Neděle 8. září 2024, svátek má Mariana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Slavii byl klid, fanoušci Baníku se zřejmě pobili se sparťany u Brna

Sport

aktualizováno  12:59
PRAHA/OSTRAVA - VIDEO - DOPLNĚNO O VYJÁDŘENÍ POLICIE V minulých letech platilo pevně dané pravidlo: kam dorazili fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava, tam bylo nutné vyhlásit pohotovost. Manévry policistů a pořadatelů měly opodstatnění. V pondělí ale byl na Slavii klid. Důvodem bylo, že se chuligáni zřejmě domluvili na krvavé bitce u Brna.

Fanoušci Baníku po porážce nezářili štěstím. foto: ČTK

Letos přichází nejspíš zlom. Tedy alespoň na stadionech. Ještě jarnímu zápas v Edenu předcházely výtržnosti příznivců Baníku především během cesty vlakem, bezpečnostním sítem neprošlo u bran vršovického stadionu z různých důvodů čtyřicet jedinců.

"Vše končí asi remízou po té, co je snad 10 lidí z obou stran v bezvědomí"

Pár dní před zápasem se Slávií je nám nabídnut střed od ACS na půl cesty, jako odveta za poslední bitku v Praze, která byla policií rozprášena. Tím je zvoleno místo pár kilometrů od Brna kousek od D1. Tentokrát jsme se poučili z chyb v organizaci celé akce a vše probíhalo za maximálního utajení formou osobních návštěv. Přes veškeré úsilí nám přesto na sraz nedojedou dvě auta, a to zaviní naše hodinové zpoždění. Ve vesnici u Brna po našem příjezdu už čeká sešikovaný nepřítel (dle infa z ACS cca. 118 lidí - v tom prý i několik z Košic a 11 lidí z FC Basel (?!?)). Baník měl na sraze přes cca 110 chuligánů, ale na místo střetu s hodinovým zpožděním se nám podaří dostat jen 88 lidí. Déle už nechce soupeř čekat, protože se stmívá a dlouhým čekáním už je hodně nervozní...

Následuje pak tvrdá řež, kdy o různé zlomeniny není nouze. Vše končí asi remízou po té, co je snad 10 lidí z obou stran v bezvědomí a jsme nuceni je křísit. Jednoho z FCB vezeme rovnou do nemocnice.

Každopádně super fight, jeden z největších za poslední roky! Hlavně že se povedl bez toho, aby nás psi vyčmuchali, což je téměř neuvěřitelné, v takových počtech. Prostě když se chce, tak to jde.

Poděkování pak míří k ACS za jejich iniciativu a 18 kamarádům z Katowic za to, že vážili tak dlouho cestu ve všední den.

(needitováno - www.hooligans.cz)

Pondělní zápas na stejném místě už připomínal úplnou idylu. "Nemuseli jsme řešit vůbec žádný problém. Dokonce jsem fanouškům Baníku povolili choreo, kterým nás zkritizovali," prozradil mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

V sektoru hostů visel chvíli během utkání transparent s velkým občanským průkazem s nápisem: Teď už o nás víte všechno. Právě adresný prodej lístků, při kterém musí každý divák předložit občanský průkaz, používá Slavia jako nejúčinnější nástroj, kterým omezuje výtržnosti na stadionu.

"Potvrdily se vyzkoušené postupy z Itálie a Německa," pochvaluje si Zlámal. K tomu připočtěte zvýšený počet členů bezpečnostní služby, kamerový systém a třeba zákaz prodeje alkoholických nápojů. "Ani mě nepřekvapuje, že byl klid. Projevuje se, že od začátku roku chuligánům otravujeme život. Přišli o svoji anonymitu," tvrdí bezpečnostní manažer fotbalového svazu Miroslav Platil.

To ostatně potvrzují zkušenosti jednoho z přímých účastníků výjezdu. "Radikálnější fanoušci se lístků na občanku zalekli. Sice s námi pár takových vyrazí, ale na samotné utkání raději nejdou," řekl LN Jakub S., který patří do tábora ostravských příznivců.

Přísnější režim panuje také ve vlacích. Speciálními spoji už není možné cestovat bez jízdenky jako dřív. "Dříve chodili průvodčí sami a více méně se báli. Nyní s nimi začali jezdit policajti, a proto si nikdo vůči nim nic nedovolí," přidává ostravský fanoušek další poznatek.

Dělení fanoušků? Podle ČOI diskriminace zákazníka
Od začátku roku přitom na stadionech schází policie a panovaly obavy, že násilí v ochozech kvůli tomu vzroste. Díky větší aktivitě klubů se projevuje opačný trend. Už nezní ani tak hlasitě volání, aby se policejní těžkooděnci znovu vrátili na tribuny jako po několika negativních zkušenostech z kraje roku. "Takové signály jsem dlouho nezaznamenal," říká Platil.

Ještě v březnu takový návrh předložila vládě sociální demokracie, ale nepodařilo se ho prosadit. Platil se zúčastnil několika seminářů v Poslanecké sněmovně, kde se naopak zkoumaly možnosti, jestli by některé současné funkce policie mohly převzít bezpečnostní agentury.

Co na to policie

"Informace o rvačce je nová a ověřujeme ji," řekl dnes mluvčí policie Bohumil Malášek. Podle něj nemusí být zpráva pravdivá. Svědčí o tom také vyjádření starosty Lesní Hluboké Karla Lupínka, podle něhož byl v noci na úterý ve vesnici klid.

Žádné skupinky fanoušků se tou dobou nepohybovaly ani v prostoru nedalekého motorestu Devět křížů. Klid měla i záchranná služba, přestože při rvačce údajně tekla krev a praskaly kosti.

Účty si prý příznivci Baníku a Sparty vyřídili po pondělním večerním utkání Sparty v Brně. Již před zápasem se někteří fanoušci podle médií nechali slyšet, že se po fotbale zapojí do hromadné bitky, policie ale nic takového nezjistila.

Zákonodárci budou muset upravit i jiné normy, které s fotbalem přímo nesouvisejí. České obchodní inspekci se podle Platila nezamlouvají dnešní pravidla, podle kterých si fanoušek Baníku nemůže volně koupit vstupenku do sektoru domácích. "Považují za to diskriminaci zákazníka. Přitom oddělení fanoušků patří mezi základní principy bezpečnosti. Bude se to muset legislativně vychytat," upozorňuje bezpečnostní manažer.

Největší nebezpečí v oblasti fanouškovského násilí ale momentálně přichází do Česka ze zahraničí. Největší výtržnosti mají zatím na svědomí fanoušci Crvene Zvezdy Bělehrad, 126 jich policie zatkla před utkání předkola Evropské ligy se Slavií.

"Nic horšího nás do konce roku nečeká," konstatuje Zlámal za Slavii. Skutečný "vrchol" podzimu může přijít až 10. října, kdy na Letné odehraje česká reprezentace zápas s Polskem. Tomu FIFA kvůli výtržnostem fanoušků hrozila v květnu i vyloučením z kvalifikace MS. "Už se na ně intenzivně připravujeme," vzkazuje Platil.