30. června 2011 18:47 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nejlepší hráči vyrůstali na farmě. Nyní se akademie stěhuje

FC Barcelona - Manchester United (Lionel Messi). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy FC Barcelona - Manchester United (Lionel Messi). | foto: ČTK

BARCELONA Proslulá barcelonská fotbalová akademie La Masia zavírá po 32 letech své brány. Instituce, v níž vyrostly současné hvězdy nejlepšího evropského klubu Lionel Messi, Xavi, Carles Puyol, Andrés Iniesta i nynější kouč Pep Guardiola, se přesune z areálu 300 let staré farmářské usedlosti do moderního komplexu.

Katalánský klub zakoupil La Masiu v roce 1954 a nejprve ji poskytl architektům a stavbařům, kteří pracovali na výstavbě barcelonského stadionu Nou Camp. Později fungovala jako sídlo klubu, a když přestala svou kapacitou stačit, stala se z ní v roce 1979 akademie pro fotbalové talenty.

Vznikla na popud tehdejší hvězdy Barcelony Nizozemce Johana Cruyffa, jenž podobnou akademií prošel v Ajaxu Amsterodam. "Pro hráče to nikdy nebyl internát, ale domov na osm let. Není to pro mě dneska lehký den," uvedl první absolvent slavné akademie a pozdější španělský reprezentant Guillermo Amor, jenž v ní nyní působí jako sportovní ředitel.

Takzvanou Novou Masiu vybudovala Barcelona za devět milionů eur (219 milionů korun) a v červenci při svém otevření přivítá prvních 80 fotbalových nadějí. "Měníme místo, ale budeme pokračovat v práci se stejnými idejemi. Máme radost, když můžeme současně s úspěchy vychovávat nadané mladíky," uvedl ředitel akademie Carles Folguera.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!