Naprostá dominance. Juventus podeváté za sebou opanoval italskou ligu, vítězství řídil Ronaldo

Fotbalisté Juventusu slaví branku Cristiana Ronalda. foto: ČTK

Turín - Juventus je podeváté za sebou vítězem italské fotbalové ligy. Turínský tým zvítězil v dnešním utkání 36. kola 2:0 nad Sampdorií Janov a dva zápasy před koncem Serie A má v čele tabulky nedostižný sedmibodový náskok před druhým Interem Milán.
  23:56aktualizováno  27. července 0:14

Svěřenci trenéra Maurizia Sarriho využili k zisku titulu druhou možnost. Slavit mohli už ve čtvrtek v Udine, kde ale nečekaně prohráli 1:2. Dnešní šanci na vlastním stadionu, i když kvůli koronavirové pandemii před prázdnými tribunami, už ale nepromarnili.

Favorita poslal do vedení v nastavení prvního poločasu po signálu s Miralemem Pjaničem portugalský kanonýr Cristiano Ronaldo a výhru zpečetil v druhé půli dorážkou Ronaldovy střely Federico Bernardeschi. Hosty oslabil v 77. minutě vyloučením po druhé žluté kartě Morten Thorsby a v závěru měl ještě šanci zvýšit skóre Ronaldo, ale z penalty napálil v 89. minutě jen břevno. Za Sampdorii hrál do 74. minuty záložník Jakub Jankto.

Juventus, jehož viceprezdentem je bývalý český reprezentant Pavel Nedvěd, vládne italské lize nepřetržitě od sezony 2011/12. Dnes vybojoval 36. titul v historii a má tak dvakrát více ligových prvenství než další dva nejúspěšnější kluby - milánské celky AC a Inter - dohromady (oba 18).

Na rozdíl od Ronalda byl dnes na značce pokutového kopu bezchybný nejlepší střelec ligy Ciro Immobile, jenž se podílel hattrickem na výhře čtvrtého Lazia 5:1 ve Veroně. Třicetiletý útočník řídil obrat svého týmu a už dvě kola před koncem se dostal jako první italský hráč v historii nejvyšší soutěže na 34 gólů v sezoně, k čemuž mu dnes pomohly dvě proměněné penalty. Italský kanonýr se nemýlil ze značky pokutového kopu už čtrnáctkrát v ročníku, což je další rekord. V pořadí nejlepších střelců soutěže vede Immobile před Ronaldem o tři branky.

Immobile, jenž kromě dvou penalt vstřelil v 83. minutě technickým obloučkem z běhu nejhezčí branku zápasu, bude mít ve zbývajících dvou kolech šanci zaútočit na rekord Serie A Gonzala Higuaína. Argentinský útočník v sezoně 2015/16 nastřílel během působení v Neapoli 36 branek.

Lazio se díky vysokému vítězství bodově dotáhlo na třetí Atalantu Bergamo a bod zaostává na druhým Interem. Všichni tři pronásledovatelé staronového mistra Juvetusu mají pro příští ročník jistotu základní skupiny Ligy mistrů.

Fotbalisté Lecce s Antonínem Barákem v základní sestavě přišli v nastavení o remízu v Boloni a po porážce 2:3 ztrácejí na záchranu čtyři body. Utkání v dresu domácího týmu nedohrál Ladislav Krejčí, jenž se v závěru zranil při obranném zákroku.

V divokém zápase se Boloňa dostala už v 5. minutě do dvoubrankového vedení, ale o záchranu bojující hosté v nastavení prvního poločasu snížili a v 66. minutě Filippo Falco po sólu vyrovnal. Stejný hráč měl v 86. minutě na noze třetí gól Lecce, střelou po rohu už překonal brankáře, ale na brankové čáře míč odvrátil Krejčí. Český záložník, jenž přišel na trávník v 57. minutě, se při zákroku zranil a nemohl pokračovat.

Vzhledem k vyčerpaným střídáním Boloňa dohrávala o deseti, ale i tak skórovala. V třetí nastavené minutě při závěrečném náporu Lecce zakončil po brejku nekompromisně pod břevno Musa Barrow. Nováček Lecce tak po třetí porážce ze čtyř zápasů ztrácí čtyři body na sedmnáctý Janov na prvním nesestupovém místě. Jistotu pádu do Serie B už mají Brescia a Spal.