12. srpna 2010 18:29 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Návrat fandů do Edenu: protesty končí, slávisté přijdou na Liberec

Karel Jarolím se raduje s fanošky v Edenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Jarolím se raduje s fanošky v Edenu. | foto: ČTK

PRAHA Příznivci fotbalové Slavie Praha přerušili bojkot domácích utkání a vrátí se do ochozů. Zaplněný "kotel" by měl povzbuzovat mužstvo sešívaných už v nedělním zápase proti Liberci. Zástupci iniciativy Tribuna Sever to oznámili na svých internetových stránkách slaviaultras.cz.

Slávističtí fanoušci dosud bojkotovali domácí zápasy, protože nesouhlasili s rozhodnutím, že v Edenu budou své domácí zápasy hrát i fotbalisté Bohemians 1905. Na dosud jediný domácí zápas Slavie s Mladou Boleslaví (1:0) přišlo do dvacetitisícového hlediště jen 4259 diváků, v úvodním kole na derby s Bohemians 1905, kteří byli vedeni jako domácí a jejichž fanoušci rovněž zápasy v Edenu bojkotují, dorazilo do ochozů 5623 lidí.

DÁLE ČTĚTE

V minulé sezoně dosahovala průměrná návštěva Slavie bezmála 10 tisíc. "Přerušením bojkotu jasně ukazujeme, že nám na Slavii záleží. Je určitým vstřícným krokem směrem k vedení. Věříme, že vedení a zejména pan (předseda představenstva) Rosen to se Slavií myslí dobře. Taktéž věříme, že dojde k výraznému zlepšení v komunikaci mezi klubem a fanoušky," uvedli slávističtí ultras v prohlášení.

Ředitel Slavie Miroslav Platil změnu postoje fanoušků z "kotle" uvítal. "Fotbalu i Slavii to prospěje. Beru to jako výsledek našich společných jednání i jako začátek příští, ještě lepší vzájemné komunikace," uvedl Platil na klubové internetové stránce. Na základě jednání fanoušků s vedením klubu by měl vyrůst před stadionem stožár pro slávistickou vlajku.

Nad arénou zazáří také klubové logo a sami příznivci se chtějí podílet na vybudování prohlídkové trasy, síně tradic i výzdobě stadionu, a to i finančně. "Slavia se zavázala, že slávistický stadion v Edenu vyzdobí, jak už to mělo dávno být. Musíme se zde cítit jako doma! Konkrétní kroky v plnění tohoto závazku budeme bedlivě sledovat," uvedli fanoušci na webu.

Sami na druhou stranu hodlají respektovat skutečnost, že vedení nehodlá odtajnit akcionářskou strukturu. S přítomností "klokanů" v Edenu se ale slávističtí ultras smířit nehodlají. "I nadále budeme dělat vše pro to, aby Bohemka z Edenu co nejdříve zmizela a aby stadion zůstal co nejvíce slávistický. Naprosto odmítáme jakékoliv další úpravy do zeleno-bílých barev v Edenu," píše se v prohlášení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz