Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejsem nadšený, říká Petržela. Šachtar si Plzeň za soupeře nepřála

Sport

  16:00
PLZEŇ/PRAHA - Z ohlasů fotbalistů Plzně na los 1. kola vyřazovací fáze Evropské ligy je zřejmé, že si urkajinský Šachtar Doněck nepřáli. "Co vám mám povídat, dostali jsme jednoho z nejtěžších soupeřů," řekl záložník Daniel Kolář.

Záložník Plzně Milan Petržela foto: ČTK

Přáli si Frankfurt, Tottenham, Salcburk či Genk. I Valencie mezi plzeňskými fotbalisty byla v kurzu. Ale rozhodně ne Šachtar Doněck. Jen si přečtěte bezprostřední reakce."To jsme si nepředstavovali," poznamenal obránce David Limberský. "Moc z toho nadšený nejsem. Šachtar nikdo z nás nechtěl, tak ho dostaneme naschvál," řekl záložník Milan Petržela.  "Šachtar jsme si přáli ze všech nejmíň. Ta jejich síla, hodně nepříjemný soupeř," podotkl útočník Stanislav Tecl. Hlas Daniela Kolář už znáte. Bohatý ukrajinský klub, který si může dovolit koupit fotbalisty za půl miliardy korun.

K TÉMATU

Nastupuje v něm český reprezentant Tomáš Hübschman, který tam je bezmála legendou. Tým pravidelně hraje Ligu mistrů a postupuje do vyřazovací fáze. Letos se mu to však nepodařilo. A hned ho chytla Plzeň... "Chtěl jsem Franfurkt, Tottenham nebo nějakého hratelného soupeře. Doněck je hodně silný, favority nebudeme," zdůraznil Limberský. "Šachtar je velký favorit se vším všudy, ale my se budeme snažit ze všech sil," slíbil Kolář. "S každým se dá hrát. Každý z nás ví, že to nebude legrace, ale šance umírá poslední. Nevzdáváme se, porveme se, neříkáme, že to je jasné. Půjdeme do toho naplno a uvidí se," podotkl Petržela.

"Snad to zvládneme. Dokázali jsme si, že i s tak silnými týmy hrát umíme. Když budeme mít štěstí, tak je můžeme porazit a vyřadit," myslí si Tecl. Plzeňští začínají doma, protože při losu byli nenasazení. Když v minulých letech první zápas vyřazovací fáze hráli na vlastním hřišti (Schalke a Fenerbahce), tak vypadli. Když v minulé sezoně začínali v Neapoli, tak ji skolili. "Věřím, že první zápas doma pro nás nevýhodou nebude. Šachtar je sice hodně těžký, ale za celou kabinu můžu říct, že uděláme všechno pro to, abychom šli dál," uzavřel Limberský.

Šachtar Doněck

Rok založení: 1936
Největší úspěchy: vítěz Evropské ligy 2009; 8x mistr ligy (2002, 2005-06, 2008, 2010-13); 13x vítěz domácího poháru (naposledy 2013)
Stadion: Donbass Arena v Doněcku (kapacita 51.504 diváků)
Trenér: Mircea Lucescu (Rumunsko)
Současné opory: Andrij Pjatov, Jaroslav Rakickij, Darijo Srna, Alex Teixeira, Luiz Adriano
Zápasy proti českým (čs.) týmům v evropských pohárech
2000/01, 3. předkolo LM: Slavia - Šachtar 1:0 a 0:2 po prodloužení 2000/01
základní skupina LM: Sparta - Šachtar 3:2 a 1:2

Ostatní
- momentálně nejúspěšnější ukrajinský klub, pravidelný účastník Ligy mistrů
- v éře Sovětského svazu stabilní prvoligový celek, v ligové tabulce nejlépe druhý (1975 a 1979)
- po rozpadu SSSR Šachtar dlouho plnil roli korunního prince, suverénní nadvládu rivalského Dynama Kyjev poprvé prolomil v roce 2002
- z posledních šesti sezon mu mistrovský titul unikl pouze v roce 2009, kdy skončil druhý za Dynamem
- do hlavní fáze Ligy mistrů Doněck poprvé postoupil v sezoně 2000/01, kdy v posledním předkole vyřadil Slavii a v základní skupině skončil třetí před Spartou
- majitelem a prezidentem klubu je oligarcha tatarského původu Rinat Achmetov, jehož impérium zahrnuje strojírenské, hutnické, chemické i uhelné podniky
- jedním ze služebně nejstarších hráčů Šachtaru je záložník Tomáš Hübschman, v klubu působil i brankář Jan Laštůvka
- na aktuální soupisce je kromě řady ukrajinských reprezentantů i deset Brazilců, dva Chorvaté či jeden Argentinec

Autor: