Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nebezpečná zranění se nevyhýbají ani české lize

Sport

  7:33
PRAHA - Když irský raubíř s příznačným jménem Hunt rozkopnul lebku Petru Čechovi celému fotbalovému národu zatrnulo. Ovšem na ostrovech je tvrdý fotbal určitým koloritem (Eduardo by mohl vyprávět). Na českých trávnících se takové věci prakticky nestávaly. Jenže v poslední době už podobná vážná zranění vídají i fanoušci české ligy.

Zraněný Romanovs. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Naposledy byl přímo z hrací plochy na Kladně odvezen do nemocnice brankář pražské Slavie Deniss Romanovs.

Romanovs utrpěl na Kladně zranění hlavy a pohmožděnou krční páteř

Kladno je vůbec magnetem na podobné "průšvihy" ještě před reprezentační pauzou Středočeši málem přišli o Víta Beneše, který skoro nepřežil výlet do Českých Budějovic. Pokud fanoušek zapátrá lehce do minulosti jistě si vzpomene na Kanaďna Simpsona, který rovněž z kladenského pažitu putoval přímo do nemocnice.

Shrňme si nejzávažnější případy z poslední doby:

Vít Beneš - Běží poslední minuta utkání Kladno – České Budějovice a na vysoký míč skáčou dva hráči. Českobudějovický Peter Čermák a jednadvacetiletý Vít Beneš z Kladna. Ve vzduchu se střetnou hlavami a pak se jen bezvládně složí na trávník. Čermák skončil jen s krvavým šrámem. Vítu Benešovi šlo o život. "Vypadalo to dost šeredně. Byl v bezvědomí, měl otřes mozku a zapadlý jazyk," popisoval posléze novinářům situaci kladenský kapitán Ondřej Szabó. Rychlá pomoc Benešovi naštěstí zachránila život. Skončil v nemocnici se zlomenou čelistí a musel i na operaci.

Tomáš Vondrášek – Teplickému útočníkovi doslova šlápl na hlavu obránce Ondřej Čelůstka letos v dubnu ještě jako hráč Zlína. Zákrok to byl zřejmě nechtěný, ale nyní již slávistický bek kopačkou zlomil lícní kost Vondráška a způsobil mu i další zranění. Dravý teplický útočník přišel o zbytek jarní části ligy, po operaci, při níž mu lékaři dali do lebky plíšek. Na podzim ale již naskočil do ligy. Dokonce se oba potkali v létě při duelu Slavie a Teplic. "Před utkáním jsme se o tom nebavili, po něm jsme ale o tom hovořili. Pro mě to byl tehdy takový nešťastný moment, Vondráška jsem trefil špičkou kopačky," zavzpomínal Čelůstka. "Teď říkal, že už je všechno dobrý. Jsem rád, že se z toho dostal, že je v pořádku."

Zdeněk Koukal – Další hráč Teplic si musel od fotbalu odpočinout po hrubém zákroku útočníka Liberce Jana Nezmara. Fotbalista si ze střetu v srpnu 2008 odnesl přetrhané vazy v kotníku. Nezmar hrubého zákroku, jímž zranil Koukalův kotník, litoval. "Pro mě byla hrozná představa, že bych mu udělal něco vážného. Byl jsem přesvědčený, že to stihnu před nim, jenže zákrok pak už nešlo zastavit," uvedl před disciplinárkou Nezmar. "Moc mě to mrzelo, hned jsem Zdeňkovi volal, pak ještě několikrát v týdnu. Jsem rád, že to zranění nakonec není tak vážné, měl jsem strach, aby to nebylo zlomenina," pokračoval Nezmar. Útočník vyfasoval pokutu 35 tisíc korun. Podle komise v souboji jednal riskantně a bezohledně.

Martin Müller – Obránce Příbrami Müller musel po zákroku loktem teplického fotbalisty Petra Lukáše ze srpna 2008 absolvovat dvě operace. Lukáš původně nepřipouštěl, že by z jeho strany šlo o mimořádný zkrat. Tvrdil, že Müllera nechtěl v žádném případě faulovat a zranit. "Co jsem viděl na videu, tak to ani nevypadalo tak hrozivě. Běžela teprve desátá minuta, rozhodně jsem neměl důvod jednat v emocích," prohlásil Lukáš a dodal, že celý případ je podle něj až příliš zmedializovaný. Nakonec málem došlo na soud. Ten Lukáš odvrátil jen mimosoudním vyrovnáním v částce 250 tisíc.

Dave Simpson – Kanaďan ve službách Kladna se na podzim 2006 po úderu loktem od teplického Kaufmana kácí na trávník. V bezvědomí ležel dlouhé minuty. Existovalo dokonce podezření na krvácení do mozku, které se naštěstí nepotvrdilo. Simpson se na trávník vrátil po měsíci a půl. "Snažil jsem se při bránění odehrát míč, Simpsona jsem neviděl. Je mi líto, co se stalo, ale nebyl v tom žádný úmysl," tvrdil Kaufman. To potvrdila i disciplinárka a fotbalista vyvázl bez trestu.

Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu
Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu

Do redakce nám přišel voňavý balíček plný novinek z kolekce Karma od Rituals. Novinky slibují komplexní hydrataci pokožky, jsou obohaceny o výtažky...