23. května 2011 19:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Naklonujte Horvátha, radí plzeňské legendy

Horváth slaví titul z fotbalové ligy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horváth slaví titul z fotbalové ligy. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Osobnosti trenéra Pavla Vrby, dirigenta Pavla Horvátha, jenž umí vtisknout hře myšlenku, a také dravost smečky kolem něho, to jsou podle legend plzeňského fotbalu hlavní příčiny největšího úspěchu Viktorie v její stoleté historii.

"Tiše klukům závidím, protože jsem při takové slávě nikdy nebyl," přiznává Ivan Bican, opora Plzně ze 70. let. "Sparta na jaře dorážela, musel to být obrovský tlak, nicméně Vrbovi chlapci všechno ustáli," těší bývalého útočníka, který v památných duelech s Bayernem v Poháru vítězů v roce 1971 vstřelil jediný gól Seppu Maierovi. Jiří Sloup, jenž až na několikaleté angažmá v Bohemians působil právě v Plzni, přiznává, že při vedení Baníku mu v sobotu zatrnulo.

"Hned se mi vybavilo, jak nám v Bohemce po radosti z roku 1983 dvě sezony nato unikl další titul. Stačilo doma remizovat s Trnavou, ale prohráli jsme 0:1 a jásala Sparta. Teď to kluci naštěstí otočili, fakt se mi ulevilo. Tenhle úspěch Plzně je zasloužený," pokyvuje hlavou někdejší záložník, jenž se proslavil reprezentačním gólem do sítě Itala Dina Zoffa, stejně jako brankou, kterou v Bohemce pomohl vyřadit slavný Ajax Amsterodam.

Historie Viktorie Plzeň

- Vznikla v roce 1911, na začátku 30. let postoupila do ligy. V roce 1953 byl klub v rámci reorganizace zařazen do krajského přeboru, mezi elitu postoupili Západočeši v roce 1961 jako Spartak.

- V 80. letech začal plzeňský fotbal uvadat a ve městě se převážně hrála jen druhá liga. Poslední dekáda 20. století přinesla oživení i návrat k původnímu názvu.

- Přesto se Viktoria v samostatné české lize třikrát nevyhnula sestupu. Nejlepším výsledkem od rozdělení federace bylo až dosud páté místo (loni a v roce 1994).

Plzeňské legendy přivítaly změnu, při níž se z dříve podceňovaného a méně výrazného klubu stala štika ligy a posléze její lídr. "Do klubu přišel nový majitel, pan Paclík, který zajistil dobré podmínky, sešla se výtečná parta hráčů v čele s Horváthem, a trenér Vrba mužstvu vštípil hru podle svých představ," přemítají Bican se Sloupem a také Horst Siegl, jenž působil v Plzni v sezoně 2003/2004.

"Impozantní byl zejména podzim – do čeho kluci kopli, to spadlo do brány," vyzdvihuje Sloup. "Což samozřejmě tak jednoduché není, ale hráli fakt dobře. Na jaře už to byly trochu nervy, ale to se dalo čekat. Hlavně, že to uhráli," dodává.

Podle Siegla si Plzeň zasloužila titul i z dalšího důvodu. "Její stadion byl u nás jediný, který byl při většině zápasů plný až po střechu. A je jen dobře, že z něho zmizí atletická dráha, takže bude ryze fotbalový. Na hru Plzně se totiž dalo koukat, hrála nejlepší fotbal," říká několikanásobný nejlepší ligový střelec.

A budoucnost? Podle slavných hráčů minulosti by v Plzni udělali nejlépe, kdyby prý Pavla Horvátha naklonovali. "Protože takového fotbalistu, navíc skvělého kluka, prostě potřebujete. Ale on ještě sezonu dvě zvládne a když zůstane kádr pohromadě, může Plzeň hrát o špičku dál," myslí si legendy.

ANKETA LIDOVÝCH NOVIN

1. Co vám během sezony nejvíc imponovalo na výkonech Plzně?
2. Bude vám v první lize chybět Zbrojovka Brno?

Ivo Viktor nejlepší hráč finálového turnaje ME 1976:
1. Dá se říci, že výkony Pavla Horvátha. On totiž dal hře Plzně šťávu, proto jsem ho také volil jako největší osobnost ligy. Sparta by si teď mohla vyčítat, že se jej před pár lety tak lehkovážně zbavila. Pavel je trochu baculatější, ale je dalším důkazem, že i starší hráči mohou pozitivně ovlivnit projev mužstva.
2. Zbrojovka mi chybět bude, byl jsem v Brně na vojně. Takže pláču. Nevím přesně, co se tam děje, ale nebude to nic dobrého, když po táhlých problémech se stadionem přijde tohle. Je to neštěstí, vždyť Brno bývala bašta fotbalu. Klíčové jsou ale kotrmelce se stadionem, do Králova Pole se fanouškům nechce.

Ladislav Vízek olympijský vítěz z roku 1980:
1. Imponoval mi spíš její podzim, na jaře to občas byla křeč. Titul je ve správných rukách, pravda, trochu roztřesených, ale závěr, kdy na vás dotírá Sparta a přibývá nervozity, se dá pochopit.
2. Je to neuvěřitelné, ale mám pocit, že si to v Brně rozvrátili sami. Kdyby tam loni v létě nechali Míru Beránka, který věděl, že se musí pracovat, mohlo to být jiné. Ale oni ho vyhodili! Brněnský fotbal je ostudou regionu, včetně situace se stadionem, a pro mě největší zklamání ligy.

Fotbalová Plzeň slaví titul.

Antonín Panenka mistr Evropy z roku 1976:
1. Líbilo se mi, že se snažili hrát ofenzivní fotbal, doma i venku. Však taky mají jednoznačně nejproduktivnější útok. Trenér Pavel Vrba dobře poskládal mužstvo – myšlenky přicházejí od Horvátha, Petržela umí obejít hráče, Rezek je vhodný do brejků, Bakoš nebezpečný v šestnáctce a tak dále.
2. Chybět mi samozřejmě bude, ale bohužel, druhé největší město v republice nebude mít v lize zástupce. Ovšem je to jen logické vyústění situace – stadion za Lužánkami je v troskách a do Králova Pole lidi nechodí. Není to dobrá vizitka města a regionu.

Vladimír Táborský bývalý reprezentant:
1. Její útočné pojetí. Podzim měla lepší, jaro nervóznější, ale titul je zasloužený.
2. Pokud nováčkové budou hrát lepší fotbal, chybět by mi asi neměla. Ale historie se smazat nedá a je neuvěřitelné, že tak velké město nebude mít ligu.