Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náš vztah byl důvěrný a měl v sobě oheň, hájí potrestaná soudkyně styky s Peltou

Sport

  12:30
BRNO - Hodně zajímavá slova padala ve středu na Nejvyšším správním soudu v Brně. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Sylva Mašínová, která byla potrestána ročním odebráním platu o třetinu, přiznala, že měla před lety krátký poměr s někdejším šéfem svazu Miroslav Peltou. Odmítá však, že na jeho pokyn úmyslně posoudila spor Romana Berbra a Dagmar Damkové s někdejším rozhodčím Tomášem Kovaříkem ve prospěch žalobců, tedy někdejší Peltovy pravé ruky Berbra a jeho manželky Damkové.

Miroslav Pelta odmítá, že měl se soudkyní Mašínovou bližší vztah. foto:  Petr Topič, MAFRA

Soudkyně Mašínová s vazbami na Peltu přijde na rok o 30 procent platu, kvůli podjatosti

„Přijímala (Mašínová) od pana Pelty různé požitky, a to mohlo vést k vytvoření jakési závislosti. Něčeho takového se má soudce vyvarovat,“ řekl předseda Kárného senátu Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.

„Nechceme soudcům zakazovat, aby chodili na fotbal nebo se účastnili nějakých zájmových aktivit, ale musí se to dít tak, aby se nezavdali příčinu k tomu, že tam vzniká nějaký podobný vztah,“ dodal Šimka.

Mašínová: Podjatá jsem nebyla

Mašínová si totiž v den rozhodování vyměnila s Peltou několik SMS zpráv. Podle odposlechů, které byly pořízeny kvůli rozkrývání dotační kauzy kolem Pelty, se navíc zjistilo, že měla od majitele Jablonce VIP vstupenky na fotbalová utkání, k tomu letenky i ubytování po světě. 

„Civilní řízení vedla ve prospěch žalobců, nevykládala zákon podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Pelta měl zájem na úspěchu žalobců a soudkyně s ním i v den jednání udržovala intenzivní telefonický kontakt,“ uvedl  předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, který usiloval o to, aby byla Mašínová odvolána z funkce.

Sylva Mašínová.

Mašínová však odmítla, že by spor rozhodovala zaujatě. „Podjatá jsem nebyla. Účastníky jsem neznala a neznám, jsou mi lhostejní a pan Pelta s tím nijak nesouvisel. Stejně jako moje znalost sportovního prostředí.“

„Náš vztah (s Peltou) trval krátce a ani jeden od toho nic neočekával. Vzplanutí pak skončilo. Jestli jsem od něj dostávala nějaké dárky, tak to bylo v době, kdy náš vztah byl důvěrný a měl v sobě oheň. Ale byly to dárky pro mě, jako pro ženu,” doplnila.

Pelta: Když jste předseda svazu, máte lístky

Naopak Pelta odmítl, že by jej s Mašínovou spojovalo něco jiného než fandění pražské Spartě.

„Náš vztah byl pouze přátelský, nikdy jsme nebyli milenci. Když máte cihelnu, máte cihly, když jste předseda svazu, máte lístky,“ řekl Pelta server novinky.cz.

Daniel Křetínský (vpravo) a Miroslav Pelta v roce 2014.
Na zápase ligové Slavie (zleva): Karel Březina, Bohuslav Sobotka, Miroslav...

„Zajímal jsem se o ten soud jen tolik, že mě zajímal výsledek. Nevím, proč bych měl na výsledku toho soudu nějaký zájem, vždyť tam šlo jen o jejich ega, soud o omluvu není žádný soud, to je blbost. Z mého pohledu je to celé nedorozumění,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat