Ale my bychom fanoušky potřebovali hned teď,“ burcuje fanoušky Jarolím.

  • 8Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.