6. června 2011 16:22 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nástupce Čecha? Vaclík si přijde jak ve snu

Tomáš Vaclík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Vaclík. | foto: ČTK

JABLONEC NAD NISOU Občas by se prý potřeboval štípnout do tváře při pomyšlení na to, co se mu už letos už podařilo. Nahlédl do seniorské reprezentace, s Viktorií Žižkov v sobotu oslavil postup do první české ligy. Ale fotbalový brankář Tomáš Vaclík věří, že báječnou sezonu ještě vyšperkuje na mistrovství Evropy jednadvacítek, kde má táhnout český výběr jako jedna z klíčových opor.

"Zatím to je jako sen, ale ten pravý vrchol přijde až teď v Dánsku. Letos se toho povedlo už hodně, ale vygradovat by to mělo až teď. Kdyby se nám povedl úspěch, tak to by teprve byla ta pravá zlatá tečka," tvrdil Vaclík v jabloneckých Břízkách, kde se český tým před ME v Dánsku připravuje. Vaclík už před šampionátem jednu velkou radost zažil.

V sobotu si odskočil ze soustředění jednadvacítky do Mostu, kde jeho Žižkov těsnou výhrou 1:0 stvrdil po dvou letech návrat mezi českou elitu. "Vrátil jsem se tedy k jednadvacítce s čistým svědomím. I s čistou hlavu před mistrovstvím. Přesně tak, jak jsem si přál," podotkl s úsměvem Vaclík, kterého ani nemrzí, že s žižkovskými parťáky přišel o velké oslavy.

Tomáš Vaclík.

"Kluci to podle mě ještě tak do úterý potáhnou, ale já toho nelituju. Mám před sebou zatím největší okamžik kariéry a dost kluků z Viktorky by se mnou asi měnilo," přemítal Vaclík, který až prý s odstupem docenil, co se Žižkovu povedlo. "Tak dva dny jsem na to musel myslet, když jsem byl o samotě a měl čas si to ještě jednou všechno přehrát," uvedl. Není tajemstvím, že pražský klub je v ekonomických problémech. Vaclík si považuje toho, jak se hráči Žižkova semkli.

"Situace nebyla jednoduchá. V půlce dubna jsme dostali lednovou výplatu, od té doby nic. Naštěstí jsem měl úspory a nedostal se do nějaké kritické situace. První liga je pro Viktorku velkou šancí, mohla by přitáhnout víc pozornosti a sponzorů," doufal Vaclík. "Každopádně snad půjdeme do ligy s čistým stolem," dodal Vaclík. Během dvou let, které na Žižkově strávil, si prý ke klubu vytvořil velký vztah.

I když není jisté, jestli letní přípravu znovu zahájí ve Viktorii. O Vaclíka je velký zájem v jiných klubech, údajně hlavně prý ve Spartě. "Zatím vůbec neřeším, co bude po mistrovství. Když mě vedení bude chtít prodat, bránit se nebudu, i když Viktorku mám hodně rád," uvedl Vaclík. Dobře ví, že povedený turnaj v Dánsku by mohl hodně nastartovat jeho kariéru.

Tomáš Vaclík.

Podobně jako třeba v případě Petra Čecha, který s českým týmem v roce 2002 vyhrál ME jednadvacítek a pak se přes Rennes dostal až do Chelsea a pozice elitního světového gólmana. "Euro nepomohlo jen Petrovi, vystřelilo to skoro všechny kluky, co tehdy v týmu byli. Díky vítězství se dostali do zahraničí, pak i do reprezentace.

Ta možnost se otevírá i pro nás a my si to uvědomujeme. Je jen na nás, jak se s tím popasujeme. Ale nebylo by dobré se tím nějak stresovat. Je to zatím náš vrchol a spíš si to musíme užít a vychutnat," plánoval Vaclík, který už má doma bronz z ME hráčů do 19 let z před tří let a zachytal si také na světovém šampionátu dvacítek v Egyptě před dvěma lety.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!