11. října 2008 12:13 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nejet z Polska bez bodu, zní cíl

Čeští fotbaloví reprezentanti (zleva) Radek Šírl, Tomáš Ujfaluši a Miroslav Slepička.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští fotbaloví reprezentanti (zleva) Radek Šírl, Tomáš Ujfaluši a Miroslav Slepička. | foto: ČTK

Chorzów Ještě na konci minulého týdne existovala možnost, že by čeští fotbalisté v Polsku vyhráli, aniž by kopnuli do míče. To se ale dnes nestane. Při druhém utkání v kvalifikaci o MS 2010 se budou muset snažit mnohem víc.

Online ze zápasu seldujte ZDE

Kontumaci kvůli sporu ve vedení Polského fotbalového svazu zažehnala pondělní dohoda s vládou. Před vyprodaným stadionem v Chorzówě se proto domácí pokusí hodit za hlavu strasti, které v poslední době trápí polský fotbal. Ať už jde o korupční aféru, komplikace s přípravami na pořádání Eura 2012, i nepříliš povzbudivé výkony národního týmu při remíze 1:1 se Slovinskem a upachtěné výhře 2:0 v San Marinu.

Co by mohlo fanoušky naladit zpátky na optimistickou notu? Nejlépe porážka největšího konkurenta Polska v boji o přímý postup z prvního místa.

„Podruhé za sebou hrajeme venku, opět s těžkým soupeřem a znovu nechceme odjíždět s prázdnou,“ shrnul výchozí pozici českého týmu trenér Petr Rada.

Je jasné, že jeho svěřenci body také nutně potřebují. Zvlášť potom, co si na začátku kvalifikace přivezli jen remízu ze Severního Irska. Další zaváhání už by znamenalo vážnější komplikaci. „Mít jen jeden bod po dvou zápasech? To by bylo kritický scénář,“ tvrdil záložník Libor Sionko. Podle Rady bude zbývat ještě dost příležitostí k nápravě. „Na pozici zaručující postup musíme být až v cíli,“ připomněl kouč. Podobně viděl vliv dnešního utkání na konečné účtování také kapitán Tomáš Ujfaluši. „Nebude to zápas rozhodující. ale musíme brát každý zápas jako klíčový.“

Vsouboji největších favoritů skupiny je na české straně především nutné vyřešit, jak se vypořádat s kalamitou mezi středními záložníky. Ta Radovi podstatně zúžila možnosti při skládání sestavy. „Situace je daná. Kádr máme dost kvalitní, abychom se s ní uměli vypořádat,“ odmítl Rada hledat výmluvy.

Ani Baroš nemá místo jisté
Bez zraněných Rosického, Matějovského a Poláka je možné, že raději posílí ofenzivu o druhého útočníka vedle Milana Baroše. „Celkem mě to k té variantě táhne, ale ještě nejsem rozhodnutý,“ naznačil Rada při včerejším odletu. A mnoho sdílnější nebyl ani o pár hodin později přímo v dějišti utkání. „Mám na výběr nastupují ve svých klubech. A nikde není ani psáno, že v základu bude i Baroš,“ snažil se co nejvíc zamotat hlavu domácím novinářům. Na polské straně počítá trenér Leo Beenhakker výhradně přírůstky.

Kouč může počítat s posilami, které v úvodních dvou zápasech neměl kvůli disciplinárním prohřeškům k dispozici. Vzal na milost i trojici Boruc, Dudka a Majewski, která mu v srpnu na Ukrajině utekla po večerce z hotelu na večírek. Ze svých plánů nevyřadil ani klíčového útočníka Smolarka, který ho zase popudil tím, že v San Marinu sám žádal o své vystřídání.

Domácí tedy půjdou do souboje v plné zbroji. Dnes tomu budou přesně dva roky, co ožili v kvalifikaci o Euro 2008. Tehdy také v Chorzówě porazili Portugalsko 2:0. Kdyby se historie neopakovala, budou čeští fotbalisté určitě spokojeni.

jurek z Polska 2:1 i wszystko jasne 22:26 11.10.2008