Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejdražší náhradník ligy: cena Filla může vzrůst

Sport

  18:47
PRAHA - Když se slavilo úterní vítězství 3:1 nad fotbalisty FC Kodaň, zajásali nejen v Plzni. Radost mohla propuknout také v norském Stavangeru. Dává to smysl. Pokud český mistr potvrdí příští středu nadějný výsledek v odvetě play off, postoupí do Ligy mistrů. Současně se výrazně navýší cena autora jednoho z gólů Viktorie Martina Filla.

Plzeň (Fillo). foto: ČTK

Ten na začátku roku přestoupil do Plzně právě ze Stavangeru a součástí dohody je prémie podmíněná účastí v Lize mistrů. Podle informací LN činí 150 tisíc eur (zhruba 3,7 milionu korun).

Zdroje k jejímu zaplacení budou k dispozici. Pokud se Viktoria představí v základní skupině Ligy mistrů, může jistě počítat s prémií 230 milionů korun, další peníze může získat za dosažené výsledky. Fotbalový poklad se pak rozptýlí částečně i mimo plzeňskou pokladnu.

ČTĚTE TAKÉ

A z Filla to udělá jednoho z nejdražších hráčů působících v české lize. V lednu vyšel Viktorii původně na necelých 16 milionů korun, bonusy mohou cenu pětadvacetiletého ofenzivního záložníka zvýšit až o 300 tisíc eur. Nárok na dalších 150 tisíc eur bude mít aktuálně dvanáctý tým norské ligy, pokud si Západočeši zajistí i po této sezoně účast v evropských pohárech.

Celkově se může přestupová částka vyšplhat až na 23 milionů korun. To je částka na úrovni, kterou je v české lize schopná zaplatit ve výjimečných případech jen Sparta nebo Slavia. "Výši bonusů nemůžu komentovat, ale Plzeň si je nastavila, když z ní Martin do Stavangeru odcházel. Když se vracel, zahrnul je norský klub do kontraktu také," řekl Fillův manažer Ondrej Chovanec. Bylo to prozíravé řešení. Výši prémií neovlivní ani fakt, že se Fillo zatím objevoval často mezi náhradníky.

Cena Pilaře? Nadstandardní
Zhodnotit se může také Václav Pilař. Mladý záložník přišel před sezonou do Plzně z Hradce Králové na roční hostování s opcí. Také představitele východočeského klubu může těšit, jak se jejich odchovanci daří.

Eden se nejspíš zaplní

Odvetný zápas play off Ligy mistrů mezi fotbalisty Plzně a FC Kodaň bude příští středu v pražském Edenu zřejmě vyprodaný a utkání může dokreslit až dvacetitisícová kulisa.

Do prodeje by ještě mohly jít jedině nevyzvednuté rezervace a řádově stovky vstupenek, které si pro své potřeby zajistila UEFA.

Den po prvním utkání dokonce zkolaboval server, kde bylo možné vstupenky získat.

I on přispěl k úspěchu v Kodani jedním vstřeleným gólem a rychle se vypracoval mezi klíčové hráče. Jeho hodnota na přestupovém trhu roste. "Teď profitujeme z toho, že se Vašek umí ukázat v Evropě. V Hradci Králové by se těžko mohl takto zviditelnit," uvedl ředitel východočeského klubu Richard Jukl.

Pokud bude po sezoně Plzeň s Pilařem spokojená, za předem stanovenou částku může využít předkupní právo a Pilaře získat natrvalo. "Máme dohodnutý poměrně vysoký obnos za přestup. Je to na české poměry nadstandard," tvrdí Jukl bez dalšího upřesnění.

Pilař může také vyrazit na zahraniční angažmá za ještě větší sumu. "To je další varianta, na které bychom se ale museli s Plzní dohodnout," říká hradecký ředitel.

Autor:

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Manažer/ka péče o zákazníky

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč