Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Narodil se ve slumu. Teď touží po Manchesteru

Sport

  17:00
PRAHA - Je to zdánlivě troufalé přání. "Rád bych si jednou zahrál za Manchester United, až ho bude trénovat José Mourinho." Vyslovil ho Havenar Maloba, obránce týmu Mathare United. Podobné představy si může dovolit, i když z keňské ligy není angažmá v týmu anglického mistra zrovna na dohled. Už jeho dosavadní kariéra totiž vypadá vlastně trochu jako sen.

Fotbalový zápas v Nairobi. foto: Lidové noviny

Posuďte sami. Před dvaceti lety se narodil v jednom ze slumů v Nairobi. "Bydlelo nás pět v jedné místnosti. O jeden záchod jsme se dělili s 200 dalšími lidmi. Když začalo pršet, byla všude rázem potopa," popisuje Maloba tíživé podmínky, v jakých vyrůstal.

V prostředí, kde jsou na sobě namačkané příbytky postavené převážně z vlnitého plechu pospojovaného hlínou, si těžko můžete malovat světlou budoucnost. "Pro mě to byla naopak výzva," nenechal se zlomit.

Pro Malobův vzestup stejně jako u desetitisíců dalších vytvořila podmínky organizace MYSA. V oblasti Mathare začala na konci osmdesátých let organizovat fotbalové soutěže pro mládež a dnes její zástupce najdete ve všech klubech keňské ligy. Malobův klub je pak přímo navázaný na největší líheň talentů v Keni. Dnes ho fotbal živí a dostal se z něj dokonce až do reprezentace.

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Grafika: fotbal v Nairobi.

"Mám za sebou už sedm startů," pochlubil se. A další cíl? Podobný jako u ostatních hráčů z Afriky. "Dostat se do Evropy," nezaváhá Maloba. Fotbalem se v Keni nezabezpečíte na dlouho. "A v Evropě vyděláte za týden třeba víc než tady za celou kariéru."

Zaujmout zahraniční skauty však není nic jednoduchého. Konkurence zůstává veliká a keňský fotbal si ve světě na rozdíl od jiných afrických zemí zatím nezískal renomé. Národní tým nikdy nepostoupil na mistrovství světa a v žebříčku FIFA je až na 123. místě, jen o dvě příčky nad Lucemburskem.

Nejpopulárnějším keňským fotbalistou současnosti je McDonald Mariga, který nosí dres Interu Milán. První fotbalista z Keni, který si zahrál Ligu mistrů, však většinu skončené sezony strávil mezi náhradníky. Čtyřiadvacetiletý záložník nastoupil v základní sestavě Interu naposledy loni v září. Jednoho zástupce v keňské reprezentaci má také česká soutěž. Druhou ligu v Třinci hraje útočník Patrick Oboya.

Na domácí frontě musí Maloba se spoluhráči vést neustálý boj o přízeň fanoušků. Dostupnost televizních přenosů z Evropy odtahuje zástupy příznivců z domácích tribun před obrazovky. Jenže Malobovo přesvědčení zůstává silné. "I keňská liga se teď vysílá do ostatních zemí. Věřím, že můžu udělat ještě velké pokroky a někdo si mě potom všimne," tvrdí jistě. Kdo ví, třeba se mu přání splní.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat