Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nabízeli se jim z Anglie, ale Češi je odmítli. Proč hrají fotbalisté s Maltou?

Sport

  10:30
KRANZACH (od našeho zpravodaje) - Mohli nastoupit v Manchesteru proti Anglii, ale kvůli nevyhovujícímu termínu se čeští fotbalisté v první přípravě na mistrovství Evropy potkají na vesnickém stadionu s Maltou. Jak se vůbec vybírají soupeři pro soustředění?

Tomáš Rosický foto: MAFRA - Michal Růžička

Kouč Vrba varuje: Nyní už je důležitý každý výsledek. I ten proti Maltě

Anglie, což by byl mimořádně atraktivní soupeř, nastoupila proti Turecku v neděli 22. května. České národní mužstvo se však o den později teprve scházelo ke společné přípravě. Proto museli Češi lákavou nabídku odmítnout.

Místo Anglie tak reprezentanty před vrcholným turnajem prověří Malta s Ruskem během soustředění v Rakousku a generálku v Praze obstará Korea.

„Máme jasně danou strategii,“ říká Dušan Fitzel, manažer národního mužstva. On i vedoucí mužstva Jaroslav Dudl mají cenné kontakty, díky kterým se k nim dostanou nabídky na přátelská utkání.

Malta? Má v Rakousku stejný kemp jako my

„Sedneme si a uděláme rozbor, kdo přichází v úvahu, s kým bychom hrát chtěli, s kým mohli, kdo by chtěl hrát s námi a pak se rozhodneme. Dál už to řeší náš generální sekretář Ruda Řepka,“ podotýká Fitzel.

Jelikož se v Rakousku i v sousedním Švýcarsku připravuje spousta národních týmů, bylo logické, že za zápasy před Eurem musí fotbalisté vyrazit právě sem. „Toho jsme využili,“ potvrzuje Fitzel.

Kolář: Vrba je konečně ve svém živlu. Má nás pohromadě a může nás trénovat

„Agentura, která nám pomáhá zařizovat naše soustředění, zajišťovala přípravný kemp v Rakousku i pro Maltu. Tudíž se všechno jen propojilo.“

A není Malta málo? „Měli jsme víc variant, sedm osm týmů. Chtěli jsme hrát jedno ostré utkání, což bude s Ruskem. A jedno vyloženě přátelské, v němž si budeme moci vyzkoušet cokoliv. Prostě takový lepší trénink. Malta je pro nás ideální,“ poznamenává Fitzel, jenž v letech 2006 až 2009 národní tým Malty vedl.

Zápas s Ruskem byl dohodnutý dlouho dopředu. Když se to před několika měsíci řešilo, platilo, že každý se před šampionátem může potkat jen s jedním účastníkem Eura. Později to UEFA rozšířila na dva soupeře.

„My jsme měli Rusko a dál jsme to neřešili. Je to dobrá volba,“ poznamenává Fitzel.

Korea? Jedině oni přistoupili na náš termín

Hledání třetího soupeře už bylo složitější kvůli termínu. Češi chtěli hrát doma v neděli 5. června, osm dnů před jejich úvodním soubojem na Euru proti Španělsku. Jenže to se některým potencionálním protivníkům nehodilo.

„Bylo rozjednaných víc týmů. Korea byl ten, který na náš termín přistoupil,“ vysvětlil Fitzel.

„Brali jsme to i tak, že jde o jiný způsob hry. Japonsko i Jižní Korea jsou hodně vyspělá mužstva, jejich herní způsob je podobný tomu španělskému. Navíc jsme věděli, že Korejci hrají o čtyři dny dříve právě se Španělskem, což k vzájemnému utkání přispělo. Taková konfrontace je přínosná, můžeme z toho něco vysledovat směrem k našemu utkání.“

Španělsko se s Koreou utká 1. června v Salzburku, Čechy ve stejný den v Innsbrucku čeká souboj s Ruskem.

Trenér Pavel Vrba.
Pavel Kadeřábek se raduje ze vstřelené branky.

Před šampionáty se Češi obvykle připravují v Rakousku, v místních horských střediscích nacházejí ideální prostředí. Dřív to býval Seefeld, později Bad Kleinkirchheim, naposledy Bad Waltersdorf a nyní Kranzach v Tyrolsku.

Celé soustředění dělá Čechům na klíč agentura, postará se i o zápasy. „Rakousko je úžasné. Každý rok je lepší a lepší. Měli jsme na výběr z několika destinací, z každé oblasti vybrali to nejlepší,“ říká Fitzel.

„Některé padly, protože se posouval termín soustředění. Nevyšel ani Seefeld. To byla naše první volba. Nebyli schopní nám zaručit, že otevřou hotel. Proto jsme vzali Kranzach. Tohle byla v Tyrolsku druhá volba.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!