Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Předehra rizikového zápasu: na srbské fotbalisty přilétly v Albánii kameny

Sport

  14:18
TIRANA - Obavy se naplnily. Ve středu večer, nedlouho po příletu srbských fotbalistů na utkání evropské kvalifikace, dopadly na jejich autobus kameny. Cestou z letiště do Tirany se autobus, v němž cestovalo i vedení svazu, stal terčem útoku albánských chuligánů a z jednoho okna se stala mozaika, která se málem vysypala.

Srbští fotbaloví fanoušci na zápase s Albánií v roce 2014. foto: Reuters

Srbská agentura Tanjug citovala místopředsedu srbského svazu Savo Miloševiče, že všichni v autobusu byli v šoku, ale naštěstí se nikomu nic nestalo. Zpravodaj bělehradského deníku Kurir uvedl, že celý incident musel být dobře naplánovaný, neboť kamení bylo na ulicích města „po ruce“.

Bělehradský deník Blic citoval předsedu Srbského fotbalového svazu Tomislava Karadžiče. „Projížděli jsme špalírem lidí, který lemoval obě strany ulice. Stejně tak policejní ostraha, ale přesto kameny vyletěly a jeden skončil na okně u jednoho sedadla za řidičem - dotknout se ho, vysypalo by se,“ hlásil Karadžič.

Srbské ministerstvo zahraničí ještě ve středu pozdě večer kontaktovalo v Bělehradě albánského velvyslance, aby mu předalo protestní nótu.

„Navzdory tomu, že zápas Albánie - Srbsko je považovaný za vysoce rizikový, tento incident svědčí o chybách v jeho organizaci. Srbsko požaduje, aby byla zajištěna bezpečnost fotbalové výpravy při pobytu v Albánii, což platí i o utkání,“ praví se v nótě srbského ministerstva.

Hrajeme fotbal, nejdeme válčit, vzkázali Srbové před třaskavým duelem v Albánii

Bezpečnostní komisař Fotbalového svazu Srbska Milivoj Mirkov prohlásil, že pakliže nadále nebude zajištěna bezpečnost srbské reprezentace, není vyloučeno, že by se utkání nehrálo.

Dnes čekala srbské fotbalisty padesátikilometrová cesta autobusem do města Elbasan, kde se od 20.45 utkání hraje. „Věřím, že pořadatelská země dělá všechno pro to, aby zamezila dalším chuligánským výpadům,“ citoval Blic Mirkova.

„Musíte udělat jediné - při zápase zašlapejte neustále provokující Albánce do země, jakkoli je postup ze skupiny již ztracený,“ vyzval srbské fotbalisty zpravodaj zmíněného deníku.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat