Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Předehra rizikového zápasu: na srbské fotbalisty přilétly v Albánii kameny

Srbští fotbaloví fanoušci na zápase s Albánií v roce 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srbští fotbaloví fanoušci na zápase s Albánií v roce 2014. | foto: Reuters

TIRANA Obavy se naplnily. Ve středu večer, nedlouho po příletu srbských fotbalistů na utkání evropské kvalifikace, dopadly na jejich autobus kameny. Cestou z letiště do Tirany se autobus, v němž cestovalo i vedení svazu, stal terčem útoku albánských chuligánů a z jednoho okna se stala mozaika, která se málem vysypala.

Srbská agentura Tanjug citovala místopředsedu srbského svazu Savo Miloševiče, že všichni v autobusu byli v šoku, ale naštěstí se nikomu nic nestalo. Zpravodaj bělehradského deníku Kurir uvedl, že celý incident musel být dobře naplánovaný, neboť kamení bylo na ulicích města „po ruce“.

Bělehradský deník Blic citoval předsedu Srbského fotbalového svazu Tomislava Karadžiče. „Projížděli jsme špalírem lidí, který lemoval obě strany ulice. Stejně tak policejní ostraha, ale přesto kameny vyletěly a jeden skončil na okně u jednoho sedadla za řidičem - dotknout se ho, vysypalo by se,“ hlásil Karadžič.

Srbské ministerstvo zahraničí ještě ve středu pozdě večer kontaktovalo v Bělehradě albánského velvyslance, aby mu předalo protestní nótu.

„Navzdory tomu, že zápas Albánie - Srbsko je považovaný za vysoce rizikový, tento incident svědčí o chybách v jeho organizaci. Srbsko požaduje, aby byla zajištěna bezpečnost fotbalové výpravy při pobytu v Albánii, což platí i o utkání,“ praví se v nótě srbského ministerstva.

Bezpečnostní komisař Fotbalového svazu Srbska Milivoj Mirkov prohlásil, že pakliže nadále nebude zajištěna bezpečnost srbské reprezentace, není vyloučeno, že by se utkání nehrálo.

Dnes čekala srbské fotbalisty padesátikilometrová cesta autobusem do města Elbasan, kde se od 20.45 utkání hraje. „Věřím, že pořadatelská země dělá všechno pro to, aby zamezila dalším chuligánským výpadům,“ citoval Blic Mirkova.

„Musíte udělat jediné - při zápase zašlapejte neustále provokující Albánce do země, jakkoli je postup ze skupiny již ztracený,“ vyzval srbské fotbalisty zpravodaj zmíněného deníku.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Fanoušci a policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Fanoušci a policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Fanoušci a policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....