Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Největší fotbalová akce v českých dějinách. „Malé Euro“ se blíží

Fotbalisté Španělska jsou mistry Evropy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisté Španělska jsou mistry Evropy | foto: Reuters

PRAHA Přesně tři čtvrtě roku zbývá do startu největší fotbalové akce, kterou Česko může pořádat. Ve středu 17. června začne v Praze, Olomouci a Uherském Hradišti mistrovství Evropy do 21 let. Už teď je jasné, že se na turnaji představí atraktivní týmy.

„Vstupujeme do závěrečné fáze přípravy,“ ohlásil předseda organizačního výboru Petr Fousek. „Čeká nás napjatých devět měsíců, ve kterých se budeme snažit přispět k tomu, abychom to dotáhli do zdárného konce.“

Čas teď poběží rychle. V polovině října proběhne play-off, ze kterého vzejdou účastníci šampionátu. Česko má jako pořadatel účast jistou a zbylých sedm míst můžou obsadit týmy jako Španělsko, Německo, Anglie, Francie, Itálie nebo Nizozemsko (rozdělení do barážových dvojic viz tabulka).

Největší pořadatelský projekt v dějinách českého fotbalu

Ve čtvrtek 6. listopadu pak Praha uspořádá slavnostní ceremoniál, který za účasti šéfa UEFA Michela Platiniho vyvrcholí losem základních skupin. Česko bude automaticky nasazené do skupiny A, která proběhne v Praze (Eden a Letná). Moravskou skupinu budou hostit Olomouc a Uherské Hradiště.

„Jde o největší pořadatelský projekt v dějinách českého fotbalu. Ve hře je to nejlepší, co máme k dispozici. Nejlepší stadiony, nejlepší tréninková hřiště, nejlepší hotely...“ vysvětloval Fousek. „Mistrovství do jedenadvaceti let už v myšlení UEFA není dorostenecká soutěž.“

Český reprezentant Václav Pilař se raduje z vítězného gólu.

Český reprezentant Václav Pilař se raduje z vítězného gólu.

Detailní program zápasů představí organizační výbor 11. listopadu. Kromě přesných časů a dějiště jednotlivých zápasů by měl potvrdit i to, že jedno semifinále bude v Praze a jedno v Olomouci.

Finále pak pravděpodobně uspořádá Eden, který loni prošel zatěžkávací zkouškou v podobě evropského Superpoháru mezi Bayernem Mnichov a Chelsea.

Představí se i opory Vrbova nároďáku?

Na turnaj se pečlivě připravuje i česká reprezentace do 21 let pod vedením trenéra Jakuba Dovalila. Cílem je minimálně postup do semifinále. "Neradi bychom, aby se opakoval šampionát v Dánsku, kdy organizačně vše fungovalo, ale domácí reprezentaci se nedařilo a brzy vypadla. Pak to ovlivní vše, především návštěvnost," řekl hlavní organizátor Petr Fousek.

Pomoci by k tomu měly i posily ze seniorské reprezentace jako Ladislav Krejčí, Matěj Vydra, Pavel Kadeřábek či Václav Kadlec. "Probíhají jednání mezi trenéry Vrbou a Dovalilem o těchto hráčích. Všichni respektujeme potřeby áčka v kvalifikaci o Euro, na druhou stranu je toto mimořádná událost a musíme mít ty největší ambice. Proto se snažíme, aby tým měl co nejsilnější složení. Tento názor má hodně zastánců, což mě těší," uvedl Fousek.

Ceny vstupenek zveřejní organizační výbor v prosinci, až bude znát všechny účastníky a los obou skupin. Cílem jsou zaplněné stadiony, jako to loni dokázal Izrael.

„V tomto směru máme určitou autonomii. UEFA není slepá a nechce ze Švýcarska rozhodovat, jaké by měly být české ceny,“ poznamenal Fousek. „Bude důvěřovat výboru, i když právo supervize si vyhradila. Takže ceny s nimi budeme konzultovat, ale myslím, že do nich nebudou zasahovat. Každopádně naše filozofie je zaměřená na návštěvnost.“

, ,
Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Kdysi muži bránili vlast před nájezdníky, dnes brečí, že mají málo lajků na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Vývojářka Manufaktury: Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem
Vývojářka Manufaktury: Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem

Eva Horčíková ve svém zaměstnání uplatňuje svůj vřelý vztah k přírodě, bylinkám i zvířatům. Od roku 2009 totiž vyvíjí kosmetiku pro značku Manufaktura. Přečtěte si, co radí dodržovat při péči dětskou pokožku.