24. června 2011 16:34 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Na svazu to vře. Olomoucký šéf vyzval Goldu k rezignaci

Jiří Golda, šéf disciplinární komise ČMFS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Golda, šéf disciplinární komise ČMFS. | foto: ČTK

PRAHA Předseda představenstva fotbalistů Olomouce Josef Lébr vyzval předsedu svazové disciplinární komise Jiřího Goldu k odstoupení kvůli jeho postupu v korupční aféře Sigmy. Nelíbí se mu, že se scházel s bývalým funkcionářem olomouckého klubu Jiřím Kubíčkem a že považuje neoficiální nahrávku za klíčový důkaz. Goldu dokonce obvinil ze zaujatosti, a to i kvůli jeho údajné provázanosti se Sazkou.

"Pan Golda na tu funkci nemá a měl by odstoupit. K tomu jsem ho dnes vyzval, ovšem odmítl. Každopádně v naší kauze by neměl být ten, kdo bude rozhodovat," prohlásil Lébr na tiskové konferenci v Praze. "Neustále nás tlačí do pozice někoho, kdo něco udělal. Navíc si shání jen důkazy jak nás potrestat a opomíjí ty, co nás obhajují. To mi přijde skandální," dodal.

Goldovi vytkl i to, že se neoficiálně sešel s Kubíčkem a poslouchal jeho nahrávku, která slouží jako hlavní důkaz proti Olomouci. "Scházet se s někým, kdo má nelegální nahrávku, a vědět, že je nelegální, a brát to jako střep do mozaiky ještě před zasedáním disciplinární komise mi přijde podivné. Oznámil mi, že kdybych se s ním chtěl také sejít, že by mě rovněž přijal, ale tomu nevěřím. Vždy jsme ani nedostali oficiální pozvánku, že se máme dostavit na zasedání disciplinární komise," prohlásil Lébr.

Připomněl i Goldovu údajnou spojitost se Sazkou. "Možná je to čirá spekulace, ale mohlo by jít i o to, že pan Golda je údajně blízkým spolupracovníkem pana Hušáka v Sazce. A já jsem s panem Vítkem odkupoval některé pohledávky, které vedly k pádu Sazky," dodal Lébr. Předseda disciplinární komise Golda si olomoucké výtky vyslechl, ale vyjádří se k nim až na pondělní tiskové konferenci po zasedání komise, na němž se bude probírat právě kauza Olomouce.

Pokud se Sigmě prokáže vina, může být v krajním případě vyloučena z ligy. Aféra vypukla poté, co loni v březnu prezident střížkovských Bohemians Praha Karel Kapr uvedl, že před prvoligovým duelem Olomouc - Bohemians Praha (hrál se v květnu 2009 s výsledkem 3:0) zaplatil domácí klub soupeři 300 tisíc korun, aby zvítězil a dostal se do Evropské ligy.

Disciplinární komise nejprve případ uzavřela s tím, že bude otevřen, pokud se objeví nové důkazy. To se stalo po zveřejnění nahrávky, která podle Kubíčka poukazuje na machinaci s klubovými penězi. Komise na začátku června dočasně zastavila činnost trenérům Psotkovi, Kotůlkovi, řediteli klubu Gajdovi a brankáři Drobiszovi. Olomouc se proti tomu odvolala.

ČTK