Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nacistický symbol na trávníku. Chorvaté hráli na hákovém kříži

Sport

  13:00aktualizováno  15:00
SPLIT/PRAHA - Jako by nestačilo, že páteční zápas kvalifikace na fotbalové Euro mezi Chorvatskem a Itálií (1:1) se na stadionu ve Splitu hrál před prázdnými tribunami. Diváci, kteří kvůli výtržnostem chorvatských fanoušků při březnovém zápase s Norskem museli zůstat pouze u televize, viděli na svých obrazovkách ohromný hákový kříž. Nacistický symbol někdo vysekal či namaloval na trávník a pořadatelům hrozí další trest.

Organizátoři přeměřují hákový kříž na trávníku ve Splitu. foto: Reuters

„Je to sabotáž a závažný zločin. Očekáváme, že policie pachatele vypátrá,“ řekl k trapnému incidentu mluvčí chorvatského fotbalového svazu Tomislav Pacak. „Je to ostuda nejen pro svaz, ale pro celé Chorvatsko. Omlouváme se za nacistický symbol všem fanouškům, kteří zápas sledovali v televizi, oběma týmům a našim hostům z Itálie,“ dodal.

Hákový kříž na trávníku stadionu ve Splitu byl patrný z televizních obrazovek.
Organizátoři přeměřují hákový kříž na trávníku ve Splitu.

Pro chorvatský fotbal je to další z řady nepříjemností během kvalifikace na Euro 2016. UEFA před pátečním duelem potrestala Chorvaty prázdnými tribunami kvůli rasisticky motivovanému řádění jejich fanoušků při březnovém duelu s Norskem, už v tomto zápase přitom Chorvatsko pykalo za rasistické chorály při prvním utkání s Itálií na San Siru - mělo za trest uzavřenou část stadionu. 

Svastika

Kříž s rameny ohnutými do pravého úhlu. Náboženský symbol zneužitý v 20. letech 20. století NSDAP a později nacistickou propagandou a od té doby spojovaný hlavně s režimem Adolfa Hitlera. V mnoha zemích je jeho užívání trestné.

UEFA si teď pozve Chorvaty na kobereček znovu a vzhledem k opakovaným prohřeškům visí ve vzduchu disciplinární trest mnohem tvrdší.

Hákový kříž byl na trávníku dobře patrný hlavně v první půli, během přestávky se pořadatelé snažili symbol zločinného režimu odstranit. To se ale úplně nepodařilo a skandál je na světě.

Jsem hrozně rozčilený, řekl Šuker

„Tohle je jeden z našich problémů a pracujeme na tom, abychom to napravili,“ řekl předseda chorvatského svazu a bývalý nejlepší chorvatský fotbalista Davor Šuker. „Budeme o tom jednat v sobotu, jsem hrozně rozčílený,“ dodal. 

Představitelé Chorvatské fotbalové federace se za hákový kříž a další výstřelek s rasistickým podtextem omluvili, záhadou nicméně zůstává, kdo a kdy na hřišti stadionu ve Splitu nacistický symbol vytvořil.

Mluvčí svazu Pacak uvedl, že k aplikaci pravděpodobně chemické látky na trávník muselo dojít 48 nebo 24 hodin před zápasem, vyšetřování je ale již v rukou policie. A také UEFA.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat